Echinacea: čo by ste mali vedieť

Echinacea, krásna rastlina známa tiež ako echinacea purpurová. Je to hlboká studňa liečivých tajomstiev, ktorá bola objavená a využívaná už po stáročia.

 

Obsah článku

 

 

Historický prehľad

Echinacea, účinný pomocník pri posilňovaní imunitného systému, má svoje korene v histórii. Prvé záznamy o jej používaní pochádzajú od domorodých Američanov, ktorí túto rastlinu využívali na širokú škálu lúčelov – od starostlivosti o rany až po ošetrenie bolestí zubov.

 

Európsky objav echinacey v 18. storočí otvoril dvere jej štúdiu a vedeckému výskumu. V priebehu rokov bolo identifikovaných niekoľko druhov echinacey, a jej zaradenie do moderného lekárstva bolo predmetom rozsiahlych výskumov a diskusií. Vďaka svojim predpokladaným imunostimulačným účinkom si získala uznanie po celom svete.

 

Zdravotné účinky a použitie

Echinacea je najviac známa pre svoje potenciálne imunostimulačné účinky. Štúdie naznačujú, že môže mierne znižovať riziko prechladnutie a podporovať imunitný systém, čo robí túto rastlinu populárnou voľbou pre podporu celkového zdravia, najmä počas obdobia chrípok a prechladnutia.

 

Najčastejšie sa používa vo forme:

 

  • Čajov
  • Tinktúr
  • Kapsúl
  • Mastí
  • Sirupov
  • Kvapiek

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Echinaceu možno použiť samostatne alebo v kombinácii s ďalšími bylinami alebo vitamínmi. Používa sa, ako vnútorne tak aj zvonka vo forme mastí alebo krémov. 


Nemala by sa používať dlhodobo, po 2 týždennom užívaní je na mieste aspoň týždenná pauza. Najčastejšie sa používa na jeseň av zime. Obľúbená je vo forme tinktúry alebo sirupu, ktorý ocenia prevažne deti.“

 

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Krátkodobé užívanie echinacey orálnou cestou je pre väčšinu dospelých pravdepodobne bezpečné; dlhodobé účinky však nie sú dostatočne preskúmané. Počas tehotenstva a dojčenia nie je bezpečnosť echinacey plne potvrdená.

 

Najčastejšími vedľajšími účinkami :

 

 

Záver

Hoci niektoré štúdie naznačujú jej potenciálne prínosy, najmä v podpore imunitného systému a znížení rizika prechladnutia, je dôležité si uvedomiť, že výsledky nie sú jednoznačné a ďalší výskum je potrebný. Bezpečnostný profil echinacey je väčšinou považovaný za priaznivý u väčšiny osôb. V prípade nejasností o dávkovaní a vhodnosti echinacey kontaktujte lekára.

 

Zdroje

https://www.nccih­.nih.gov/heal­th/echinacea

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC1193­558/

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/immunolo­gy-and-microbiology/echi­nacea

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora