Základným pravidlom pre úspešnú starostlivosť o bielizeň je triedenie podľa farieb a materiálov.
Rôzna bielizeň vyžaduje rôznu starostlivosť. Sledujte ceduľky na textíliách a dodržujte inštrukcie.
Pri dávkovaní pracieho prostriedku dodržujte predpísané množstvo uvedené na obale.
Bielizeň v práčke pred praním rovnomerne rozprestrite a bubon neprepĺňajte.
Základným krokom, ešte než dáte bielizeň do práčky, je roztriedenie podľa farieb, inak hrozí vzájomné zafarbenie vecí. Väčšina ľudí triedi bielizeň klasicky na bielu, farebnú a čiernu. Ale ak by ste chceli byť naozaj dôsledný, tak môžete triediť bielizeň na bielu a bielu so vzormi, farebnú svetlú a tmavú, červenú a čiernu. Ďalším, nemenej dôležitým krokom je triedenia bielizne podľa materiálu. Napríklad hodvábnu blúzku budete prať určite inak ako bavlnenú bielizeň. Pri triedení teda tiež kontrolujte ceduľky so symbolmi prania.
Ak chcete zachovať žiarivé farby svojho oblečenia čo najdlhšie, určite siahnite po pracom prášku na farebnú bielizeň , ktorý na sebe nesie označenie color, na čierne veci taktiež používajte špeciálny prací prostriedok vyložene na čiernu farbu. Výber pracieho prášku je tiež neodmysliteľne spätý s vôňou bielizne. V drogériách nájdete množstvo pracích prostriedkov, a to od klasických sypkých cez gélové kapsuly až po tekuté pracie gély. Je len na vás, aká forma vám bude najviac vyhovovať alebo voňať. Pri dávkovaní prášku tiež prihliadajte na to, ako veľmi špinavá bielizeň je.
Sypké prášky sú ideálne na bielu bielizeň, skvele vybielia a nezanechávajú stopy. Gélové kapsuly dokonale prevoňajú bielizeň, obsahujú prací prášok aj aviváž v jednom. Horšie sa rozpúšťajú pri nižších teplotách.Tekuté pracie prostriedky disponujú príjemnou vôňou, zbavia bielizeň nečistôt a zachovávajú intenzitu farieb.
Bielizeň nielen krásne prevonia, ale tiež ju zmäkčí a napríklad svetre zbaví antistatického náboja. Oblečenie tiež chráni pred stratou farby, menej sa krčí a možno ho lepšie žehliť. Pri výbere aviváže sa väčšina ľudí riadi jej vôňou. Ponuka zahŕňa aj špeciálne aviváže. Aviváž nikdy nepoužívajte priamo na bielizeň, ani ju nerieďte vodou. Na dávkovanie aviváže použite viečko (bližšie informácie o dávkovaní nájdete na zadnej etikete prostriedku) a jednoducho nalejte do zásobníka určeného na aviváž. Býva označený symbolom kvetinky.
Z ponuky aviváží môžete siahnuť po hypoalergénnych pre bábätká, na čierne oblečenie, na obnovu vlákien alebo eko avivážach, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Namiesto klasickej tekutej aviváže môžete použiť vonné perličky, ktoré bielizeň prevoňajú rovnako sviežou a trvajúcou vôňou.
Kto by to nepoznal. Škvrny od krvi, vína, džúsu, mastnoty, mejkapu. Ale ako na ne, aby ste ich bežným praním nezaprali? Staviť môžete na osvedčené babské rady alebo špeciálne odstraňovače škvŕn. Tie sa aplikujú priamo na škvrnu ešte pred samotným praním a nechajú sa pôsobiť po dobu odporúčanú na obale. Nežiaduce škvrny môžete tiež predprať v ruke pomocou mydla či prášku a tie nechať chvíľu pôsobiť.
– Škvrny od krvi najlepšie ihneď opláchnite v studenej vode, krv pustí, teplá voda môže škvrny od krvi zaprať a zanechať fľaky. Pridajte trochu soli alebo octu. – Škvrny od vína pokvapkajte citrónovou šťavou a nechajte chvíľu pôsobiť, alebo škvrnu zasypte soľou. Zaschnuté víno tiež odstránite namočením látky do horúceho octu alebo mlieka. – Škvrny od džúsu a ovocnej šťavy namočte do veľmi horúcej vody či podmaslia, vyperte a potom použite citrónovú šťavu.
Štandardný prací proces je na niektoré typy škvŕn krátky. Aj napriek tomu, že už poznáte tipy na ich odstránenie pomocou bežných vecí, ktoré nájdete v domácnosti, v arzenálu vašich pracích prostriedkov by nemal pre tento prípad chýbať efektívny odstraňovač škvŕn.
Ani málo, ani veľa. Keď budete prať malé množstvo bielizne, je to neekonomické. Naopak, keď naplníte práčku príliš, bielizeň sa dokonale nevyperie, neprovonia a treba počítať aj s tým, že bude dosť pokrčená. Všeobecne platí, že by ste mali práčku naplniť tak, aby medzi bielizňou a bubnom zostal priestor, kam vložíte dlaň na výšku. Niektoré moderné inteligentné práčky si potom dokážu samy zvážiť hmotnosť bielizne a tomu prispôsobiť dĺžku pracieho programu a množstvo napustenej vody.
Moderné práčky disponujú mnohými programami v závislosti od druhu a materiálu bielizne alebo miery zašpinenia. Odlišný program voľte na posteľnú bielizeň, veci na šport či oblečenie na denné nosenie. Na vlnenú či jemnú bielizeň voľte šetrný program prania v ruke. Dnešné práčky sú veľmi účinné, preto na bežné denné pranie stačí teploty na 30 °C či 40 °C a úmerná dávka pracieho prostriedku. Nízka teplota však nezvládne odstrániť vírusy a baktérie, takže spodnú bielizeň, posteľnú bielizeň, utierky alebo uteráky perte tzv. na šesťdesiat, teda nie pod 60 °C. Naopak, na jemnú bielizeň a vlnené svetre nepoužívajte príliš vysoké teploty ani žmýkanie.
Zrejme najmenej obľúbená činnosť „pracieho procesu“. Vybrať bielizeň z práčky, efektívne rozvešať, prípadne obracať bielizeň, ktorá je naruby, po usušení pozberať, zložiť a narovnať do skrine. Bielizeň, samozrejme, najlepšie uschne a prevonia sa pri sušení vonku na slniečku. Pozor však, aby vám nevybledla. Bielizeň nevešajte v nevetranej či vlhkej miestnosti, hrozí tu vznik plesní. Ak sušíte bielizeň na klasickom rozkladacím sušiaku, vždy ho umiestnite tak, aby okolo neho mohol voľne cirkulovať vzduch. Sušenie bielizne v sušičke je najpohodlnejší spôsob a jeho obľuba stále rastie. Bielizeň navyše krásne vonia a pri skladaní za tepla ju už nemusíte žehliť.
– vlnené oblečenie – oblečenie z tohto materiálu by sa v sušičke mohlo zraziť až o niekoľko veľkostí – hodvábna a čipková bielizeň – vysoké teploty týmto materiálom nesvedčia, môžu sa zraziť a čipka potrhať – funkčná a elastická bielizeň – bielizeň s nažehľovacími a pogumovanými obrázkami – tie môžu popraskať. – obuv s lepenými podrážkami – bielizeň vypratá v aviváži – sušička sa zanáša a upcháva – podprsenky s kosticami a oblečenie s plastovými zipsmi – hrozí, že sa zdeformujú či pokrútia – záclony a iné tkaniny so sklenenými vláknami
V práčke sa hromadia nielen baktérie, ale postupne sa zanáša sa chuchvalcami, zvyškami pracieho prášku a aviváže a pri nedokonalej starostlivosti môže aj zapáchať. Pravidelnou údržbou práčky tak prispievate k jej dlhšej životnosti, zároveň dbáte o svoje zdravie. Po každom praní teda vyčistite zásobník na prášok a aviváž a utierajte gumové tesnenie medzi dvierkami a bubnom. Raz za čas tiež zapnite práčku na najvyšší stupeň a pustite ju bez bielizne. Zbavíte sa usadenín, baktérií aj možného zápachu. Pravidelne tiež čistite filtre práčky, kde sa tvorí vodný kameň.
A čím práčku efektívne čistiť? Použite špeciálne čističe práčky. Skvele odstránia všetky nečistoty z útrob práčky a zaistia tak jej optimálny výkon a dlhšiu životnosť.
Vyberajte zo špeciálnych prípravkov vyvinutých pre citlivú detskú pokožku. V ponuke nájdete pracie gély, kapsuly aj klasické sypké prášky na pranie.