Hemoroidy: príznaky a liečba

Hemoroidy sú časté ochorenie, o ktorom je nepríjemné hovoriť. Ešte horšie však bývajú ich príznaky a vzniknuté komplikácie. Aké sú príčiny vzniku hemoroidov, ako na ich liečbu a možno sa ich zbaviť doma bez lekárskych zákrokov?

pilulka

Čo sú hemoroidy a ako ich spoznať?

Hemoroidy (ľudovo hemoroidy, tiež zlatá žila) sú cievne pletence nachádzajúce sa v oblasti ritného otvoru. To, že ich máte, ešte neznamená, že s nimi budete mať problémy. Tie vznikajú, až keď sa na miesto vyvíja veľký tlak, ktorý bráni návratu krvi späť do obehu. Nahromadená krv sa zráža a vznikajú uzlíky brániace vyprázdňovaniu stolice.

 

Hoci hemoroidy pre ich umiestnenie na prvý pohľad neuvidíte, spoznáte ich podľa svrbenia, prípadne bolesti v okolí ritného otvoru pri sedení a vyvíjaní väčšieho tlaku pri vyprázdňovaní.

 

Časté príčiny a príznaky hemoroidov

Príčiny majú väčšinou spoločné to, že je v oblasti konečníka zvýšený tlak. Patria medzi ne:

 

  • Sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu.
  • Nedostatočný pitný režim a málo vlákniny v strave.
  • Zlá životospráva a nadváha.
  • Chronická zápcha alebo chronická hnačka.
  • Tehotenstvo.
  • Dedičnosť a vyšší vek.

 

Typické príznaky:

 

  • Svrbenie v okolí ritného otvoru a bolesť (nie je pravidlom).
  • Hlienovitý výtok z konečníka.
  • Trombóza hemoroidu (vytvorenie krvnej zrazeniny a zdurenie hemoroidu).
  • Jasne červená krv v stolici alebo na toaletnom papieri.

Vonkajšie vs. vnútorné hemoroidy

Ako už z názvu vyplýva, vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú na povrchu a vnútorné hemoroidy vnútri konečníka. Oba typy vznikajú rovnakými príčinami. Prasknutý hemoroid, nehľadiac na jeho umiestnenie, vypustí krvnú zrazeninu a vy môžete cítiť náhlu úľavu.

 

Pri vonkajších hemoroidoch zos­tane po vstrebaní krvnej zrazeniny kožný výrastok. Stáva sa, že prekáža, čo vyrieši jeho chirurgické odstránenie. Keby tam zostal, mohol by znova spôsobiť tvorbu nových hemoroidov s krvnou zrazeninou.


Vnútorné hemoroidy sprevádza krvácanie, ktorého si môžete všimnúť na toaletnom papieri alebo v stolici. Komplikovanejšia situácia nastáva, keď máte vyskočené hemoroidy. To znamená, že sa hemoroid naplnený krvou vystrčí von z konečníka (buď pre tlak pri vyprázdňovaní, alebo aj pri zakašľaní a pod.). V počiatočnom štádiu sa zase sám vráti, pokiaľ však ochorenie postúpi, môže zostať visieť von a je potrebné ho manuálne dostať späť.

Hemoroidy počas tehotenstva a po pôrode

Rastúci plod vyvíja tlak na konečník, a preto  veľa nastávajúcich mamičiek problémy v období tehotenstva s hemoroidmi. S pribúdajúcou hmotnosťou a veľkosťou plodu sa tlak zvyšuje, ako aj pri ťažkostiach so zápchou, ktorá mnohé tehotenstvá sprevádza. Hemoroidy môžu vzniknúť pri pôrode, časté je aj ich vyskočenie. V tomto prípade síce nemôžete ovplyvniť príčinu, ale je možné dodržať pár základných pravidiel, prípadne použiť lieky (schválené vaším lekárom ako bezpečné pri gravidite).

Liečba hemoroidov

Ako liečiť hemoroidy? Závisí to od závažnosti vašich problémov a stupňa hemoroidov, ktoré vás trápia. Niekedy si poradíte sami, pokiaľ však problémy pretrvávajú, návštevu lekára by ste nemali odkladať.

 

Na diagnózu a pri liečbe sa používa rozdelenie na štyri stupne:

 

  1. stupeň – mierne zväčšené hemoroidy, bez bolesti, minimálne krvácanie.
  2. stupeň – uzly môžu vyskočiť von, ale samy sa potom vrátia.
  3. stupeň – uzly je potrebné manuálne vrátiť späť, môže dôjsť k špineniu spodnej bielizne a pocitom vlhkosti.
  4. stupeň – vyskočené hemoroidy nie je možné vrátiť do konečníka.
jedna

Konzervatívna liečba hemoroidov

Liečba ľahšej formy bez väčších komplikácií a prevencia hemoroidov (vhodné pre I. stupeň).

 

  • Dodržiavanie osobnej hygieny.
  • Na to, ako sa zbaviť svrbenia konečníka, a na upokojenie pomáha sedací kúpeľ s odvarom z dubovej kôry, rumančeka alebo hrsti epsomskej soli.
  • Masť na hemoroidy (masť Faktu, Procto Glyvenol a He­mostop) a čapíky proti hemoroidom (čapíky Faktu).
  • Lieky proti cievnym ochoreniam a trombóze.

dva

Liečba hemoroidov mikroinvazívnymi zákrokmi

Liečba vnútorných hemoroidov, pri ktorej nezaberajú žiadne masti, čapíky ani odporúčania ohľadom životného štýlu, môže byť vyriešená drobnými zákrokmi.

 

  • Barronova ligatúra je podviazanie hemoroidov, čím sa predíde ďalšiemu vyskočeniu (býva hradené zdravotnou poisťovňou).
  • Uzavretie hemoroidov injekčným podaním sklerotizačného roztoku (tiež býva hradené zdravotnou poisťovňou).
  • Koagulácia pomocou infračerveného žiarenia, to zabráni ďalšiemu zrážaniu krvi v hemoroidoch.
  • Laser – šetrný zákrok s hospitalizáciou do druhého dňa.
  • Určené pre II. a III. stupeň.

tri

Operácia hemoroidov

Riešenie pri závažných prípadoch, často nutná hospitalizácia.

 

  • Hemoroidektómia – chirurgické odstránenie hemoroidov a zošitie vstrebateľnými stehmi.
  • Longova operácia – použitie tzv. staplerov na odstránenie prebytočného tkaniva a zošitie sliznice, metóda s nižším rizikom tvorby problematických jaziev a menej bolestná (vykonáva sa v konečníku a nie pri otvore ako ostatné operácie).
  • Podľa individuálnych prejavov vhodné pre II. až IV. stupeň.

Čo ďalej pomáha proti hemoroidom?

Domáca liečba hemoroidov sa riadi základnými pravidlami:

 

  • Dostatočný pohyb predovšetkým pri sedavom zamestnaní (nevhodná je cyklistika pre ďalšie sedenie).
  • Strava pri hemoroidoch by mala byť bohatá na vlákninu – ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné obilniny, orechy, psyllium (uľahčuje vyprázdňovanie a predchádza tým zápche).
  • Dodržiavanie pitného režimu (tiež ako prevencia zápchy).
  • Dôraz na dostatočnú hygienu.
  • Na upokojenie oblasti konečníka využiť sedací kúpeľ alebo ľad (potom vždy dôkladne túto oblasť usušiť).

 

Diéta pri hemoroidoch nie je nutná, pretože ako už viete, tak vznikajú na základe veľkého tlaku, nie po konzumácii určitých potravinových skupín.

 

Bylinky a babské rady proti hemoroidom

Prírodná liečba pomocou byliniek môže mať formu čaju alebo kúpeľa. Bylinky samy o sebe problém nevyriešia, napomôžu však k upokojeniu a ľahšiemu hojeniu. Najčastejšie sa odporúčajú tieto bylinky:

 

 

Babské rady spomínajú ako prostriedok proti hemoroidom rozdrvený cesnak na hemoroidy v podobe zábalu alebo masti s rozomletým tymiánom a medom. Na výrobu masti zmiešajte päť rozdrvených strúčikov cesnaku so štipkou tymiánu a jednou lyžicou medu. Výsledky zaručené nie sú, ale suroviny, z ktorých je masť pripravená sú protizápalové a majú upokojujúci účinok.

 

Na hemoroidy prevencia zaberá, je však potrebné tiež odstrániť príčinu ich vzniku alebo ju aspoň kompenzovať. Pokiaľ celý deň sedíte v kancelárii, doprajte svojmu pozadiu oddych po ceste domov, napríklad v hromadnej doprave zostaňte stáť alebo sa kúsok prejdite.

Kedy ísť k lekárovi a kedy liečbu zvládnete sami?

Keď ste začali domácu liečbu, používate masti alebo čapíky, situácia sa nelepší alebo dokonca zhoršuje, navštívte odborníka. Hoci sú hemoroidy umiestnené na chúlostivom mieste a zveriť sa s tým niekomu nemusí byť práve príjemné, pre lekárov je to len rutina a vám to pomôže predísť opakovaným problémom. V prípade vyskočených hemoroidov je návšteva nutnosťou.

Cviky proti hemoroidom

  • V sede alebo postojačky silne stiahnite konečník, napočítajte do päť, svaly uvoľnite a vydýchnite. Opakujte čo najčastejšie. Cvik je možné vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek
  • Pozícia halásana (čiže pozícia pluhu) – ľahnite si na chrbát a s výdychom pomaly zdvihnite natiahnuté nohy smerom za hlavu, paže nechajte položené na zemi v rovnakej polohe ako na začiatku pri ľahu s upažením.

 

Pri žiadnych cvikoch nie je priamo preukázaný účinok, po vyskúšaní uvidíte, či vám to pomáha alebo nie. Pri cvičení platí všeobecné pravidlo menej sedenia, takže si vyberajte cviky v stoji, v pohybe, prípade v ľahu.

Čo k téme hovorí naša špecialistka Mgr. Martina Macfeldová?

Mnoho pacientov, ktorí mali problém s hemoroidmi trpeli zápchou. Preto je vhodné zvýšiť príjem vlákniny alebo užívať šetrné preháňadlá. Tiež im bola odporúčaná zvýšená denná starostlivosť o ritnú krajinu, omývať ju nielen obvykle, ale po každej stolici, a keď sa spotí. Aj zo skúseností je vhodná a praktická WC spŕška. Dôležitá je aj správna diagnostika hemoroidov, najmä pri hodnotení prímesi krvi v stolici, aby pri zlej interpretácii tohto príznaku nedošlo k mylnému záveru a nezanedbala sa jedna z diagnostických známok proktokolitídy či karcinómu rekta.

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou štúdium na Karlovej Univerzite, po ktorom som sa presunula na Fakultu športových štúdií na Masarykovej univerzite. K zdravému životnému štýlu a pohybu som nikdy nemala ďaleko, až donedávna som totiž pretekala v gymnastickom aerobiku. Zaujíma ma, ako všetko v tele funguje a sledujem nové trendy, ktoré sľubujú dlhodobé výsledky a spokojných ľudí. Už od malička ma bavilo písať, a preto som rada, že to môžem uplatniť práve v oblasti, v ktorej sa každý deň pohybujem. Zároveň sa stále dozvedám nové informácie, ktoré potom využívam v každodennom živote.

Všetky články od autora