Bazaliom: ako ho spoznať a ako liečiť

Bazaliom je jedna z najbežnejších foriem rakoviny kože, ktorá je zároveň aj najmenej nebezpečná. Napriek tomu by nemal byť podceňovaný. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa bazalióm rozpoznáva, lieči a ako mu možno preventívne predísť.

 

Obsah:

  1. Čo je bazalióm?
  2. Príčiny bazaliómu
  3. Príznaky bazaliómu
  4. Diagnostika bazaliómu
  5. Liečba bazaliómu
  6. Prevencia bazaliómu
  7. Záver
  8. Zdroje

 

Čo je to bazalióm?

Bazalióm, známy aj ako bazaliomový karcinóm, je je malígny (zhubný) nádor. Patrí medzi najbežnejšie typ rakoviny kože. Vyvíja sa v keratinocytoch, ktoré sa nachádzajú v najnižšej vrstve epidermy, čo je vrchná vrstva kože. Bazalióm je zvyčajne pomaly rastúci nádor, ktorý nemá tendenciu šíriť sa do iných častí tela (s výnimkou nádorov slizníc).

 

Jedná sa o najmenej nebezpečný typ nádoru kože, ale ak sa nelieči môže môžu bazaliómy rásť a poškodzovať okolitú kožu a štruktúry okolo, napr. mäkké tkanivá, chrupavky a kosti. Najčastejšie sa vyskytuje na hlave a krku. Dvakrát častejšie sa vyskytuje u mužov a pravdepodobnosť vzniku sa zvyšuje s vekom.

 

Príčiny vzniku bazaliómu

Príčiny bazaliómu sú nejasné a najčastejšie sa spájajú s dlhodobou expozíciou expozíciou slnečnému a UV žiareniu. Medzi hlavné rizikové faktory patria:

 

  • Vystavenie slnečnému žiareniu: Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu a opakované spálenie sa zvyšuje riziko vzniku bazaliómu. Vyhýbajte sa priamemu vystaveniu slnku cez poludnie a používajte opaľovacie krémy s vysokým SPF.
  • Vystavenie UV žiareniu: Časté návštevy solárií a vystavenie UV žiareniu zvyšujú riziko bazaliómu.
  • Predchádzajúce bazaliómy: Ľudia, ktorí mali bazalióm, majú vyššie riziko opätovného výskytu.
  • Vek: Bazalióm sa zvyčajne vyskytuje u starších ľudí, najmä u tých, ktorí majú viac ako 60 rokov.
  • Oslabený imunitný systém: Ľudia s oslabeným imunitným systémom majú zvýšené riziko vzniku bazaliómu.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Bazaliom je najčastejším nádorom kože. Bazaliom takmer nemetastazuje a rastie veľmi pomaly. Až na určité výnimky má tento druh karcinómu veľmi dobré prognózy a pacienta neohrozuje na živote.“

Príznaky bazaliómu

Bazalióm môžete rozpoznať podľa nasledujúcich príznakov:

 

  • Malý uzlík alebo vred: Bazalióm sa zvyčajne začína prejavovať ako malý uzlík alebo vred na koži, ktorý je buď lesklý alebo perleťový.
  • Nepravidelné okraje: Uzlovité lézie môžu mať nepravidelné okraje.
  • Perleťovitý povrch: V niektorých prípadoch možno na okraji bazaliómu vidieť perly.
  • Krvácanie alebo šupinky: Bazalióm môže krvácať alebo mať na povrchu šupinky.
  • Zvýšený rast: Niektoré bazaliómy môžu prerásť do okolitého tkaniva alebo kosti.

 

Diagnostika bazaliómu

Diagnostika bazaliómu zahŕňa rôzne kroky. Lekár najskôr vykoná fyzické vyšetrenie na posúdenie vzhľadu lézie. Použitie dermatoskopu (zväčšujúce lupiny) slúži na podrobné skúmanie lézie a stanovenie správnej diagnózy. Tiež sa odoberá malá vzorka tkaniva (biopsia), ktorá sa pošle na histologické vyšetrenie.

 

Liečba bazaliómu

 

Liečba bazaliómu závisí od jeho umiestnenia a rozsahu. Existuje niekoľko možností. Klasický chirurgický zákrok je pomerne spoľahlivým riešením na odstránenie nádoru. Bazaliom môže byť podobne ako bradavice odstránený zmrazením. Táto metóda zvaná kryodeštrukcia je však vhodná iba pre málo rizikové bazaliómy. V pokročilých prípadoch sa používa lokálna imunoterapia.

 

Prevencia bazaliómu

Prevencia bazaliómu nie je nič zložité a môže ušetriť veľa trápenia. Základom je ochrana pred slnkom: používajte slnečný krém, noste vhodné oblečenie a slnečné okuliare a vyhnite sa nadmernej expozícii slnku. Okrem toho tiež pravidelne kontrolujeme svoju kožu a pri akýchkoľvek pochybnostiach vyhľadáme lekársku pomoc.

 

Záver

Bazalióm je častý typ rakoviny kože, ktorý postihuje najmä staršiu populáciu. Prevencia spočíva najmä v ochrane pred slnečným žiarením a pravidelnom monitorovaní kože. Včasná diagnostika a liečba sú kľúčom k úspešnému prekonaniu bazaliómu bez následkov.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.skin­cancer.org/skin-cancer-information/basal-cell-carcinoma/

https://www.a­ad.org/public/di­seases/skin-cancer/types/com­mon/bcc

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/basal-cell-carcinoma/symptoms-causes/syc-20354187

https://www.on­kologiecs.cz/pdfs/xon­/2016/02/02.pdf

https://www.der­matologiepropra­xi.cz/pdfs/der­/2016/04/02.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.