Hrčka na hlave: príčiny, symptómy a kedy ísť k lekárovi

Bulky na hlave sú relatívne bežným javom, ktorý môže byť spôsobený širokou škálou faktorov. Tieto hrčky bývajú väčšinou neškodné, nejakú tú „hrču“ už napokon zažil zrejme každý z nás. Avšak v niektorých prípadoch môžu hrčky na hlave alebo vo vlasoch signalizovať vážnejšie zdravotné problémy. Je dôležité porozumieť možným príčinám a najmä tomu, kedy už treba vyhľadať lekársku pomoc.

 

Obsah

  1. Čo je hrčka na hlave
  2. Možné príčiny
  3. Symptómy, ktoré si všimnúť
  4. Diagnostika a vyšetrenie
  5. Štandardné metódy liečby
  6. Prevencia a opatrnosť
  7. Záver
  8. Zdroje
pilulka

Čo je hrčka na hlave

Bulka na hlave sa môže objaviť v dôsledku rôznych príčin. Ak sa hrče objavia po náraze alebo napríklad páde, potom je príčina jasná. Ak sa však taká hrčka objaví zdanlivo bez príčiny, môže poukazovať na závažnejšie zdravotné stavy. Na tie sa podrobnejšie pozrieme v nasledujúcej kapitole.

Tieto hrčky môžu byť mäkké alebo tvrdé, bolestivé alebo bezbolestné, a môžu sa vyskytnúť u detí i dospelých. Rovnako sa môžu vyskytnúť na odlišných častiach hlavy, či už je to vzadu na tyle, hore na temene alebo dokonca aj vpredu na čele. Niektoré hrčky sú dočasné a zmiznú samy, zatiaľ čo iné môžu vyžadovať lekársku starostlivosť.

Možné príčiny

  • Úrazy: Najčastejšou príčinou hrčky na hlave sú úrazy, ako sú pády alebo nárazy, ktoré vedú k väčšinou neškodnému nahromadeniu krvi alebo tekutiny pod pokožkou hlavy.
  • Cystické útvary: Cysty môžu byť príčinou hrčky na hlave, najmä ak sú benígne a pomaly rastúce.
  • Lipómy: Tieto benígne (nezhubné ) tukové nádory sú mäkké na dotyk a zvyčajne bezbolestné.
  • Osteomy: Tvrdé a nehybné hrčky môžu byť spôsobené týmito benígnymi kostnými nádormi.
  • Kožné infekcie: Infekcie, ako sú folikulitída alebo abscesy, môžu spôsobiť bolestivé hrčky na hlave.
  • Zápalové ochorenie: Stavy ako lupienka alebo seboroická dermatitída môžu spôsobiť vyrážku a hrčky na hlave.

Zhubné nádory

Hoci je to skôr vzácne, niektoré hrčky môžu byť rakovinového pôvodu, čo si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

Symptómy, ktoré si všimnúť

Identifikácia symptómov, ktoré sprevádzajú hrčku na hlave, je kľúčová pre určenie jej závažnosti a potreby lekárskeho zásahu. Hrčka, ktorá je bolestivá, rýchlo rastie, je tvrdá alebo má nepravidelné okraje, môže signalizovať vážnejší problém. To platí aj v prípade, že je sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako sú: 
 

  • zmeny v zraku
  • bolesti hlavy
  • záchvaty
  • zmeny v správaní
  • trvalé krvácanie, výtok hnisu alebo pretrvávajúce začervenanie a opuch v okolí hrčky
     

U detí môže byť dôvodom na obavy hrčka, ktorá sa objaví bez zjavného úrazu, najmä ak je prítomná horúčka alebo sa objavia iné známky choroby. V týchto prípadoch je dôležité, aby rodičia starostlivo sledovali stav dieťaťa a navštívili lekára, aby vylúčili vážnejšie ochorenie.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Keď sa dieťa udrela do hlavičky, môžete urobiť niekoľko vecí na posúdenie závažnosti poranenia. Nechajte dieťa aspoň dve hodiny odpočívať a pozorne ho počas tejto doby sledujte. Počas pozorovania mu podávajte iba číre tekutiny a žiadne lieky proti bolesti. Ak skutočne potrebuje uľaviť od bolesti, potom musí byť prezreté lekárom.

Pokiaľ sa na pokožke hlavy alebo na čele objavia hrče, priložte na 20 minút sáčok s ľadom alebo so sypkou mrazenou zeleninou, či rozdrvený ľad zaviazaný v žinke.

Počas prvej noci po zranení skontrolujte vaše dieťa dvakrát alebo približne každé tri až štyri hodiny. Potom, čo ho prebudíte, sa uistite, či nemá závraty, nie je zmätené alebo nehovorí nesúvisle. Skontrolujte, či sú zrenice jeho očí rovnako veľké.“

Diagnostika a vyšetrenie

Diagnostika hrčky na hlave začína starostlivým fyzikálnym vyšetrením lekárom. Lekár môže požadovať detailnú anamnézu pacienta, vrátane informácií o nedávnych úrazoch, zmenách v zdravotnom stave alebo rodinnej anamnéze.

Okrem fyzikálneho vyšetrenia môže lekár odporučiť ďalšie diagnostické testy, ako sú röntgenové snímky, ultrazvuk alebo v prípade podozrenia na malígny nádor biopsiu. V niektorých prípadoch môže byť potrebná magnetická rezonancia (MRI) alebo počítačová tomografia (CT), aby sa získal detailnejší pohľad na štruktúru hrčky a okolitých tkanív.

Štandardné metódy liečby

Liečba hrčky na hlave závisí od jej príčiny a závažnosti. Zhubné hrčky, ako sú lipómy alebo cysty, môžu byť odstránené chirurgicky, ak spôsobujú nepohodlie alebo estetické problémy. Abscesy vyžadujú drenáž a liečbu antibiotikami na elimináciu infekcie.

V prípade zranení a opuchov môže lekár odporučiť chladné obklady a pokoj. Malígne hrčky vyžadujú komplexnejší prístup, vrátane chirurgie, rádioterapie alebo chemoterapie, v závislosti od typu a štádia nádoru.

Sledovanie

Je dôležité sledovať akúkoľvek hrčku na hlave, aj keď bola už liečená alebo chirurgicky odstránená, aby sa predišlo recidívam. To isté platí o kontrole zmien veľkosti alebo charakteru dosiaľ neodstránených nezhubných hrčiek. Preventívne opatrenia a pravidelná lekárska kontrola sú rovnako kľúčové pre udržanie dobrého zdravia a včasné odhalenie prípadných problémov.
 

Prevencia a opatrnosť

Prevencia je dôležitá časť starostlivosti o zdravie hlavy hlavy. Opatrenia ako nosenie ochrannej prilby pri jazde na bicykli alebo motocykli, opatrnosť pri športových a rekreačných aktivitách a bezpečnostné opatrenia v domácnosti môžu významne znížiť riziko úrazov vedúcich k vzniku hrčky na hlave. Dôležitú úlohu zohráva aj udržiavanie zdravého životného štýlu, vrátane vyváženej výživy a pravidelného cvičenia, ktoré podporujú celkové zdravie a znižujú riziko určitých zdravotných problémov.

Pre tých, ktorí majú predispozíciu k vývoju cýst alebo lipómov, je dôležité pravidelné sledovanie a prípadné konzultácie s lekárom. Aj keď tieto stavy nie sú väčšinou závažné, môžu vyžadovať lekársky dohľad, najmä ak dôjde k rýchlej zmene veľkosti alebo textúry.

Záver

Hrčka na hlave môže byť spôsobená radom rôznych faktorov a nemusí byť vždy dôvodom na obavy. Avšak vzhľadom na možné závažné príčiny je dôležité byť si vedomý príznakov a v prípade potreby vyhľadať lekársku pomoc. Pravidelné kontroly a preventívne opatrenia môžu pomôcť minimalizovať riziká a udržať zdravie hlavy.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://plush­care.com/blog/bump-on-head-causes/

https://www.he­althline.com/he­alth/bump-on-back-of-head

https://www.mof­fitt.org/taking-care-of-your-health/taking-care-of-your-health-story-archive/can-a-lump-on-your-head-be -cancer/

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/325138

https://kheal­th.com/learn/he­adache/bump-on-head/

https://www.bu­oyhealth.com/le­arn/hard-scalp-bump

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/in­tracranial-hematoma/expert-answers/head-injury/faq-20058442

https://lifem­d.com/learn/why-does-the-lump-on-my-head-hurt-when-i-press-it

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.