Osteoporóza: čo by ste mali vedieť

Osteoporóza, často nazývaná „tichá choroba“, je ochorenie charakterizované poklesom kostnej hmoty a zhoršovaním štruktúry kostného tkaniva. To vedie k zvýšenej lámavosti kostí. Jednoducho povedané, kosti sa stávajú slabšími a poréznejšími, čím sa zvyšuje riziko zlomenín.

 

Obsah

  1. Príčiny osteoporózy
  2. Príznaky a prejavy
  3. Ako zistiť, či máte osteoporózu?
  4. Prevencia a životný štýl
  5. Liečba osteoporózy
  6. Rizikové faktory
  7. Záver

 

 

Príčiny osteoporózy

Jednou z najväčších príčin osteoporózy sú hormonálne zmeny, najmä pokles hladiny estrogénu u žien v menopauze. Ďalším dôležitým faktorom je vek; s pribúdajúcim vekom telo prirodzene produkuje menej kostnej hmoty. Ak máte v rodine výskyt osteoporózy, je väčšia pravdepodobnosť, že sa vám nevyhne.

Príznaky a prejavy

Mnohí ľudia s osteoporózou nemajú žiadne zjavné príznaky, kým si nezlomia kosť. Zlomeniny, najmä v oblasti bedrového kĺbu, zápästia a chrbtice, sú častým prejavom osteoporózy. Ďalším príznakom môže byť bolesť, najmä ak dôjde k zlomenine. U niektorých ľudí dochádza k postupnému skracovaniu tela (tzv. „zarastaniu do zeme“) a problémom s chrbticou.

Ako zistiť, či máte osteoporózu?

Osteoporóza sa často diagnostikuje pomocou skenu DEXA, čo je špeciálny typ röntgenového vyšetrenia, ktorým sa meria hustota kostí. Tento sken pomáha lekárom odhadnúť riziko zlomenín. Okrem toho biochemické markery v krvi alebo v moči ukazujú rýchlosť tvorby a odbúravania kostí.

Prevencia a životný štýl

Prevencia osteoporózy je kľúčom k udržaniu zdravých kostí počas celého života. Medzi kľúčové prvky prevencie osteoporózy patrí:

  • Vápnik: Vápnik je základným stavebným prvkom kostí. Je dôležité zabezpečiť dostatok vápnika v strave alebo v doplnkoch stravy.
  • Vitamín D: Vitamín D pomáha telu absorbovať vápnik. Možno ho získať zo slnka, stravy alebo doplnkov.
  • Cvičenie: Pravidelné cvičenie, najmä odporové cvičenie, preukázateľne posilňuje kosti a spomaľuje ich úbytok. Ak si do 35. roku života vybudujete dostatočne silný kostný základ a budete pokračovať v cvičení, výrazne to oddialite nástup osteoporózy.

 

Liečba osteoporózy

Liečba osteoporózy sa zameriava na zastavenie straty kostnej hmoty, zvýšenie hustoty kostí a prevenciu zlomenín. Na liečbu sa často používajú lieky známe ako bisfosfonáty. Tieto lieky môžu pomôcť znížiť riziko zlomenín tým, že spomaľujú stratu kostnej hmoty. Okrem liekov môže byť tiež dôležitá správna strava, doplnky a fyzická aktivita.

 

Rizikové faktory

Liečba osteoporózy sa zameriava na zastavenie úbytku kostnej hmoty, zvýšenie hustoty kostí a prevenciu zlomenín. Na liečbu sa často používajú lieky známe ako bisfosfonáty. Tieto lieky pomáhajú znižovať riziko zlomenín tým, že spomaľujú úbytok kostnej hmoty. Okrem liekov môže byť dôležitá aj správna strava, doplnky stravy a fyzická aktivita.

 

Záver

Osteoporóza je nepríjemný stav, pri ktorom sa kosti stenčujú a postupne slabnú. Postihuje najmä ľudí so zníženou hladinou estrogénu, vyšším vekom a sedavým spôsobom života. Nedá sa jej úplne zabrániť, ale jej nástup môžete oddialiť pravidelným cvičením s pridaným odporom, dodržiavaním zdravej stravy a konzumáciou dostatočného množstva vápnika a vitamínu D, či už z potravín alebo doplnkov stravy.

Pilula odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Kosti musia mať podmienky na rast a regeneráciu. Z tohto dôvodu je v poriadku vhodná strava a suroviny na tvorbu kostí – predovšetkým vápnik a vitamín D. Okrem dostatočného množstva vitamínu D a vápnika je pre zdravé kosti potrebný aj vitamín K2. V pokročilých prípadoch sa podávajú lieky na zastavenie ďalšieho úbytku kostnej hmoty. 


Celoživotné riziko vzniku aspoň jednej zlomeniny sa znižuje o 25 % pri dennom príjme 800 IU vitamínu D, 45 μg vitamínu K2 a 1 200 mg vápnika.“

Zdroje

https://www.mo­jemedicina.cz/pru­vodce-pacienta/diag­nozy/osteoporo­za.html

https://www.i­kem.cz/cs/oste­oporoza-prevence-a-lecba/a-1998/

https://nsc.u­zis.cz/zdrave­kosti/index.php?pg=os­teoporoza

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.