Inkontinencia: prejavy a liečba

Inkontinencia je samovoľný, nekontrolovateľný únik moču. Častejšie sa vyskytuje u žien, konkrétne v období menopauzy pre pokles estrogénu, ktorý zapríčiní úbytok tkaniva v močovom ústrojenstve. To však nie je jediná príčina, inkontinenciu spôsobujú aj neurologické poruchy, stresové situácie, preplnenie močového mechúra, gynekologické ochorenia alebo únik moču v spánku. Inkontinencia má vplyv aj na psychiku. Ide o nepríjemnú, niekedy až tabuizovanú tému.

pilulka

História a epidemiológia

Výskyt inkontinencie sa oproti minulosti nijako zásadne nezmenil, jedine u osôb s nadváhou, ktorých je v poslednom čase čím ďalej tým viac. Čo sa však zmenilo, je spôsob liečby. Predtým sa využívali pomerne invazívne zákroky, ktoré majú stále vysoké percento úspešnosti, ale pomaly ich nahrádzajú metódy využívajúce špeciálne pásky, aplikovateľné len pri lokálnej anestézii. Operácia je rýchlejšia a rekonvalescen­cia tiež.

Typy inkontinencie

Stresová inkontinencia – hoci by sa mohlo zdať, že tento typ je spôsobený stresom, nie je to úplne pravda. K úniku moču dochádza, keď je zvýšený intraabdominálny (brušný) tlak a sval močového mechúra už nie je schopný moč udržať. Typicky je to pri kašľaní, kýchaní, smiechu alebo pri športe.

Reflexná inkontinencia – únik moču spôsobený zvýšeným mikčným reflexom (reflexom riadeným miechou, ktorý má na starosti močenie).

Urgentná inkontinencia – náhla a silná potreba močiť, aj v prípade takmer prázdneho močového mechúra, vyskytuje sa pri zápale močových ciest, močových kameňoch, cievnej mozgovej príhode (mŕtvica) alebo roztrúsenej skleróze.

Zmiešaná inkontinencia – až v 50 % prípadoch sú inkontinencie zmiešané, to znamená, že ide o viac druhov naraz. Je zložitejšie tento typ diagnostikovať, ale je to potrebné pre správny postup liečby.

Pretekajúca inkontinencia – preplnenie močového mechúra, ktorý už nedokáže udržať všetok objem moču.

Funkčná inkontinencia – pri poruche funkcie pohybového systému, často u starších osôb s obmedzenou hybnosťou, keď nestihnú alebo nezvládnu dôjsť na toaletu.

Nočná inkontinencia (enuréza) – hneď po alergiách je to najčastejšia chronická porucha vyskytujúca sa u detí. Cez deň už zvládajú močenie vedome kontrolovať, v noci im to však stále robí problémy. Večer a v noci telo vytvára veľké množstvo moču, zvlášť pokiaľ dieťa pije tesne pred spaním. Ďalšou príčinou môže byť neschopnosť zobudiť sa zo spánku. To spolu s ďalšími zdravotnými poruchami v oblasti obličiek a močovej sústavy ovplyvňuje enurézu aj u dospelých.

Príčiny inkontinencie

Fyziologické a morfologické príčiny

  • pohlavie, vek
  • obezita
  • genetická predispozícia
  • poruchy obličiek, močového ústrojenstva
  • zvýšený intraabdominálny tlak (napr. pri zápche)

 

Neurologické príčiny

  • poškodenie miechy
  • poruchy CNS (napr. roztrúsená skleróza)

 

Lieky a ich vedľajšie účinky

  • diuretiká
  • anticholinergiká
  • alfablokátory

 

Chirurgické zákroky

  • v oblasti pohlavnej sústavy a vylučovacej sústavy

 

Ostatné príčiny

  • kóma
  • stresové situácie
  • nedostatok pohybovej aktivity alebo, naopak, jej nadmiera (vrcholoví športovci)
  • dehydratácia
  • vysoký príjem kofeínu, fajčenie

Diagnostika

Každá prvá návšteva odborníka by mala zahŕňať vytvorenie anam­nézy pacienta. Tá zahŕňa informácie o zdravotnom stave, prekonaných chorobách, operáciách a úrazoch, súpis užívaných liekov, životný štýl a aktuálne problémy. Pri inkontinencii sa používa tzv. mikčná karta, kam si pacient zapisuje vypité množstvo, časy pitia a močenia a či došlo k úniku moču. Ďalším krokom je fyzikálne vyšetrenie spočívajúce v odbere moču a laboratórneho vyšetrenia. Na zobrazenie močového ústrojenstva sa využíva ultrasonografia, eventuálne magnetická rezonancia. Špecifické vyšetrenia skúmajú kapacitu a funkčnú kapacitu močového mechúra, rozdiel tlakov v bruchu a močovom mechúre a jeho senzitivitu a aktivitu.

Liečba a manažment

Do konzervatívnej liečby patrí zmena životného štýlu, u obéznych ľudí zníženie hmotnosti, zvýšenie pohybovej aktivity a úprava jedálnička, aby sa predišlo zápche, ktorá môže viesť k inkontinencii. Fyzioterapia pomôže s posilnením svalstva panvového dna, napríklad s využitím Kegelových cvikov. Keď tento spôsob liečby nestačí alebo nie je vhodný pri danom type inkontinencie, prichádza na rad farmakoterapia. Anticholinergiká, oxybutinín, propiverín a pod. Výber liekov záleží na diagnóze, v niektorých prípadoch je potrebné svalstvo močového mechúra upokojiť (urgentná inkontinencia), v iných zase zaktivovať (stresová inkontinencia). Chirurgické možnosti sú nasledujúce – miniinvazívny zákrok s použitím voľne vložených pások do spodnej časti močovej trubice, Burchova kolposuspenzia a ďalšie závesné operácie. Medzi alternatívne a doplnkové terapie patrí akupunktúra a akupresúra, užívanie výživových doplnkov, ktoré obsahujú kapucínky, brusniceľubo­bovník a vres.

Okrem liečby sa používajú inkontinenčné pomôcky, ako napríklad podložky, špeciálna spodná bielizeň pre mužov a ženy alebo vložky vhodné na umiestnenie do vašej bežnej spodnej bielizne.

Prevencia

Jednou zo zásad prevencie je dostatok pohybovej aktivity a primeraný jedálniček, aby sa predišlo nadváhe, ktorá inkontinenciu len zhoršuje, rovnako tak obmedzenie príjmu kofeínu a fajčenia. Pomôže vám, naopak, dostatočné pitie tekutín (predovšetkým vody) a príjem vlákniny, ktorá pomáha predchádzať zápche. Ďalším odporúčaním je pravidelné vyprázdňovanie, nečakajte až budete potrebovať urgentne močiť. Pravidelne navštevujte špecialistov z oblasti urológie, gynekológie a svojho praktického lekára. Len tak dokážete prípadný problém podchytiť už na začiatku.

Psychologický vplyv inkontinencie

Nekontrolovateľný únik moču si nevyberá práve vhodné situácie. Limituje ako v osobnom, tak aj sociálnom živote, pretože sa necítite úplne vo svojej koži a bojíte sa, aby okolie niečo nespozorovalo. Existujú však rôzne vložky alebo nohavičky, ktoré vám umožnia zase žiť naplno. Pri správne zvolenej liečbe je tu veľká pravdepodobnosť zlepšenia, v niektorých prípadoch úplného vyliečenia inkontinencie.

Záver

Inkontinencia nie je len jedna, ale líši sa podľa jej príčiny. Diagnostikuje sa pomocou anamnézy, laboratórneho vyšetrenia moču a ultrasonografu. Na základe výsledkov sa zvolí vhodná liečba, a to od úpravy jedálnička cez lieky až po chirurgické zákroky v krajných prípadoch. Do určitej miery jej môžete aj predchádzať, preto nezabúdajte na pravidelnú pohybovú aktivitu, jedálniček plný vitamínov, minerálov a vlákniny a pitie čistej vody pre zdravú vylučovaciu sústavu a spokojný život.

Zdroje:

https://www.so­len.cz/pdfs/u­ro/2011/02/04­.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/in­t/2004/02/10.pdf

https://www.u­rologiepropra­xi.cz/pdfs/uro/2011/01/0­5.pdf

https://www.u­rologiepropra­xi.cz/pdfs/uro/2015/03/1­0.pdf

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou štúdium na Karlovej Univerzite, po ktorom som sa presunula na Fakultu športových štúdií na Masarykovej univerzite. K zdravému životnému štýlu a pohybu som nikdy nemala ďaleko, až donedávna som totiž pretekala v gymnastickom aerobiku. Zaujíma ma, ako všetko v tele funguje a sledujem nové trendy, ktoré sľubujú dlhodobé výsledky a spokojných ľudí. Už od malička ma bavilo písať, a preto som rada, že to môžem uplatniť práve v oblasti, v ktorej sa každý deň pohybujem. Zároveň sa stále dozvedám nové informácie, ktoré potom využívam v každodennom živote.

Všetky články od autora