Jód: zdroje, účinky na zdravie a toxicita

Jod, často opomínaný ale nepostrádateľný prvok, je kľúčovým stavebným kameňom pre ľudský organizmus. V tomto článku sa dozviete, aký je jeho význam pre zdravie, aké sú jeho rozmanité zdroje a koľko by ste ho mali denne prijať. Zistíte tiež, aké sú následky jeho nedostatku, a potenciálne riziká spojené s jeho nadmerným príjmom.

 

Obsah článku

 

Účinky jódu na zdravie

 • Podpora funkcie štítnej žľazy: Jód je nevyhnutný pre produkciu hormónov štítne žľazy, reguluje metabolizmus a vývoj.
 • Vývoj mozgu a nervového systému: Jód prispieva k zdravému vývoju mozgu a podporuje funkciu nervového systému.
 • Antioxidačné vlastnosti: Chráni bunky pred voľnými radikálmi a podporuje imunitný systém.
 • Podporuje zdravie pokožky, vlasov a nechtov: Jód má pozitívny vplyv na kvalitu pokožky, vlasov a nechtov.
 • Zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia: Prispieva k zdravému srdcu a cievam.
 • Energetická rovnováha: Jód je kľúčový pre udržanie energetického metabolizmu v tele.

 

Zdroje jódu

 • Morské produkty: Ryby, krevety, morské riasy (kelp) a ďalšie morské plody sú vynikajúcimi zdrojmi jódu.
 • Mliečne výrobky: Mlieko, syry a jogurty často obsahujú jód, najmä ak sú zvieratá kŕmené krmivami bohatými na jód.
 • Jodovaná soľ: Bežná kuchynská soľ často obsahuje pridaný jód na zabezpečenie dostatočného príjmu.
 • Vajcia: Sú prirodzeným zdrojom jódu, obzvlášť žĺtok.
 • Ovocie, zelenina a strukoviny: Višne, čerešne, hrach i šampiňóny sú okrem iného cenené aj pre svoj obsah jódu.

 

Odporúčaný denný príjem a dávkovanie

Odporúčaný denný príjem jódu sa líši podľa veku, pohlavia a životných podmienok. U dospelých a dospievajúcich je obvyklá odporúčaná dávka približne 150 mikrogramov denne. Pre tehotné a dojčiace ženy sa odporúča vyššie množstvo, okolo 200 až 290 mikrogramov, kvôli zvýšeným nárokom na jód v týchto životných fázach. Deti do 8 rokov by denne mali prijímať 90 mikrogramov, do 13 rokov potom 120 mikrogramov. Odporúčané denné dávky neprekračujte, pretože nadmerný príjem môže viesť k negatívnym zdravotným účinkom. Na presné určenie vhodného množstva jódu je vždy najlepšie sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu.

 

Nedostatok jódu

Nedostatok jódu je závažným zdravotným problémom, ktorý môže mať dlhodobé následky, najmä pre tehotné ženy a rastúce deti. Nedostatok jódu môže viesť k vývojovým poruchám, zhoršenému duševnému vývoju a rôznym formám poškodeniu štítnej žľazy. Špeciálne u detí môže nedostatok jódu spôsobovať poruchy rastu a mentálneho vývoja. V globálnom meradle je nedostatok jódu jednou z hlavných príčin mozgových poškodení, ktorým je možné predchádzať. Preto je dôležité zabezpečiť dostatočný príjem jódu prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov, najmä v regiónoch, kde je prirodzený výskyt jódu v potravinách níz­ky.

 

Toxicita a vedľajšie účinky

Hoci je jód nevyhnutným prvkom pre zdravie, jeho nadmerný príjem môže mať negatívne dôsledky. Vysoké dávky jódu môžu viesť k stavu známemu ako jódová toxicita, čo zahŕňa príznaky ako bolesti brucha, pocit pálenia v ústach, hrdle a žalúdka, zvýšenú slinivosť, nevoľnosť a zvracanie. Dlhodobé prijímanie nadmerného množstva jódu môže tiež viesť k tyreotoxikóze, stavu, keď štítna žľaza produkuje nadmerné množstvohormónov. Je dôležité udržiavať príjem jódu v rovnováhe a pri akýchkoľvek pochybnostiach konzultovať príjem s odborníkom na výživu alebo lekárom.

 

Záver

Jód je nevyhnutným prvkom pre ľudské zdravie, hrá kľúčovú úlohu v správnej funkcii štítnej žľazy a celkovom vývoji tela. Je dôležité vedieť, kde sa jód prirodzene nachádza, aby ste boli schopní ho prijať dostatok z prírodných zdrojov. Ďalej je nevyhnutné dodržiavať odporúčané denné dávky, aby ste predišli nedostatku jódu alebo naopak jeho nadbytku. Odporúčané denné množstvo sa líši človek od človeka, preto je najlepšia suplementáciu konzultovať s odborníkmi.

 

Zdroje


https://ods.od.nih.gov/…ne-Consumer/

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/1225

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/1987441/

Čo na tému hovorí náš odborník Ing. Kateřina Jakešová?

Uvádza sa, že až tretina svetovej populácie trpí nedostatkom jódu. V prípade, že máte podozrenie, že ste jedným z nich, je potrebné navštíviť svojho lekára, pretože nedostatok jódu je možné diagnostikovať iba rozborom moču. Do najviac ohrozenej skupiny patria tehotné a dojčiace ženy, vegáni, vegetariáni, osoby na neslanej diéte alebo osoby s alergiou alebo intoleranciou na mlieko.

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora