Škrkavka detská, latinsky Ascaris lumbricoides, patrí do ríše živočíchov a je klasifikovaná ako hlísta. Je to parazit, ktorý sa vyskytuje u človeka a ľudoopov. Dospelí jedinci môžu merať 15 – 20 cm a zvyčajne sa nachádzajú v tenkom čreve hostiteľa.
Škrkavka detská je jedným z najbežnejších parazitov človeka. Vyskytuje sa predovšetkým v oblastiach s nedostatočnou hygienou, kde môže človek ľahko zjesť infekčné vajíčka. Tieto vajíčka môžu byť prítomné v kontaminovanej vode, potravinách alebo na povrchoch, ktoré prišli do kontaktu s infikovanými výkalmi.
Vývojový cyklus škrkavky začína, keď samica vyprodukuje vajíčka, ktoré sa dostanú von s výkalmi hostiteľa. Po opustení tela hostiteľa sa vo vajíčku vyvinie larva, čo trvá asi 2 až 3 týždne. Potom sa vajíčko stáva infekčným. Keď človek požije infekčné vajíčka, larva škrkavky putuje do žalúdka a následne do krvného obehu. Larva potom migruje do pľúc, kde spôsobí kašeľ a vyvolá vykašľanie hlienu. Po prehltnutí hlienu sa larva vráti do žalúdka a nakoniec do tenkého čreva, kde dospieva.
Prevencia infekcie škrkavkou detskou spočíva predovšetkým v dodržiavaní základných hygienických návykov. Je dôležité si pravidelne umývať ruky, najmä pred jedlom a po návrate z vonku. Konzumácia kontaminovanej vody alebo potravín môže viesť k infekcii, preto sa odporúča piť iba čistú a filtrovanú vodu a dôkladne umývať potraviny pred konzumáciou. V oblastiach s vysokým výskytom škrkavky je tiež odporúčané nosiť obuv, aby sa zabránilo kontaktu s kontaminovanou pôdou. Ak dôjde k infekcii, liečba spočíva v podaní antiparazitík, ktoré môžu efektívne eliminovať škrkavku z tela.
Hoci väčšina infekcií škrkavky je mierna, môžu sa objaviť vážne komplikácie. Tieto komplikácie môžu zahŕňať perforáciu čreva, čo je prerazenie črevnej steny, alebo obturáciu, čo je upchatie čreva. Ďalšou možnou komplikáciou je obturácia dýchacích ciest počas migrácie larválnych štádií. Tieto komplikácie môžu byť fatálne a vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.
Škrkavka detská je známa už po stáročia a bola popísaná v mnohých historických textoch. Výskum v oblasti škrkavky sa zameriava na liečbu, prevenciu a pochopenie jej vývojového cyklu. Vďaka moderným vedeckým metódam je teraz možné lepšie rozumieť životnému cyklu škrkavky a hľadať nové spôsoby, ako zabrániť jej šíreniu a liečiť infikovaných jedincov.
Epidemiológia škrkavky detskej ukazuje, že sa jedná o jedného z najbežnejších parazitov človeka na svete. Vysoká prevalencia infekcie je často spojená s chudobnými sanitárnymi podmienkami a nedostatočným prístupom k čistej vode. Deti sú často viac náchylné na infekciu kvôli svojim hravým návykom a častému kontaktu s kontaminovanou pôdou. Na celém světě je askariózou postiženo přibližně 0,8 až 1,2 miliardy osob, přičemž nejzávažněji postižené populace jsou v subsaharské Africe, Latinské Americe a v Asii.
Diagnóza infekcie škrkavkou detskou sa zvyčajne vykonáva pomocou mikroskopického vyšetrenia stolice, kde môžu byť vidieť vajíčka škrkavky. V niektorých prípadoch môže byť tiež použité ultrazvukové vyšetrenie na detekciu dospelých červov v tenkom čreve.
Okrem základných hygienických návykov, ako je umývanie rúk a konzumácia čistej vody, je dôležité vykonávať pravidelné dewormingové programy v oblastiach s vysokým výskytom škrkavky. Tieto programy často zahŕňajú podávanie antiparazitík celým komunitám, aby sa znížila prevalencia infekcie.
Tento článok je iba informatívny. Nenahrádza lekársku konzultáciu ani vyšetrenie.
https://www.nzip.cz/clanek/793-toxokaroza
DOLD, C; HOLLAND, CV. Ascaris and ascariasis.. Microbes and infection / Institut Pasteur. Jul 2011, s. 632–7.
„Infekcia škrkavkou detskou je považovaná za jednu z tzv. zabudnutých tropických chorôb, čo sú choroby, ktoré postihujú hlavne chudobné komunity v rozvojových krajinách. Boj proti škrkavke si vyžaduje koordinované globálne úsilie vrátane výskumu, financovania a verejného vzdelávania.“
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.