Anémia/Chudokrvnosť

Anémia, často označovaná ako chudokrvnosť, je stav, keď v krvi nie je z nejakého dôvodu dostatok červených krviniek alebo ich transportnej bielkoviny hemoglobínu. V dôsledku toho je narušená účinnosť prenosu kyslíka v celom tele a môže dôjsť k pocitu únavy a slabosti, čo zhoršuje celkovú kvalitu života.
 

Obsah

  1. Príčiny anémie
  2. Typy anémie
  3. Príznaky anémie
  4. Diagnostika anémie
  5. Liečba anémie
  6. Prevencia anémie
  7. Záver
  8. Zdroje
pilulka
pilulka

Príčiny anémie

Anémiu najčastejšie spôsobujú tieto príčiny a rizikové faktory:
 

  • Nedostatok železa: Najčastejším typom anémie je anémia spôsobená nedostatkom minerálneho železa.
  • Deficit vitamínov: Anémia môže byť spôsobená aj nedostatkom niektorých vitamínov, ako sú najmä vitamín B12 a kyselina listová (vitamín B9).
  • Chronické ochorenia: Napríklad chronická obličková nedostatočnosť, infekčné ochorenia pľúc, obličiek a močových ciest, reumatoidná artritída, nešpecifické črevné zápaly alebo iné zápalové ochorenia.
  • Poruchy kostnej drene: Leukémia a takzvaný myelodysplastický syndróm (MDS) môžu spôsobiť anémiu tým, že ovplyvňujú tvorbu červených krviniek v kostnej dreni.

Typy anémie

Anémiu možno klasifikovať podľa rôznych hľadísk. Z určitého hľadiska môžeme napríklad vytvoriť nasledujúcu typológiu:

  1. anemia z poruchy tvorby červených krviniek
  2. anemia zo zvýšených strát červených krviniek
  3. posthemoragická anémia (akútna strata krvi)

Existuje teda niekoľko rôznych typov anémií, ktoré sa líšia príčinou a následnou liečbou. Medzi najčastejšie patria:

Sideropenická anémie

Je spôsobená nedostatočným príjmom železa v strave alebo jeho zlým vstrebávaním.

Megaloblastická anémie

Je spôsobená nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej.

Aplastická anémie

Zriedkavé a závažné ochorenie, pri ktorom kostná dreň prestáva produkovať dostatočné množstvo krviniek.

Hemolytická anémie

Je spôsobená predčasným rozpadom červených krviniek. Buď je výsledkom vrodených príčin, alebo sa získava počas života v dôsledku infekcií alebo rôznych ochorení a porúch.

Srpkovitá anémie

Je to vrodené dedičné ochorenie, pri ktorom sa tvoria deformované erytrocyty v tvare kosáka. Červené krvinky sa potom rozpadajú, preto sa tento typ klasifikuje ako hemolytická anémia.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Anémia je veľmi dôležitá jednotka, pretože je najčastejším hematologickým ochorením a celkovo veľmi častým chorobným stavom. Výskyt u mužov je 5–7 % a u žien až 15–20 %. Príčinou môžu byť poruchy tvorby červených krviniek, ich zvýšený rozpad alebo významné straty počas krvácania. Veľmi často je anémia ovplyvnená aj stravou.

K typickým prejavom patrí bledosť kože a slizníc, únava, slabosť, tachykardia, dýchavičnosť, búšenie srdca, mdloby, závraty. Prejavy dýchavičnosti a únavy môžu byť aj kardiovaskulárneho alebo pľúcneho pôvodu, preto by sa na presné určenie anémie mali použiť diagnostické metódy (krvný obraz, stanovenie železa). Definovanie príčiny anémie je dôležité pre správnu a cielenú liečbu a tiež pre zníženie potenciálnych rizík, ktoré môžu byť spojené s daným typom anémie.

Príznaky anémie

Príznaky anémie sa môžu líšiť v závislosti od typu a závažnosti anémie. Medzi bežné príznaky patria:
 

  • Únava a slabosť
  • Bledá alebo žltá pokožka
  • Nesústredenosť
  • Rýchly tep srdca
  • Dýchavičnosť
  • Bolesti hlavy, mdloby

Diagnostika anémie

Diagnostika anémie sa zvyčajne začína fyzikálnym vyšetrením a podrobnou anamnézou. Základným laboratórnym vyšetrením je potom krvný obraz, ktorým sa meria množstvo červených krviniek a hemoglobínu v krvi. Užitočné je aj vyšetrenie počtu retikulocytov, ktoré meria počet mladých (nezjadrených) červených krviniek a môže poskytnúť informácie o tom, ako kostná dreň reaguje na anémiu.
Ak má lekár podozrenie na poruchu tvorby krviniek, môže odporučiť odber vzorky kostnej drene.

Krvné testy na železo môžu identifikovať prípadný nedostatok železa (stanovenie sérového železa, feritínu a transferínu) spôsobujúci anémiu. Testy na vitamín B12 a kyselinu listovú môžu pomôcť diagnostikovať megaloblastickú anémiu.
Testy na vitamín B12 a kyselinu listovú môžu pomôcť diagnostikovať megaloblastickú anémiu.

Vyšetrenie môže zahŕňať aj ďalšie diagnostické testy na odhalenie možných chronických ochorení, ktoré môžu byť primárnou príčinou anémie, ako sú testy na hladinu hormónov štítnej žľazy, kontrolu obličiek, črevné ochorenia a iné.

Liečba anémie

Liečba anémie závisí od typu a príčiny anémie a mal by sa uplatniť individuálny prístup. Bežné možnosti liečby však môžu zahŕňať:
 

  • Doplnky železa: Na liečbu anémie z nedostatku železa. Liečba býva dlhodobá, aby došlo aj k doplneniu (3–6 mesiacov po odznení anémie).
  • Injekcia vitamínu B12 alebo suplementácia kyseliny listovej: Používa sa na liečbu megaloblastickej anémie.
  • Lieky: Na liečbu niektorých foriem hemolytickej anémie sa môžu použiť napríklad kortikosteroidy.
  • Krvná transfúzia: Môže byť potrebná v prípadoch veľmi závažnej anémie.
  • Transplantácia kostnej drene: Môže sa zvážiť pri niektorých zriedkavých formách anémie, ako je aplastická anémia.

Prevencia anémie

Niektorým formám anémie sa nedá úplne zabrániť, ale dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní môžete výrazne znížiť riziko vzniku niektorých typov.  V prvom rade by ste mali konzumovať potraviny bohaté na železo (hovädzie mäso, pečeň, strukoviny), vitamín B12 (mäso, mlieko, vajcia) a kyselinu listovú (zelená listová zelenina, zemiaky, paradajky, strukoviny). Najmä vegetariáni a vegáni by mali byť opatrní pri príjme železa a vitamínu B12 (ktoré pochádzajú najmä zo živočíšnych zdrojov), prípadne môžu zvážiť ich doplnenie.

Vyhýbajte sa aj nadmernej konzumácii potravín a nápojov, ktoré znižujú vstrebávanie železa, ako sú čaj, káva a celozrnné pečivo. Zároveň mnohé lieky ovplyvňujú vstrebávanie železa, preto pri dopĺňaní železa vždy upozornite svojho lekára alebo lekárnika.

Dôležitý je aj zdravý životný štýl, vrátane dostatku pravidelného pohybu a odpočinku. Zodpovedné je tiež chodiť na pravidelné lekárske prehliadky.

Záver

Anémia môže mať rôzne príčiny a môže ovplyvniť životný štýl jednotlivca. Je dôležité rozpoznať príznaky a poradiť sa s lekárom, aby sa začala vhodná liečba. Dodržiavanie odporúčaní na prevenciu a liečbu anémie môže výrazne zlepšiť kvalitu života a celkový zdravotný stav jednotlivca.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/ane­mia/symptoms-causes/syc-20351360

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/3929-anemia

https://www.web­md.com/a-to-z-guides/understan­ding-anemia-basics

https://www.ste­fajir.cz/chudo­krevnost-anemie

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2007/02/02.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2021/01/02­.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2011/01/08­.pdf

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2007/01/05.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.