Ashwagandha: pomocník v boji proti stresu a zápalom

Ashwagandha, známa aj ako Withania somnifera, je hlboko zakorenená v tradičnej ajurvédskej medicíne a je cenená pre svoje adaptogénne vlastnosti, ktoré pomáhajú telu sa lepšie vyrovnávať s fyzickým aj psychickým stresom. Vďaka svojmu širokému spektru pozitívnych účinkov na zdravie sa stala predmetom mnohých vedeckých štúdií, ktoré sa snažia preskúmať a potvrdiť jej tradičné použitie a potenciálne výhody.

 

Zdravotné prínosy

Ashwagandha má veľké množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

  • Podpora duševného zdravia: Ashwagandha môže pomáhať znižovať úroveň stresu, úzkosti a pomáha zlepšovať kvalitu spánku.
  • Zlepšenie fyzickej výkonnosti: Napomáha pri zlepšovaní výdrže a fyzického výkonu.
  • Podpora reprodukčného zdravia: Môže mať priaznivé účinky na plodnosť a hormonálnu rovnováhu.
  • Protizápalové účinky: Môže pomáhať pri liečbe zápalových ochorení, vrátane artritídy a astmy.
  • Podpora kognitívnych funkcií: Pôsobí priaznivo na pamäť a kognitívne funkcie.

 

Výsledky štúdií a výskum

Ashwagandha je predmetom mnohých vedeckých štúdií, ktoré skúmajú jej potenciálne terapeutické účinky. Výskumy sa zameriavajú na rôzne aspekty jej použitia, od znižovania úrovne stresu a úzkosti až po podporu reprodukčného zdravia. Ďalšie štúdie sa zamerali na jej potenciálne prínosy v oblasti reprodukčného zdravia, vrátane podpory plodnosti a hormonálnej rovnováhy. Okrem toho bol skúmaný jej vplyv na kognitívne funkcie a zlepšenie spánku. Tieto výskumy poskytujú dôležité poznatky o možnostiach využitia ashwagandhy v modernej medicíne a podporujú jej tradičné použitie v ajurvéde.

 

Použitie v kuchyni

Ashwagandha nie je iba bylinou, ale stáva sa tiež populárnou ingredienciou v modernej kuchyni. Vo forme prášku ju možno pridávať do smoothie, čajov alebo iných nápojov na zvýšenie nutričnej hodnoty a pridanie jedinečnej chuti. Táto bylina sa tiež používa v niektorých tradičných indických receptoch, kde prispieva najmä k chuti.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. hovorí:

„Ashwaganda (ašvaganda), niekedy označovaná aj ako Indický ženšen, Ayurvédsky ženšen alebo Zimná čerešňa, pochádza z Indie, má typickú vôňu a možno ju pridávať aj do jedla alebo nápojov. Z rastliny sa používajú korene, listy a niekedy aj bobule a vetvičky. Obsahuje veľké množstvo biologicky aktívnych alkaloidov. 


Vďaka nim Ashwagandha prispieva k normálnej činnosti obehového systému, výdrži a vitalite, k normálnemu duševnému zdraviu (vyrovnanej nálade a spánku), k normálnemu zvládaniu stresu a normálnej funkcii reprodukčného a dýchacieho systému. Ďalej ako adaptogén a antioxidant môže zvyšovať odolnosť ľudského organizmu voči negatívnym vnútorným aj vonkajším vplyvom. 


Prípravky s obsahom Ashwagandy je možné zaobstarať v práškovej, tabletovej alebo kapsulovej liekovej forme pre vnútorné použitie. Prášok sa spravidla rozmiešava vo vode, niekomu vďaka jeho špecifickej chuti vyhovuje jeho pridanie skôr do smoothie. Tabletová alebo kapsulová forma zaisťuje chuťovú neutralitu. Všeobecne prípravky z Ashwagandy nie sú vhodné pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy.“

 

Bezpečnosť a dávkovanie

Pri používaní ashwagandhy je dôležité dbať na správne dávkovanie a byť si vedomý možných vedľajších účinkov. Bežne sa odporúča začínať s nižšou dávkou a postupne ju zvyšovať podľa individuálnych potrieb a reakcie tela. Štandardná dávka koreňového extraktu sa pohybuje medzi 450 až 500 mg, pričom sa užíva raz alebo dvakrát denne. Je však dôležité konzultovať užívanie ashwagandhy s odborníkom na výživu alebo lekárom, najmä ak užívate iné lieky alebo máte špecifické zdravotné obmedzenia.

 

Záver

Ashwagandha ponúka mnoho potenciálnych prínosov pre zdravie a pohodu. Jej využitie v tradičnej ajurvédskej medicíne a stále rastúci záujem vedeckej komunity odkrýva nové možnosti jej použitia.

Zdroje

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-953/ashwagandha

https://ods.od­.nih.gov/factshe­ets/Ashwagandha-HealthProfessional/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3252­722/

KULKARNI, S. K.; DHIR, Ashish. Withania somnifera: an Indian ginseng. Progress in neuro-psychopharmacology and biological psychiatry, 2008, 32.5: 1093–1105.

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následne doktorandského študijného programu na Farmaceutickej fakulte Univerzity Karlovej som pokračoval ďalej ako odborný asistent na Katedre sociálnej a klinickej farmácie. Tu som sa venoval výučbe študentov, publikovaniu odborných článkov a organizovaniu vedeckých konferencií. V súčasnosti pracujem vo verejnej lekárni, kde ma teší najmä dostatočný priestor na komunikáciu s pacientmi. Mimo pracovného času trávim voľný čas s rodinou, športom a maľovaním. Rád využijem svoje znalosti aj na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.