Downov syndróm: Komplexný prehľad

Downov syndróm je genetická porucha, ktorú spôsobuje extra chromozóm. Je to jedna z najneznámejších a zároveň najčastejších chromozómových abnormalít u novorodencov a je spojená s fyzickými a intelektuálnymi zmenami. Downov syndróm nie je ochorenie, ktoré sa dá „vyliečiť“. Ľudia s týmto syndrómom však môžu dosiahnuť vysokú kvalitu života vďaka vhodnému prístupu, terapii a vzdelávaniu.

 

Obsah

  1. Druhy Downovho syndrómu
  2. Príčiny Downovho syndrómu
  3. Diagnostika Downovho syndrómu
  4. Fyzické a duševné rysy osôb s Downovým syndrómom
  5. Liečba a terapia
  6. Život s Downovým syndrómom
  7. Mýty a fakty
  8. Budúci výskum a nádej
  9. Záver

 

 

Druhy Downovho syndrómu

trizomia

Trizómia 21

Najbežnejšia forma Downovho syndrómu, kedy je treťou kópiou 21. chromozómu v každej bunke. Predstavuje asi 95% prípadov Downovho syndrómu.

translokacia

Translokácia

Zhruba 3–4 % ľudí s Downovým syndrómom má tento typ. V tomto prípade je časť 21. chromozómu pripojená (translokovaná) k inému chromozómu.

mozaicismus

Mosaicizmus

Menej bežná forma Downovho syndrómu, keď niektoré bunky majú trizómiu 21, zatiaľ čo iné majú normálne chromozómy. Príznaky môžu byť menej zreteľné.


Príčiny Downovho syndrómu

Presné príčiny extra kópie chromozómu 21, ktorá spôsobuje Downov syndróm, nie sú úplne známe. Je však známe, že extra chromozóm je výsledkom náhodnej udalosti počas tvorby reprodukčných buniek v tele rodičov. Faktory, ktoré zvyšujú riziko počatia dieťaťa s Downovým syndrómom, sú tieto:

  • Vek matky: Ženy, ktoré otehotnejú po 35. roku života, majú vyššie riziko, že sa im narodí dieťa s týmto syndrómom. Je však dôležité si uvedomiť, že to v žiadnom prípade nie je pravidlom a že Downov syndróm môže postihnúť dieťa v akomkoľvek veku matky. Len riziko pravdepodobnosti sa zvyšuje s vekom matky.
  • Genetika: Ak sa v rodine už narodilo dieťa s Downovým syndrómom, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že aj ďalšie dieťa bude mať Downov syndróm, najmä v prípadoch translokačného Downovho syndrómu. Genetika tu však nefunguje úplne klasickým dedičným spôsobom a ani jeden z rodičov „nenesie vinu“ za Downov syndróm – stále ide o náhodný genetický jav.


Diagnostika Downovho syndrómu

Existuje niekoľko metód, ktoré dokážu odhaliť Downov syndróm u plodu počas tehotenstva. Tieto testy sa delia na skríningové a diagnostické. Skríningové testy odhadujú riziko, že dieťa bude mať Downov syndróm. Zahŕňajú kombinovaný test v prvom trimestri a quad screen v druhom trimestri. Tieto testy poskytnú štatistický odhad rizika, ale nemôžu s istotou povedať, či dieťa má Downov syndróm. Na druhej strane diagnostické testy dokážu s istotou povedať, či dieťa má Downov syndróm. Zahŕňajú získanie vzoriek DNA z plodu prostredníctvom krvi matky a analýzu chromozómov.


Fyzické a duševné rysy osôb s Downovým syndrómom

Ľudia s Downovým syndrómom majú charakteristické telesné znaky, hoci nie je pravidlom, že každý má všetky znaky.

  • Slabo vyvinutý nosový mostík
  • Zväčšený jazyk
  • Okrúhla tvár a mandľové oči naklonené smerom nahor
  • Jedna priečna ryha na dlaniach
  • Krátke prsty
  • Nízky svalový tonus
  • Krátka postava

Spolu s fyzickými zmenami sa môžu objaviť špecifické problémy alebo sa môže zvýšiť náchylnosť na ich vznik. Medzi najčastejšie možné problémy patria: obezita, spánkové apnoe, srdcové vady, leukémia, poruchy imunity, problémy s chrbticou a nesprávne postavenie stavcov. Pokiaľ ide o intelektuálny vývoj, ľudia s Downovým syndrómom majú rôzne stupne intelektuálneho postihnutia, od ľahkého až po ťažké.

Jedinečnosť ľudí s Downovým syndrómom

Je dôležité si uvedomiť, že každý človek s Downovým syndrómom je jedinečný a má svoje vlastné schopnosti, zručnosti, priania a potreby a na všetkých ľudí s týmto postihnutím sa nedá uplatniť jedno pravidlo alebo prístup.

Liečba a terapia

Hoci samotný Downov syndróm nie je ochorenie, ktoré sa dá „vyliečiť“, existujú terapie a liečby, ktoré môžu ľuďom s Downovým syndrómom pomôcť dosiahnuť ich maximálny potenciál.

  • Fyzioterapia: pomáha zlepšiť fyzický vývoj a zvyšuje svalovú silu.
  • Logopédia: Pomáha zlepšiť jazykové schopnosti a komunikáciu.
  • Hipoterapia: Terapia na koni, ktorá sa používa u malých detí.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Ak skríningové testy predpovedajú vysoké riziko Downovho syndrómu, na potvrdenie diagnózy je potrebný invazívnejší diagnostický test (amniocentéza alebo odber choriových klkov). Falošne pozitívne výsledky skríningu sú približne 2–5 %. 

 

Amniocentéza a odber choriových klkov sú spoľahlivejšie testy, ale zvyšujú riziko potratu o 0,5 až 1 %. Riziko zákroku je tým väčšie, čím skôr sa vykoná, preto sa amniocentéza neodporúča pred 15. týždňom tehotenstva a odber choriových klkov pred 10. týždňom tehotenstva.“

 

Život s Downovým syndrómom

vzdelavanie

Vzdelávanie: Väčšina detí s Downovým syndrómom dnes navštevuje bežné školy a mnoho z nich dosahuje významné akademické úspechy.

praca

Práca: Mnoho dospelých s Downovým syndrómom pracuje v rôznych odboroch a prispieva tak k spoločnosti.

socialny zivot

Sociálny život: Osoby s Downovým syndrómom majú často bohatý sociálny život, nadväzujú priateľstvo a mnoho z nich sa zapája do rôznych aktivít a koníčkov.

nezavislost

Nezávislosť: So zodpovedajúcou podporou môžu mnohí dosiahnuť vysokú mieru nezávislosti, vrátane bývania samostatne alebo s minimálnou pomocou.

Mýty a fakty

Existuje mnoho mýtov spojených s Downovým syndrómom, ktoré môžu viesť k nesprávnym predstavám a stigmatizácii. Tu sú niektoré z najbežnejších mýtov a skutočností týkajúcich sa Downovho syndrómu:

  • Mýtus: Osoby s Downovým syndrómom sú vždy šťastné.
    Fakt: Majú širokú škálu emócií, rovnako ako ktokoľvek iný.
  • Mýtus: Osoby s Downovým syndrómom nemôžu dosiahnuť vysoké vzdelanie.
    Fakt: Mnoho z nich dosahuje akademické úspechy a niektorí dokonca získavajú univerzitné vzdelanie.
  • Mýtus: Downov syndróm je vzácny.
    Fakt: Je to jedna z najbežnejších genetických anomálií s približne jedným prípadom zo 700 narodení.


Budúci výskum a nádej

Výskum v oblasti Downovho syndrómu sa neustále vyvíja. Vedci a lekári pracujú na zlepšení diagnostiky, liečby a podpory pre osoby s Downovým syndrómom. Niekoľko kľúčových oblastí zahŕňa:

  • Genetický výskum: Preskúmanie génov spojených s Downovým syndrómom môže priniesť lepšie pochopenie toho, ako tieto gény ovplyvňujú vývoj a funkciu tela.
  • Nové terapeutické prístupy: Vývoj nových liečebných metód môže poskytnúť lepšiu podporu fyzickým a kognitívnym schopnostiam osôb s Downovým syndrómom.
  • Intervenčné stratégie: Zameranie na včasné zásahy môže mať pozitívny vplyv na vývojový potenciál jedinca.


Záver

Downov syndróm je genetický stav, ktorý ovplyvňuje fyzický a intelektuálny vývoj jedinca. Hoci tento syndróm predstavuje mnoho výziev, so správnou podporou a pochopením môžu ľudia s Downovým syndrómom dosiahnuť mnoho úspechov a žiť plnohodnotný život. Je dôležité neustále zvyšovať povedomie a poskytovať informácie o Downovom syndróme s cieľom vytvoriť spoločnosť, ktorá je inkluzívna a rešpektuje odlišnosti každého jednotlivca.

Zdroje

www.wikiskrip­ta.eu/w/Down%C5%AF­v_syndrom

www.downsyndrom.cz

www.ndss.org

www.mayoclinic­.org/diseases-conditions/down-syndrome/symptoms-causes/syc-20355977

www.ghcgenetic­s.cz/aktuality-a-media/aktuali­ty/downuv-syndrom-se-da-odhalit

www.nemoci.vi­talion.cz/dow­nuv-syndrom/

https://www.dow­nsyndrom.cz/dow­nuv-syndrom/obecne-informace/co-je-to-downuv-syndrom.html"

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.