Ako používať medzizubnú kefku? Ako čistiť medzizubný priestor?

24 najčastejších otázok o medzizubnej hygiene

mezizubni hygiena
a
a

Ako používať medzizubnú kefku?

Medzizubnú kefku stačí používať raz denne, a to najlepšie večer po vyčistení zubov kefkou, alebo kedykoľvek, keď vám v medzizubnom priestore zostane kúsok jedla.

Čistenie medzizubnou kefkou vyžaduje správnu techniku, aby nedošlo k poškodeniu ďasien. Medzizubnú kefku priložte špičkou k vstupu do medzizubného priestoru, šikmo k ďasnu, a následne ju pomaly zasuňte dovnútra. Držte sa zásady raz tam a raz von. Medzizubnou kefkou nikdy neotáčajte a nepoužívajte hrubú silu, stačí len jemný tlak.

mezizubni kartacek
mezizubni hygiena

Prečo používať medzizubnú kefku?

Čistenie medzizubných priestorov by malo byť pre každého súčasťou základnej dentálnej hygieny. Veď práve v týchto zle dostupných miestach sa počas dňa usadzujú zvyšky potravy, a keď sa nevyčistia, majú za následok množenie baktérií, ktoré leptajú zubnú sklovinu a spôsobujú zubné kazy.

Medzizubná kefka predchádza vzniku zubných kazov. Neľakajte sa, ak v prvých dňoch používania medzizubnej kefky vám začnú ďasná trochu krvácať. Neznamená to, že vám kefka ďasná poranila, ale že máte starý zápal, ktorý spôsobil bakteriálny povlak. Približne po týždni by sa problém mal vyriešiť a ďasná by už nemali krvácať.

a

Ako často meniť medzizubnú kefku?

Neexistuje žiadny určitý štandard. Všetko záleží od konkrétneho druhu kefky a miery jej opotrebovania. Pokiaľ však kefka vykazuje akékoľvek výraznejšie opotrebenie, ako ohnutie vlákien alebo ich rozstrapkanie, tak ju, samozrejme, ihneď vymeňte za novú.

mezizubni kartacek kdy vymenit
a
jak dlouho cistit zuby

Ako dlho používať medzizubnú kefku?

Nie je potrebné to s čistením nijako preháňať. Zároveň nie je ideálne, ani ak by ste sa s čistením príliš ponáhľali. Optimálne je situácia, keď sa riadite jednoduchým pravidlom čistenie „raz tam, raz späť“. Keď týmto spôsobom prejdete celú ústnu dutinu, tak vám bude čistenie bohato stačiť a budete mať vyhraté.

a

Ako vybrať správnu veľkosť medzizubnej kefky?

Kľúč k úspešnému čisteniu medzizubných priestorov spočíva v správnej technike čistenia a v správne zvolenej veľkosti medzizubnej kefky. Všetky medzery medzi zubami nie sú rovnako veľké, a tak je potrebné používať viac veľkostí kefiek. Príliš malá kefka nevyčistí medzizubný priestor správne a príliš veľká, naopak, môže poškodiť ďasno. S výberom správnej veľkosti sa preto radšej obráťte na svojho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, ak si nie ste sami stopercentne istí.

jakou vybrat velikost mezizubniho kartacku
a
kartacky curaprox tepe

Aká veľkosť kefiek Curaprox zodpovedá veľkostiam TePe?

Najlepšie bude, keď si na internete nájdete veľkostné tabuľky oboch značiek. V tabuľkách sú uvádzané presné veľkosti v milimetroch, takže sa nikdy nezmýlite. Na jednoduchú orientáciu však stačí poznať farebné stupnice oboch značiek. Curaprox: tyrkysová, červená, ružová, žltá, zelená

Tepe: ružová, oranžová, červená, modrá, žltá, zelená, fialová, sivá Tyrkysová Curaprox je najmenšia, červená Curaprox zodpovedá ružovej Tepe, ďalšia Curaprox v poradí (ružová) zodpovedá červenej Tepe, žltá Curaprox modrej Tepe, zelená Curaprox žltej Tepe. Ďalším farbám Tepe zodpovedajú kefky Curaprox z radu 40×.

Medzizubné kefky Curaprox

Medzizubné kefky TePe

TePe medzizubné kefky Extra Soft 0,5mm 8 ks

Môžete mať v pondelok 22. 4.
TePe Extra soft Medzizubné kefky 0,6mm svetlomodré 6 ks

TePe Extra soft Medzizubné kefky 0,6mm svetlomodré 6 ks

Môžete mať v pondelok 22. 4.
TePe EasyPick XS/S (+ zásobník) 36 ks

TePe EasyPick XS/S (+ zásobník) 36 ks

Môžete mať v pondelok 22. 4.

TePe medzizubná kefka Original 0,4 mm ružová 6 ks

Môžete mať v pondelok 22. 4.

Aká je najlepšia značka dentálnych nití?

Medzi používateľmi sú najviac vyhľadávané dentálne nite značiek Oral-B, SPLAT, GUM, Sensodyne, TePe a Curaprox (u nás na Pilulke je najlepšie hodnotená niť – Curaprox DF 834 Dentálna niť Floss Medium 50 m Mäta). Každá spomenutá značka má v ponuke voskované aj nevoskované nite.

nejlepsi znacka dentalnich niti
a
proc pouzivat dentalni nit

Prečo používať dentálnu niť a aký je jej význam?

Dentálna niť vám skvele poslúži na dočistenie dentálneho žliabku okolo zubov aj pod ďasnom. Je ideálna na dočistenie medzizubných priestorov, kde je problém sa dostať klasickou medzizubnou kefkou. Tento problém väčšinou nastáva v prípade predných dolných a horných zubov, ktoré k sebe tesne priliehajú, alebo ak máte krivé zuby. Keďže dospelému človeku sa netvoria zubné kazy na plôškach zubov, ale práve v medzizubných priestoroch. Preto je dentálna niť nenahraditeľný pomocník, ktorý účinne odstraňuje povlak a chráni zuby pred tvorbou zubného kazu.

a

Je lepšia dentálna niť s voskom alebo bez vosku?

Záleží na vašej osobnej preferencii. Voskovaná niť má povlak, ktorý jej uľahčuje kĺzať v medzizubných priestoroch a je skôr vhodná pre tých z vás, ktorí s čistením niťou ešte len začínajú. Nevoskovaná niť povlak nemá, takže je tenšia a oproti voskovanej niti však menej efektívnejšie odstraňuje zubný povlak a tiež nebudete počuť jemné vŕzganie, ktoré značí, že je medzizubný priestor čistý.

dentalni nit s voskem
a
jak se pouziva zubni nit

Ako mám správne používať zubnú niť?

Používanie dentálnej nite vyžaduje určitú zručnosť, ktorú je potrebné nacvičiť. Odtrhnite si cca 40 cm nite a naviňte okolo prostredníka každej ruky. Niť držte napnutú medzi bruškami palca a ukazováka (vzdialenosť od seba by mala byť cca 2,5 cm). Jemným kolísavým pohybom zaveďte niť medzi zuby. Keď sa dostanete na líniu ďasien, tak niť zahnite do tvaru písmena C okolo každého zuba. Zub objímte a pracujte jemným stieracím pohybom smerom hore a dolu.

a

Akú dentálnu niť by som mal(a) používať?

Pokiaľ s používaním nite začínate, vyberte si voskovanú niť. Lepšie sa s ňou pracuje a kĺže medzi zubami. Pokiaľ však máte veľmi tesné medzizubné priestory, vyberte niť, ktorá je vyrobená zo superhladkého teflónu. Ak ste pokročilejší používateľ, vyberte nevoskovanú niť. V prípade nejasností s výberom alebo použitím sa nebojte obrátiť na svojho zubného lekára či dentálnu hygieničku.

jak vybrat dentalni nit
a
jak casto pouzivat zubni nit

Koľkokrát denne by som mal(a) používať zubnú niť?

Všeobecne je odporúčané dentálnu niť používať raz denne, a to večer. Môžete ju, samozrejme, použiť podľa potreby aj počas dňa, ak vám v medzizubnom priestore uviazne kúsok jedla. Pravidelným používaním výrazne znižujete riziko ochorenia ďasien.

a

Má sa dentálna niť používať ráno alebo večer?

Dentálnu niť môžete používať kedykoľvek. Neexistuje správny čas. Používajte ju, keď vám to najviac vyhovuje. Ráno, po obede alebo večer. To je na vás. Dôležité je hlavne to, že ju používate.

pouzivani dentalni nite
a
cisteni zubu

Používa sa dentálna niť pred alebo až po čistení zubov?

Ani v tomto prípade nie je jednoznačne dané, kedy je najlepšie dentálnu niť použiť. Ak niť použijete pred vyčistením zubov kefkou, tak niťou odstránite zvyšky potravy z medzizubných priestorov a zubná kefka všetko pekne zmyje. Iní však zase odporúčajú použitie až po vyčistení zubov kefkou, pretože fluorid v zubnej paste napomáha dostupnosti medzizubných priestorov.

a

Aké náhradné hlavice sa hodia na moju ústnu sprchu?

Výrobcovia ponúkajú k ústnym sprchám veľké množstvo rôznych koncoviek (trysiek) a každá je určená na čistenie iného povrchu. Existujú špeciálne trysky na strojčeky alebo na čistenie jazyka. Vždy však záleží na konkrétnom výrobcovi a typu sprchy, preto je nutné si kompatibilitu overiť na webe výrobcu alebo v pribalenom manuáli.

Všeobecne však platí, že hlavice Philips Sonicare sú vzájomne kompatibilné. Na druhú stranu hlavice značky Dr. Mayer je možné použiť len na konkrétne modely.

nahradni hlavice na ustni sprchu
a
jak se pouziva ustni sprcha

Ako sa používa ústna sprcha?

Ústna sprcha funguje na princípe vodného lúča. Prúd bohato okysličenej vody, ktorý je pod tlakom vstrekovaný do ústnej dutiny, vyplaví z medzizubných priestorov zubný povlak aj zvyšky jedla, ktorých prítomnosť v medzizubnom priestore spôsobuje ochorenie ďasien. Ústnu sprchu je možné používať s obyčajnou vodou, ústnou vodou alebo so špeciálnymi antibakteriálnymi roztokmi, ktoré sú určené priamo pre ústne sprchy.

Ústne sprchy Philips Sonicare fungujú tak, že stlačením tlačidla vypustíte jednorazovú prudkú vlnu čistiacej tekutiny zmiešanej so vzduchom. Týmto spôsobom stačí sprchou pohybovať od jednej zubnej medzery k druhej.

Iné ústne sprchy pracujú s neustálym prúdením. V takom prípade odporúčame nahnúť sa nad umývadlo s otvorenou pusou a vodu nechať plynulo odtekať.

Ako často sa musia vymieňať nadstavce ústnej sprchy?

V prípade klasických celoplastových trysiek postačí výmena raz za cca 6 mesiacov. Trysky s akýmikoľvek vláknami alebo silikónovými výstupkami sa menia obvykle po 3 mesiacoch. Ústna sprcha by mala prechádzať pravidelnou hygienou a odvápnením. Na tieto účely je vhodný prípravok Redesept. Odvápnenie je vhodné vykonávať v rozmedzí 6 – 18 týždňov podľa frekvencie používania prístroja a tvrdosti vašej vody. Čím je voda tvrdšia, tým by sa mal Redesept používať častejšie.

mezizubni hygiena
a
nejlepsi ustni sprcha

Je ústna sprcha lepšia ako medzizubná kefka alebo zubná niť?

Starostlivosť o medzizubné priestory niťou či medzizubnými kefkami by mala byť základom dentálnej hygieny každého z nás. Pokiaľ vám však čistenie kefkou alebo zubnou niťou z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje, môžete skúsiť ústnu sprchu. Čistenie s ňou je vhodné aj pre začiatočníkov, deti, je rýchle a navyše jednoduché. Ústna sprcha je navyše tou najúčinnejšou domácou formou starostlivosti o zuby a medzizubné priestory. Podľa štúdií je až o 50 % účinnejšia v porovnaní s dentálnou niťou.

a

Mám ústnu sprchu používať pred alebo po čistení zubov?

Záleží na osobnej preferencii. Pred čistením zubov kefkou môže ústna sprcha uvoľniť zvyšky jedla a uľahčiť ich následné odstránenie. Po čistení zubnou kefkou môže ústna sprcha vypláchnuť zvyšky jedla z ťažko prístupných miest.

cisteni zubu dentalni hygiena
a
jak funguje ustni sprcha

Môže ústna sprcha ublížiť ďasnám?

Nie. Pravidelným používaním ústnej sprchy predchádzate problémom s ďasnami a, naopak, dochádza k ich prekrveniu, ktoré preukázateľne zlepšuje ich stav už po 14 dňoch používania. Je vhodná pre všetky osoby, ktoré trpia na zápaly alebo krvácanie ďasien.

a

Aká je najlepšia značka ústnych spŕch?

Medzi najpredávanejšími a najkvalitnejšími sprchami na Pilulke vždy objavíte produkty značky Philips Sonicare alebo Oral-B. Alternatívou k týmto značkám môže byť tiež výrobca Dr. Mayer.

Celosvetovo najpopulárnejší výrobca ústnych spŕch je však značka Waterpik. Jej ústne sprchy sú často odporúčané zubnými lekármi na potlačenie paradentózy a môže sa pýšiť viac ako 45 klinickými štúdiami. Značka je držiteľom „Seal of ADA“ (Pečať Americkej dentálnej asociácie). Ústne sprchy vyrába v niekoľkých vyhotovenich: rodinné, osobné a cestovné. Waterpik taktiež vyrába ústne sprchy v kombinácii so sonickou kefkou, ktoré sú o 70 % efektívnejšie ako obyčajné čistenie sonickou kefkou.

znacka ustnich sprch
a
jak vybrat ustni sprchu?

Ako si vybrať ústnu sprchu?

Záleží na vašich preferenciách. Ústne sprchy rozlišujeme 3 druhy. Stolové ústne sprchy sú pre pokročilých používateľov a zaberajú viac miesta. Disponujú rôznymi nastaveniami tlaku vody, väčšou nádržkou na vodu a úložným priestorom na hlavice. Cestovné ústne sprchy majú zabudovanú nádržku na vodu priamo v rukoväti. Hodia sa na čistenie aj masáž ďasien. Ideálne pre menej náročných používateľov a cestovateľov. Ústne (orálne) centrum tiež zaberá viac miesta, pretože obsahuje aj elektrickú zubnú kefku.

a

Je ústna sprcha vhodná pre ľudí so strojčekom?

Áno. Vzhľadom na to, že si môžete na ústnej sprche zvoliť rôzne intenzity čistenia, je vhodná aj na starostlivosť o fixný strojček. Výrobcovia ponúkajú aj špeciálne trysky na čistenie strojčeka.

ustni sprcha s rovnatky
a
ustni sprcha pro deti

Je ústna sprcha vhodná pre deti?

Áno, ústna sprcha je pre deti ľahká na použitie, bezpečnejšia (oproti dentálnej niti alebo medzizubnej kefke) a navyše aj zábavnejšia. Táto forma starostlivosti o zuby bude vaše deti určite baviť a motivovať k ďalšej zubnej starostlivosti. Okrem iného značka Waterpik má v ponuke aj špeciálny model určený práve pre deti.

 

Autor článku

Radka Iterová

Špecializujem sa na vytváranie prepracovaných textov, ktoré efektívne podporujú zaujímavosti o ľudskom zdraví. Okrem iného mám záľubu v zahradničení, fotografovaní a varení. Som presvedčená, že harmonické spojenie kreatívnej práce a týchto relaxačných aktivít prispieva k všeobecnej duševnej pohode.

Všetky články od autora