Cirhóza pečene – Príčiny, príznaky, liečba a prevencia

Cirhóza je závažné chronické ochorenie postihujúce pečeň, nevyhnutný orgán pre správne fungovanie tela. Pečeň plní kľúčovú úlohu pri detoxikácii, metabolizme, syntéze proteínov a mnohých ďalších procesoch. Toto ochorenie je charakterizované postupným zhoršovaním pečeňového tkaniva a narušením funkcií samotného orgánu.

 

Obsah článku

Príčiny cirhózy

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu viesť k rozvoju rôznych typov cirhóz:

 

  • Alkoholická cirhóza: Prílišné a dlhodobé pitie alkoholu môže spôsobiť poškodenie pečeňových buniek a postupnú degeneráciu tkaniva pečene.
  • Vírusová cirhóza: Infekcia hepatitídou B alebo C môže viesť k chronickému zápalu pečene, ktorý spôsobuje postupnú degeneráciu tkaniva.
  • Primárna biliárna cirhóza: Autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda žlčové cesty, čo vedie k postupnému zhoršovaniu pečeňového tkaniva.
     


Patofyziológia cirhozy

Patofyziológia cirhozy spočíva v postupnej degenerácii pečeňových buniek a tvorbe jazvového tkaniva, ktorá narúša normálnu štruktúru orgánu. Tento proces zhoršuje detoxikačné schopnosti pečene, čo môže mať vplyv na celkový metabolizmus tela. Jazvové tkanivo tiež môže obmedzovať prietok krvi pečeňovým tkanivom, čo má dôsledky pre krvný obeh a tekutiny v tele.


Príznaky a diagnostika

V raných štádiách môže cirhoza prebiehať bez výrazných príznakov. Ako sa však ochorenie zhoršuje, môžu sa objavovať:

  • zmeny v trávení a stolici,
  • únava a slabosť,
  • strata hmotnosti,
  • žltačka a svrbenie kože,
  • tmavo sfarbený moč,
  • strata chuti do jedla,
  • nevoľnosť.
     

Diagnostika zahŕňa krvné testy na zistenie funkcií pečene, zobrazovacie metódy ako ultrazvuk alebo CT a ďalšie špecifické testy podľa potreby.


Štádiá cirhózy

Cirhóza sa delí na štádiá kompenzácie a dekompenzácie. V kompenzačnej fáze môže pečeň stále ešte plniť svoje funkcie, hoci je už postihnutá. V dekompenzačnej fáze už však dochádza k značným problémom, vrátane možných komplikácií ako je žltačka, krvácanie z pažeráka a opuchy. V celos­vetovom meradle vzrástol počet úmrtí na dekompenzovanú cirhózu pečene a hepatocelulárny karcinóm v súvislosti s chronickou infekciou medzi rokmi 1990 a 2013 o 33 %, v roku 2013 odhadom zomrelo na tieto ochorenia viac ako 686 000 osôb.
 ​

Štádium cirhózy sa často hodnotí pomocou tzv. Child-Pugh skóre, ktoré berie do úvahy rôzne klinické ukazovatele stavu pečene a celkového zdravia pacienta.
 

Liečba cirhózy

Liečba cirhózy zahŕňa celostný prístup:

 

  • Kľúčová je zmena životného štýlu, najmä obmedzenia alebo úplné vylúčenie alkoholu.
  • Detoxikácia pečene a stimulácia jej správnej činnosti.
  • Liečba prvotného ochorenia, ktoré cirhózu pečene spôsobilo. Napríklad antivirotická liečba pri vírusovej cirhóze.
  • Podporná liečba a symptomatická terapia zameraná na udržanie pečeňovej funkcie.
  • V extrémnych prípadoch môže byť vykonaná transplantácia pečene.
     

Prevencia cirhózy

Prevencia cirhózy spočíva najmä v:

 

  • Obmedzenie alebo úplné vylúčenie konzumácie alkoholu.
  • Očkovanie proti hepatitíde, najmä typu B.
  • Stravovanie bohaté na živiny a vlákninu.
  • Užívanie doplnkov stravy podporujúce normálnu funkciu pečene napr. s obsahom pestreca.


Vyhýbajte sa nelegálnym drogám. Porozprávajte sa so svojím lekárom o všetkých liekoch, ktoré užívate, a vždy užívajte primerané množstvo. Nechajte sa vyšetriť na hepatitídu, pokiaľ sa domnievate, že vám môže hroziť. Edinou spoľahlivú ochranu proti vírusovým hepatitídam, ktoré sú najčastejšou príčinou pečeňových cirhóz, predstavuje aktívna imunizácia – vakcinácia. V súčasnej dobe je možné očkovať len proti vírusovým hepatitídam A a B. Očkovanie proti hepatitíde B však chráni aj proti hepatitíde D, ktorá môže vzniknúť len pri súčasnej infekcii vírusom hepatitídy B.“ Navyše od roku 2001 je v našej republike vykonávaná plošná vakcinácia detí proti hepatitíde B – teraz od 9. týždňa veku a 12-ročných detí, pokiaľ neboli očkované už v dojčenskom veku proti hepatitíde B.
 


Záver

Včasná diagnostika cirhózy a prevencie sú kľúčové pre zachovanie zdravej pečene a celkového zdravia. Pečeň je nevyhnutným orgánom s mnohými funkciami a správna starostlivosť o ňu je nevyhnutná pre dlhodobé zdravie.

 

Zdroje

https://www.who­.int/health-topics/hepati­tis#tab=tab1
https://www.internimedicina.cz/…05/07/05.pdf
https://www.solen.cz/…19/01/07.pdf
https://www.internimedicina.cz/…18/04/08.pdf
 https://www.healthline.com/…th/cirrhosis#…

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Pečeň má obrovskú regeneračnú schopnosť, takže pokiaľ je možné pri prvých známkach cirhózy odstrániť jej príčinu, môže sa stav upraviť, niekedy aj takmer do normálu. Ak je príčinou cirhózy alkohol, potom úplná abstinencia postup choroby zastaví a umožní normálny život. 


V poslednej dobe sa u niektorých druhov cirhózy s úspechom používa transplantácia pečene. Vykonáva sa na špecializovaných pracoviskách, ak je úspešná, vedie ku dramatickému zlepšeniu kvality života.“

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.