Praslička: použitie a zber

Praslička obyčajná je starobylá rastlina s všestranným využitím. Táto bylina bohatá na kremík a ďalšie minerály má širokú škálu výhod, okrem iného podporuje normálny stav pokožky, posilňuje nechty alebo vlasy a pomáha pri vylučovaní. V tomto článku sa zoznámite s botanickými vlastnosťami a účinkami prasličky, ako aj so zásadami, ako ju správne zbierať a nezamieňať si ju s jedovatým dvojníkom.

 

Obsah

  1. Botanická charakteristika
  2. Účinky prasličky
  3. Nežiaduce účinky prasličky
  4. Kedy, kde a ako zbierať prasličku 
  5. Príprava a použitie – čaj z prasličky
  6. Záver
  7. Zdroje
pilulka

Botanická charakteristika

Praslička patrí do čeľade Equisetaceae a je jedným z najstarších zachovaných druhov rastlín. Do tohto rodu papraďorastov patria rôzne druhy, z ktorých najznámejšie na Slovensku sú praslička poľná, praslička lesná a praslička riečna. Okrem toho sa u nás vyskytuje aj praslička jedovatá, s ktorou pri zbere hrozí zámena. Prasličky sa vyznačujú charakteristickým vzhľadom s rovnými, členitými stonkami, ktoré môžu byť nerozvetvené alebo nadmerne rozvetvené. 

 

Rastliny majú podzemné odnože a rozmnožujú sa výtrusmi. Jedinečná je ich schopnosť akumulovať kremík, čo prispieva k ich používaniu v doplnkoch stravy. Výška a vzhľad prasličiek sa môžu v závislosti od druhu a prostredia veľmi líšiť, od malých, takmer nenápadných rastlín až po impozantné exempláre dorastajúce do výšky niekoľkých metrov v prípade tropických druhov, ako je Equisetum giganteum.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Vo výžive je praslička cenená najmä pre vysoký obsah minerálov, najmä kremíka. Kremík je dôležitý pre zdravý vývoj a udržiavanie kostí, vlasov a nechtov. Táto rastlina je tiež zdrojom ďalších minerálnych látok, napríklad draslíka, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu svalov a nervov. Okrem toho praslička obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Účinky prasličky

Praslička je cenená najmä pre vysoký obsah kremíka, ktorý podporuje normálny stav pokožky, vlasov a nechtov. Okrem toho:

 

  • Má diuretické účinky, t. j. zvyšuje vylučovanie
  • Podporuje normálnu funkciu močového systému
  • Prispieva k zachovaniu zdravia kostí a kĺbov
  • Prispieva k normálnej činnosti pečene
  • Podporuje odolnosť organizmu a zdravé dýchanie

Nežiaduce účinky prasličky

Aj keď praslička ponúka množstvo potenciálnych výhod, je dôležité uvedomiť si možné vedľajšie účinky. Dlhodobé užívanie alebo nadmerné dávkovanie môže viesť k nedostatku vitamínu B1 (tiamínu) v dôsledku obsahu enzýmu tiamína. Okrem toho môže nadmerné užívanie spôsobiť podráždenie obličiek a tráviaceho traktu. Tehotné a dojčiace ženy by sa pri užívaní prasličky mali poradiť s lekárom, rovnako ako osoby s ochorením obličiek alebo osoby užívajúce diuretiká.

 

Kedy, kde a ako zbierať prasličku

Zber prasličky si vyžaduje znalosť jej rôznych druhov a biotopov. Praslička roľná, ktorá sa najčastejšie používa na výrobu čajov, sa zvyčajne zbiera od mája do septembra, keď sú rastliny najsilnejšie a najbohatšie na účinné látky.

 

Na Slovensku je praslička roľná veľmi rozšírená. Ako napovedá jej názov, možno ju nájsť na poli, na okrajoch ciest a na lúkach. Odporúča sa zbierať rastlinu na miestach mimo znečisteného prostredia, t. j. najmä mimo ciest a priemyselných oblastí. Dôležité je zbierať len zelené časti rastliny. Plodné, hnedo sfarbené stonky obsahujúce výtrusy sa zvyčajne nepoužívajú.

Pozor na nebezpečnú zámenu

Prasličke roľnej je podobná praslička bahenná, ktorá je však jedovatá. Hoci uprednostňuje vlhké miesta, ako sú rašeliniská, občas ju možno nájsť aj na poliach – pri zbere sa preto nikdy nespoliehajte len na lokalitu.

 

Spoľahlivým rozlišovacím znakom je dĺžka prvého článku vetviečiek, ktoré vyrastajú zo stonky. Ak sú tieto články výrazne kratšie ako ozubený plášť stonky (nad miestom, kde vyrastajú vetvičky), ide o konárik bahenný. Ak si pri zbere nie ste stopercentne istí druhom prasličky, radšej ju nezbierajte.

Príprava a použitie – čaj z prasličky

Praslička sa môže používať v mnohých formách vrátane čajov, odvarov, tinktúr alebo zvonka ako obklady a kúpele. Na prípravu čaju z prasličky sa zvyčajne používajú sušené alebo čerstvé stonky, ktoré sa zalejú horúcou vodou a nechajú sa stáť 10 až 15 minút. Je dôležité dbať na správne dávkovanie (1–2 čajové lyžičky) a dĺžku užívania, aby sa predišlo možným vedľajším účinkom. Čaj pite vždy čerstvý po jeho namočení, maximálne dvakrát denne.

 

Záver

Podľa svojich pozitívnych vlastností je praslička dôležitým prírodným zdrojom na podporu niektorých telesných funkcií. Hoci je dôležité pristupovať k používaniu prasličky s určitou opatrnosťou, jej správne používanie môže ponúknuť širokú škálu výhod od podpory močového systému až po zachovanie normálneho stavu vlasov a kostí. V prípade zdravotných problémov alebo užívania iných liekov sa odporúča konzultovať užívanie akejkoľvek byliny s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S2667031323000404

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/24723963/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC4132­922/

https://www.e­ma.europa.eu/en/do­cuments/herbal-report/final-assessment-report-equisetum-arvense-l-herba_en.pdf

https://www.re­searchgate.net/pu­blication/338282848­_Equisetum_ar­vense_New_Evi­dences_Suppor­ts_Medical_use_in_Da­ily_Clinic

https://www.phco­grev.com/sites/de­fault/files/Phar­macognRev-13–26–50.pdf

https://www.ar­chivesofmedical­science.com/-Equisetum-arvense-L-aqueous-extract-a-novel-chemotherapeutic-supplement-for-treatment,138146,0,2­.html

https://www.he­althline.com/nu­trition/horse­tail

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.