Ako správne vyprať bielizeň
Milujete vôňu čerstvo vypranej, usušenej a vyžehlenej bielizne? Ako však dosiahnuť, aby vaša bielizeň voňala čisto a žiarila ešte dlho po vypraní? Môže sa zdať, že v dobe automatických práčok s inteligentnými funkciami je pranie jednoduchou záležitosťou. Mnohí ľudia však neperú správne, čím vystavujú svoje oblečenie riziku predčasného opotrebovania. Pretože aj v automatizovanej dobe má pranie svoje pravidlá:
ako triediť bielizeň na pranie

Triediť a znovu triediť

Základným pravidlom úspešnej starostlivosti o bielizeň je triedenie podľa farieb a materiálov

ako vybrať prací program

Výber správneho programu

Rôzne druhy bielizne si vyžadujú rôznu starostlivosť. Sledujte štítky na tkaninách a postupujte podľa pokynov

koľko pracieho prostriedku

Ani príliš málo, ani príliš veľa

Pri dávkovaní pracieho prostriedku dodržujte predpísané množstvo uvedené na obale

koľko bielizne vložiť do práčky

Poskytnite bielizni priestor

Pred praním rovnomerne rozložte bielizeň v práčke a nepreplňujte bubon

krásna a voňavá bielizeň krok za krokom
Všetko sa začína správnym triedením bielizne

Všetko sa začína správnym triedením

Základným krokom pred vložením bielizne do práčky je triediť ju podľa farieb, inak hrozí vzájomné zafarbenie veci. Väčšina ľudí triedi klasicky na biele, farebné a čierne. Ak by sme však chceli byť naozaj dôslední, mohli by sme triediť na biele a biele so vzormi, farebné svetlé a tmavé, červené a čierne. Ďalším, rovnako dôležitým krokom je triedenie bielizne podľa materiálu. Napríklad hodvábna blúzka sa bude určite prať inak ako bavlnená spodná bielizeň. Takže pri triedení skontrolujte aj štítky so symbolmi prania.

prací prášok, prací gél, pracie kapsuly a tablety, ako prať farebné oblečenie

Na výbere pracieho prášku záleží

Ak chcete zachovať žiarivé farby svojho oblečenia čo najdlhšie, určite siahnite po pracom prostriedku na farebné oblečenie, ktoré má na sebe označenie farby, a na čierne veci používajte špeciálny prací prostriedok určený špeciálne na čiernu. Výber pracieho prostriedku je neodmysliteľne spojený aj s vôňou bielizne. V drogériách nájdete celý rad pracích prostriedkov, od klasických sypkých cez gélové kapsuly až po tekuté pracie gély. Je na vás, aby ste sa rozhodli, ktorá forma vám najviac vyhovuje alebo vonia. Pri dávkovaní prášku zohľadnite aj to, ako veľmi je bielizeň znečistená.

ako správne umývať

Praci prostriedky

Sypké prášky sú ideálne na bielu bielizeň, výborne bielia a nezanechávajú zvyšky. Gélové kapsuly sa postarajú o skvelú vôňu vašej bielizne, obsahujú prací prostriedok aj zmäkčovač v jednom. Pri nižších teplotách sa horšie rozpúšťa. Tekuté pracie prostriedky majú príjemnú vôňu, zbavujú bielizeň nečistôt a zachovávajú intenzitu farieb.

praní
ako prať, pranie
ako vybrať zmäkčovač tkanín, vôňa zmäkčovača tkanín, zmäkčovanie bielizne

A čo zmäkčovač tkanín?

Prádlo nielen príjemne prevonia, ale aj zmäkčí a napríklad odstráni antistatický náboj zo svetrov. Chráni tiež oblečenie pred stratou farby, menej sa krčí a ľahšie sa žehlí. Pri výbere aviváže sa väčšina ľudí riadi jeho vôňou. V ponuke sú aj špeciálne aviváže. Nikdy nepoužívajte aviváž priamo na bieližen, alebo ju nerieďte vodou. Na dávkovanie zmäkčovadla použite uzáver (podrobnosti o dávkovaní nájdete na zadnej strane etikety výrobku) a jednoducho ho nalejte do dávkovača určeného na zmäkčovadlo. Zvyčajne je označený symbolom kvetu.

ako vybrať zmäkčovač tkanín, vôňa zmäkčovača tkanín, zmäkčovanie bielizne
avivaze

Aviváže

Z ponuky aviváži môžete siahnuť po hypoalergénnych pre bábätká, na čierne oblečenie, na obnovu vlákien alebo ekologických aviváži, ktoré neznečisťujú životné prostredie. Namiesto tradičnej tekutej aviváži môžete použiť voňavé guľôčky, ktoré dodajú vášmu oblečeniu rovnako sviežu a dlhotrvajúcu vôňu.

ako prať, pranie
odstraňovanie škvŕn, pranie škvŕn, ako odstrániť škvrny

Ako odstrániť škvrny?

Kto by to nevedel. Škvrny od krvi, vína, džúsu, mastnoty, make-upu. Ako však dosiahnuť, aby sme ich vyčistila aj bez prania? Môžete staviť na osvedčené babské rady alebo špeciálne odstraňovače škvŕn. Tie sa nanášajú priamo na škvrnu pred praním a nechajú sa pôsobiť po dobu odporúčanú na obale. Nežiaduce škvrny môžete tiež vopred vyprať v rukách pomocou mydla alebo prášku a tie nechať chvíľu pôsobiť.

odolné škvrny, ako na krvné škvrny, škvrny od vína, škvrny od džúsu

Typy na odstraňovanie odolných škvŕn

  • Škvrny od krvi je najlepšie okamžite opláchnuť v studenej vode, krv pustí, teplá voda môže krvné škvrny nasiaknuť a zanechať škvrny. Pridajte trochu soli alebo octu
  • Škvrny od vína pokvapkajte citrónovou šťavou a nechajte chvíľu pôsobiť, prípadne škvrnu posypte soľou. Zaschnuté víno môžete odstrániť aj namočením látky do horúceho octu alebo mlieka.
  • Škvrny od džúsov a ovocných štiav namočte do veľmi horúcej vody alebo cmaru, vyperte a potom použite citrónovú šťavu.
odolné škvrny, ako na krvné škvrny, škvrny od vína, škvrny od džúsu

Boj proti škvrnám

Na niektoré typy škvŕn je štandardný prací proces krátky. Aj keď už poznáte tipy na ich odstránenie pomocou bežných domácich potrieb, vo vašom arzenáli pracích prostriedkov by v tomto prípade nemal chýbať účinný odstraňovač škvŕn.

ako prať, pranie
Ako naplniť práčku, koľko bielizne, pokrčená bielizeň

Ako naplniť práčku

Ani málo, ani veľa. Pranie malého množstva bielizne je neekonomické. Na druhej strane, ak práčku príliš zaťažíte, bielizeň sa nevyperie dokonale, nebude dobre voňať a treba počítať s tým, že bude dosť pokrčená. Vo všeobecnosti platí, že práčku by ste mali naplniť tak, aby medzi bielizňou a bubnom bol priestor, do ktorého môžete položiť svoju dlaň na výšku. Niektoré moderné inteligentné práčky potom dokážu zvážiť hmotnosť bielizne a podľa toho upraviť dĺžku pracieho programu a množstvo vody, ktoré sa má použiť.

Správny prací program, teplota prania, ako prať, jemná bielizeň, športové oblečenie, ako prať vlnu

Program a teplota prania

Moderné práčky majú mnoho programov v závislosti od typu a materiálu bielizne alebo úrovne znečistenia. Vyberte si iný program pre posteľnú bielizeň, športové alebo každodenné oblečenie. Pre vlnené alebo jemné oblečenie zvoľte šetrný program na ručné pranie. Dnešné práčky sú veľmi účinné, takže na bežné každodenné pranie postačujú teploty 30 alebo 40 °C a primerané množstvo pracieho prostriedku. Nízke teploty však nedokážu odstrániť vírusy a baktérie, preto perte spodnú bielizeň, posteľnú bielizeň, uteráky alebo osušky pri teplote 60 °C, nie nižšej ako 60 °C. Naopak, na jemnú bielizeň a vlnené svetre nepoužívajte príliš vysoké teploty ani žmýkanie.

Užitočné pracie symboly

ručné pranie, pracie symboly

Možno prať len v ruke

možno prať v práčke, pracie symboly

Možno prať v práčke

pranie pri 30 c , pracie symboly

Práť na teplotu 30 °C

Nie je možné prať v práčke, pracie symboly

Nie je možné prať v práčke

Výrobok možno bieliť, pracie symboly

Výrobok sa môže bieliť

Nemožno žehliť, pracie symboly

Nemožno žehliť

Pranie pri znížených otáčkach, pracie symboly

Umývanie pri zníženej rýchlosti

Možno bieliť, nie chlórom, pracie symboly

Môže sa bieliť, nie chlórovať

Sušenie bielizne

Sušenie bielizne

Pravdepodobne najmenej obľúbená činnosť v rámci procesu umývania. Vyberanie bielizne z práčky, účinné vešanie alebo obracanie oblečenia, ktoré je naruby, skladanie a rovnanie v skrini po sušení. Prádlo sa, samozrejme, najlepšie suší a najlepšie vonia, keď sa suší vonku na slnku. Dávajte však pozor, aby nevybledlo. Nevešajte bielizeň v nevetranej alebo vlhkej miestnosti, kde sa môže tvoriť pleseň. Ak sušíte bielizeň na klasickom rozkladaciom sušiaku, vždy ho umiestnite tak, aby okolo neho mohol voľne cirkulovať vzduch. Sušenie v sušičke je najpohodlnejší spôsob sušenia oblečenia a jeho popularita rastie. Bielizeň navyše krásne vonia a pri skladaní za tepla ju nemusíte žehliť.

Čo nepatrí do sušičky

  • Vlnené oblečenie – oblečenie z tohto materiálu sa môže v sušičke zmenšiť o niekoľko veľkostí
  • Hodvábna a čipkovaná spodná bielizeň – vysoké teploty týmto materiálom neprospievajú, môžu sa zmrštiť a čipka sa môže roztrhnúť
  • Funkčná a elastická spodná bielizeň
  • Spoločenská bielizeň so zažehlenými a pogumovanými obrázkami – tieto môžu popraskať
  • Obuv s lepenou podrážkou
  • Prádlo vyprané v aviváži – sušička sa upcháva a zateká
  • Podprsenky s kosticami a oblečenie s plastovými zipsami – riziko deformácie alebo sa pokrúti
  • Závesy a iné tkaniny so sklenenými vláknami
Nezabudnite na údržbu práčky, čistiace prostriedky na práčku, vodný kameň, filter práčky

Nezabudnite na údržbu práčky

V práčke sa nielen hromadia baktérie, ale postupne sa zanáša žmolkami, zvyškami pracieho prostriedku, avivážou a pri nedokonalej starostlivosti môže dokonca zapáchať. Pravidelnou údržbou práčky pomáhate predĺžiť jej životnosť a zároveň sa staráte o svoje zdravie. Preto po každom praní vyčistite dávkovač pracieho prostriedku a aviváže a utrite gumové tesnenie medzi dvierkami a bubnom. Jedenkrát za čas zapnite práčku na najvyšší stupeň a spustite ju bez prania. Zbavíte sa tak usadenín, baktérií a prípadných pachov. Pravidelne čistite aj filtre práčky, v ktorých sa usadzuje vodný kameň.

Čistiace prostriedky na práčky
sušicka

Čistiace prostriedky na práčky

Čím môžem účinne vyčistiť práčku? Používajte špeciálne čistiace prostriedky na práčky. Odstránia všetky nečistoty z vnútra práčky a tým sa zabezpečí optimálny výkon a dlhšia životnosť.

ako prať, pranie

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Ako prať záclony v práčke? Ak sa rozhodnete prať záclony v práčke, mali by ste zvoliť čo najšetrnejší režim prania s nízkou teplotou prania (30 °C). Skontrolujte, či má vaša práčka špeciálny režim na pranie záclon. Ak áno, použite ho. Do práčky vkladajte len malé množstvo – ideálne záclony len z jedného okna. Záclony umiestnené v bubne by nikdy nemali presiahnuť polovicu jeho výšky.

 

Závesy v práčke nikdy nekrúťte alebo ich krátko odstreďujte na najnižších možných otáčkach. Hneď po skončení prania ich zaveste na okná, kde sa vysušia a vyžehlia pod vlastnou váhou.“ 

 

Starostlivosť o detskú bielizeň
Speciálnou kategóriou so špeciálnym prístupom je pranie pre najmenších. Detská pokožka je jemná a citlivá a môže reagovať na bežné pracie prostriedky vyrážkami a podráždením. Preto je obzvlášť dôležité venovať osobitnú pozornosť výberu správnych pracích prostriedkov pre deti. Bavlnené oblečenie perte pri vysokých teplotách, najmenej 60 °C, aby ste zabránili rastu zárodkov a baktérií. Ďalším krokom pre dokonalú dezinfekciu je opätovné žehlenie.

Detské pracie prostriedky

Vyberajte zo špeciálnych produktov vyvinutých pre citlivú detskú pokožku. Nájdete tu pracie gély, kapsuly a klasické sypké pracie prášky.

detske
práčovňa

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.