Mezotelióm: rakovina mezotelu

Mezotelióm alebo rakovina mezotelu patrí medzi tie zriedkavejšie formy rakoviny. Súvisí najmä s expozíciou azbestu, čo bol materiál, ktorý sa vo veľkej miere používa v stavebníctve­. Diagnostika je často zložitá, pretože príznaky sa môžu objaviť až po desaťročiach a nie sú veľmi špecifické.

Čo je mezotelióm?

Mezotelióm je zriedkavý, ale agresívny typ rakoviny, ktorý sa vyvíja z tzv. mezotelu, ochrannej membrány pokrývajúcej väčšinu vnútorných orgánov tela. Mezotelióm sa často spája s expozíciou azbestu a môže sa vyvinúť v pleurálnej (pohrudnica), peritoneálnej (pobrušnica) alebo perikardiálnej (osrdcovník) forme. Vzhľadom na dlhé obdobie latencie môže trvať desaťročia, kým sa objavia prvé príznaky po expozícii azbestu, čo komplikuje diagnostiku a liečbu.

Príčiny a rizikové faktory

Najvýznamnejším rizikovým faktorom mezoteliómu je expozícia azbestu. Azbestové vlákna môžu pri vdýchnutí alebo požití dráždiť a poškodzovať tkanivá, čo vedie k zápalovým procesom a následným mutáciám buniek. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí genetická predispozícia, žiarenie a chronické zápalové procesy. Riziko sa zvyšuje s dĺžkou a intenzitou vystavenia azbestu.

Existujú prípady, keď rodinní príslušníci pracovníkov pracujúcich s azbestom ochoreli na mezotelióm v dôsledku prania bielizne s nanesenými azbestovými vláknami.

Typy mezoteliómu

Epiteloidný mezotelióm

Epiteloidný mezotelióm sa vzťahuje na tzv. epiteloidné bunky, ktoré vznikajú v miestach zápalu. Je najčastejší a má relatívne lepšiu prognózu.

Sarkomatoidný mezotelióm

Sarkomatoidný mezotelióm je zriedkavejší a jeho prognóza je zvyčajne horšia. Sarkomatoidné bunky sa podobajú bunkám sarkómu, ktorý je zriedkavejším typom rakoviny. 

Príznaky mezoteliómu

Príznaky mezoteliómu sa môžu výrazne líšiť v závislosti od umiestnenia nádoru. Medzi bežné príznaky patrí úbytok hmotnosti, strata chuti do jedla, zvýšené teploty a nočné potenie. Príznaky sa často objavujú neskoro až 20–50 rokov po expozícii azbestu a môžu byť zamenené za bežné ochorenia, čo sťažuje včasnú diagnostiku.

Pleurálny mezotelióm

(postihuje výstelku pľúc)

Peritoneálny mezotelióm

(postihuje brušnú dutinu)

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Mezotelióm je zriedkavá forma rakoviny, ktorá sa vyvíja z mezotelu, čo sú ochranné tkanivá vnútorných orgánov tela. Najčastejšie postihuje výstelku pupočníka, pohrudnice, pobrušnice a osrdcovníka. Mezotelióm sa vyskytuje u ľudí, ktorí pracovali v podmienkach, kde vdychovali alebo požívali azbestové vlákna alebo boli inak vystavení ich prítomnosti v ovzduší. 

 

Príznaky sa začínajú objavovať približne 20 až 50 rokov po vystavení azbestu. Prognóza pacientov je bohužiaľ nepriaznivá, ale včasné odhalenie tejto rakoviny môže zlepšiť šance na prežitie, preto by sa návšteva lekára nemala odkladať.“

Diagnostika mezoteliómu

Diagnostika mezoteliómu je zložitý proces, ktorý zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, zobrazovacie metódy, ako je röntgen hrudníka alebo CT, a biopsiu na histologické vyšetrenie tkaniva. Vzhľadom na podobnosť príznakov s inými ochoreniami a ťažkosti pri rozlišovaní typov mezoteliómových buniek môže byť presná diagnostika náročná. Novšie metódy, ako napríklad imunnohistoché­mia, pomáhajú lepšie identifikovať charakteristické markery rakoviny.

Možnosti liečby

Liečba mezoteliómu závisí od viacerých faktorov vrátane typu a štádia ochorenia, celkového zdravotného stavu pacienta a jeho preferencií. Medzi štandardné metódy liečby patria:

  • Chirurgický zákrok: odstránenie nádoru a priľahlého zdravého tkaniva; ak sa dá odstrániť celý nádor, pacient má vysokú šancu na uzdravenie
  • Rádioterapia
  • Chemoterapia
  • Imunoterapia a cielená liečba pre pacientov s pokročilým mezoteliómom

Záver

Na záver je dôležité zdôrazniť, že mezotelióm je síce zriedkavé, ale veľmi závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc hneď po rozpoznaní jeho príznakov. Napriek pokroku v diagnostike a liečbe zostáva prognóza väčšiny pacientov s mezoteliómom nepriaznivá, čo poukazuje na potrebu ďalšieho výskumu a vývoja nových terapeutických stratégií. Prevencia expozície azbestu a včasná diagnostika sú kľúčom k zlepšeniu výsledkov tohto ochorenia.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3307­510/

https://www.cdc­.gov/cancer/me­sothelioma/in­dex.htm

https://www.can­cerresearchuk­.org/about-cancer/mesothelioma

https://www.lun­g.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/mesothelioma

https://www.can­cer.gov/types/me­sothelioma

https://www.can­cer.org.au/can­cer-information/types-of-cancer/mesothelioma

https://medli­neplus.gov/me­sothelioma.html

https://www.web­md.com/lung/me­sothelioma-causes-and-symptoms

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/me­sothelioma/sym­ptoms-causes/syc-20375022#:~:t­ext=Overview,an­d%20deadly%20for­m%20of%20cancer.

https://www.me­sothelioma.com/me­sothelioma/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.