Hluchavka: účinky, zber a sušenie

Hluchavka, ktorá sa niekedy považuje za obyčajnú burinu, skrýva v sebe viacnásobné využitie a účinky podporujúce zdravie, ktoré sú cenené na celom svete. Tento článok ponúka pohľad do sveta hluchavky. Preskúmame účinky, využitie a zaujímavosti, ktoré túto rastlinu obklopujú.

 

Obsah

  1. Botanické charakteristiky a typy hluchaviek
  2. Účinky hluchavky
  3. Zber a sušenie hluchavky
  4. Zaujímavosti
  5. Záver
  6. Zdroje
pilulka

Botanické charakteristiky a druhy hluchaviek

Hluchavky sú rod rastlín patriaci do čeľade hluchavkovitých, ktorý zahŕňa mnoho druhov, ako napríklad hluchavka biela, hluchavka purpurová, hluchavka škvrnitá a iné. Tieto rastliny sú charakteristické svojimi typickými čistými kvetmi, ktoré môžu mať rôznu farbu od bielej cez ružovú až po fialovú.

 

Na Slovensku a aj vo svete sú hluchavky rozšírené, a to aj na antropogénnych stanovištiach, ako sú kompostoviská, skládky, okraje ciest alebo priekopy. Niektoré druhy hluchaviek sa niekedy považujú za burinové rastliny, ale zbierajú sa aj pre svoje účinky. Hluchavky sú prispôsobené rôznym biotopom a môžu sa vyskytovať od nížin až po vyššie podhorské oblasti. Ich prirodzeným biotopom sú často vlhké až suché pôdy, bohaté na minerály a dusík.

 

Účinky hluchavky

Hluchavka biela (Lamium album) je známa svojimi priaznivými účinkami najmä na tráviaci systém a reprodukčné zdravie. Má diuretické účinky a podporuje tak vylučovanie vody z tela.

 

Má tiež pozitívny vplyv na normálne trávenie, a tak môže pomôcť zmierniť hnačku, zápchu alebo podráždený žalúdok. V oblasti gynekológie môže hluchavka pomôcť podporiť predmenštruačný komfort. Preto sa hluchavka často nachádza v bylinných zmesiach určených pre ženy.

 

Táto bylina nachádza využitie aj v kozmetike, kde sa pridáva do prípravkov na starostlivosť o pleť a vlasy.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Hluchavka je bylina, ktorá sa niekedy označuje ako burina, ale má mnoho zdravotných výhod. Najcennejším druhom je biely chocholík, ktorý pôsobí najmä na ženský (pred)menštruačný komfort, ale podporuje aj vylučovanie vody z tela.“

Zber a sušenie hluchaviek

Na zabezpečenie najlepších účinkov je dôležité zbierať hluchavky v správnom čase a správne ich sušiť. Kvety by sa mali zbierať počas plného kvitnutia, keď sú najbohatšie na účinné látky. Okrem kvetov môžete zbierať aj stonky. Zbierajte ich za suchého počasia, aby ste minimalizovali možnosť zaparenia.

 

Po zbere kvety jemne rozložte na sitko alebo papier v jednej vrstve a sušte na dobre vetranom mieste mimo dosahu priameho slnečného svetla. Často je na to vhodná pôda, prípadne možno použiť sušičku s regulovanou teplotou do 35 °C. Správne usušené kvety si zachovajú svoju farbu a vôňu. Sušené kvety skladujte v dobre uzavretej tmavej nádobe.

 

Zaujímavosti

Pri vyššie uvedených účinkoch sa hluchavka vysádza v záhradách ako okrasná rastlina vďaka svojim krásnym kvetom. Niektoré druhy hluchaviek sú tiež známe svojou schopnosťou priťahovať opeľovače, ako sú včely a motýle, čo pomáha podporovať biodiverzitu. Okrem toho sa hluchavka v minulosti v niektorých kultúrach používala na odháňanie zlých duchov a ochranu domov.

 

Záver

Hluchavka, ktorá je často zanedbávaná a označovaná za obyčajnú burinu, skrýva mnoho užitočných vlastností, ktoré môžu prospieť nášmu zdraviu. Má svoje miesto nielen v bylinných čajoch, ale aj ako okrasná rastlina v záhradách.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.re­searchgate.net/pu­blication/334486062­_A_review_on_bi­ological_effec­ts_of_Lamium_al­bum_white_dead_net­tle_and_its_com­ponents

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-344/white-dead-nettle-flower

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC6571­824/

https://www.re­searchgate.net/pu­blication/261708140­_Revealing_the_re­viving_secret_of_the_­white_dead_net­tle_Lamium_al­bum_L

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.