Masturbácia

Masturbácia, sexuálna aktivita, ktorú jedinec vykonáva sám na sebe, je bežnou súčasťou ľudskej sexuality. Napriek jej rozšírenosti a prirodzenosti je táto téma stále obklopená množstvom spoločenských, kultúrnych a náboženských tabu. Cieľom tohto článku je poskytnúť komplexný prehľad o masturbácii vrátane jej fyziologických, psychologických a sociálnych aspektov a zároveň vyvrátiť niektoré najčastejšie mýty, ktoré sa s touto témou spájajú.

 

Obsah

  1. Definícia a história
  2. Fyziologické aspekty
  3. Psychologické účinky
  4. Zdravotné prínosy a riziká
  5. Masturbácia v kultúre a v spoločnosti
  6. Časté mýty
  7. Záver
  8. Zdroje

Definícia a história

Masturbácia sa vzťahuje na samostimuláciu pohlavných orgánov na dosiahnutie sexuálneho uspokojenia. Táto činnosť je bežná u oboch pohlaví a môže sa vykonávať rôznymi spôsobmi vrátane používania rúk, sexuálnych pomôcok alebo iných predmetov. Historicky sa masturbácia vnímala veľmi rozdielne v závislosti od kultúry, doby a náboženského presvedčenia. Zatiaľ čo v niektorých kultúrach bola a je považovaná za normálnu a zdravú súčasť ľudskej sexuality, v iných bola a niekedy stále je zahalená tabu a spájaná s rôznymi zdravotnými alebo psychologickými rizikami.

V staroveku boli názory na masturbáciu rôzne a v jednotlivých civilizáciách sa často líšili. Napríklad v starovekom Egypte sa masturbácia považovala za tvorivý akt spojený s božstvom Atumom, zatiaľ čo v niektorých obdobiach kresťanských dejín sa považovala za hriešnu a neetickú. V 20. storočí došlo k výraznému posunu v chápaní masturbácie, a to najmä vďaka výskumu sexuológov, ako bol Alfred Kinsey a jeho kolegovia, ktorí pomohli odhaliť jej rozšírenosť a povahu.

Fyziologické aspekty

Masturbácia má množstvo fyziologických účinkov, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na sexuálne zdravie a pohodu. Jedným z hlavných fyziologických aspektov je schopnosť masturbácie uvoľniť sexuálne napätie a poskytnúť istú formu sexuálneho uspokojenia. Okrem toho sa masturbácia často spája s úľavou od stresu vďaka produkcii endorfínov, čo sú prirodzené hormóny šťastia. Táto činnosť môže tiež pomôcť zlepšiť kvalitu spánku, posilniť imunitný systém a dokonca znížiť riziko vzniku niektorých druhov rakoviny.

 

U mužov môže pravidelná masturbácia znížiť riziko rakoviny prostaty, zatiaľ čo u žien môže podporiť zdravie pohlavných orgánov tým, že podporuje prietok krvi do pohlavných orgánov a udržiava pružnosť vaginálnych tkanív. Masturbácia tiež umožňuje jednotlivcom lepšie spoznať svoje telo a sexuálne preferencie, čo môže viesť k zlepšeniu sexuálnych zážitkov s partnerom.

Psychologické účinky

Masturbácia môže mať okrem fyziologických účinkov aj významný psychologický prínos. Je to forma sebapoznania a sebaprijatia, ktorá môže zvýšiť sebeúctu a pocit sexuálnej autonómie. Môže tiež slúžiť ako spôsob bezpečného skúmania sexuálnych fantázií a túžob bez rizika pohlavne prenosných infekcií alebo nechceného tehotenstva.

Pre niektorých ľudí môže byť masturbácia spôsobom, ako zvládnuť úzkosť, stres alebo depresiu, a to vďaka bezprostrednému pocitu uvoľnenia a pohody, ktorý poskytuje. Okrem toho môže byť užitočným nástrojom pri sexuálnej terapii, pretože pomáha riešiť problémy s libidom, erektilnou dysfunkciou alebo predčasnou ejakuláciou. Je dôležité zdôrazniť, že zdravý vzťah k masturbácii je súčasťou zdravého sexuálneho života a môže prispieť k celkovej emocionálnej a psychickej pohode.
 

 

Zdravotné prínosy a riziká

Masturbácia sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú a zdravú sexuálnu aktivitu, ktorá môže ponúknuť množstvo zdravotných výhod. Okrem už spomínaných fyziologických a psychologických výhod, ako je zníženie stresu, zlepšenie spánku a posilnenie imunitného systému, môže prispieť aj k lepšiemu pochopeniu vlastného tela a sexuálnych preferencií, čo môže viesť k spokojnejšiemu sexuálnemu životu.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Hoci zdravotné riziká spojené s masturbáciou sú minimálne, je dôležité si uvedomiť, že nadmerná alebo nutkavá masturbácia môže viesť k fyzickému podráždeniu alebo zanedbávaniu iných aspektov života, čo môže naznačovať hlbšie psychické alebo emocionálne problémy. V týchto prípadoch je potom dôležité vyhľadať odbornú pomoc.“

Masturbácia v kultúre a v spoločnosti

Už sme spomenuli, že v niektorých kultúrach a náboženských tradíciách bola masturbácia otvorene prijímaná alebo dokonca oslavovaná, zatiaľ čo v iných sa považovala za nemorálnu alebo nezdravú praktiku. V modernej dobe sa postoj k masturbácii stáva otvorenejším a akceptovanejším, hoci medzi jednotlivými sociálnymi a kultúrnymi skupinami stále existujú názorové rozdiely.

Pohlavná výchova a médiá zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní postojov k masturbácii. Dôležitým krokom k destigmatizácii masturbácie bolo zaradenie tejto témy do programov sexuálnej výchovy, ktoré mladým ľuďom poskytujú informácie o bezpečnosti, zdraví a povahe sexuálneho skúmania vlastného tela. Napriek pokroku v sexuálnej výchove a otvorenosti však stále existujú mýty a nedorozumenia, ktoré sú predmetom diskusií.

Časté mýty

  • Masturbácia škodí zdraviu. Naopak, masturbácia sa považuje za normálnu a zdravú súčasť ľudskej sexuality, aspoň ak sa nevykonáva v nezdravej miere. Má mnoho pozitívnych účinkov vrátane znižovania stresu a podpory zdravia pohlavných orgánov.
  • Masturbácia spôsobuje problémy s duševným zdravím. Neexis­tujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by spájali zdravú masturbáciu so vznikom duševných chorôb. V skutočnosti masturbácia môže pomôcť znížiť úzkosť a stres.
  • Ľudia vo vzťahoch nemasturbujú. Masturbácia je bežná medzi ľuďmi všetkých sexuálnych orientácií a vzťahových stavov. Môže byť súčasťou zdravého sexuálneho života aj pre tých, ktorí sú vo vzťahu.
  • Masturbácia spôsobuje sexuálne dysfunkcie. V skutočnosti sa masturbácia môže používať ako nástroj na riešenie niektorých sexuálnych dysfunkcií a na lepšie pochopenie vlastných sexuálnych preferencií a reakcií.
  • Masturbácia je závislosť: Hoci pre niektorých ľudí môže byť masturbácia skutočne súčasťou nutkavého sexuálneho správania, pre väčšinu ľudí je zdravou súčasťou sexuálnej aktivity. Kompulzívne sexuálne správanie je skôr zriedkavé a malo by sa riešiť s odborníkom.
     

Záver

Tento článok poskytol komplexný prehľad o masturbácii vrátane jej definície, histórie, fyziologických a psychologických aspektov, zdravotných prínosov a rizík a spoločenských a kultúrnych postojov k tejto činnosti. Je dôležité pochopiť, že masturbácia je normálnou a prirodzenou súčasťou ľudskej sexuality a že má mnoho pozitívnych aspektov pre fyzické a duševné zdravie. Kľúčom k úspechu je pristupovať k masturbácii zdravým a uvedomelým spôsobom, rešpektovať osobnú pohodu a hranice.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
 

Zdroje

https://www.he­althline.com/he­alth/masturba­tion-side-effects

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/arti­cles/24332-masturbation

https://www.me­dicinenet.com/mas­turbation/arti­cle.htm

https://www.plan­nedparenthood­.org/learn/sex-pleasure-and-sexual-dysfunction/mas­turbation/mas­turbation-healthy

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/320265

https://www.men­shealth.com/sex-women/a19534050/5-reasons-you-should-masturbate-tonight/

https://www.web­md.com/sex-relationships/mas­turbation-guide

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.