Späť do poradne
Otázka z 15. 2. 2024

Nežiaduce účinky a kombinovateľnosť lieku Asentra

Duševné zdravieLieky
Dobrý deň,

rád by som sa spýtal na nežiaduce účinky a kombinovateľnosť lieku Asentra pre moju manželku (42 rokov). Liek bol predpísaný na eRecept bez návštevy lekára. Chcem sa uistiť, že ide o variant s najmenšími nežiaducimi účinkami a či by nebolo vhodnejšie použiť inú molekulu alebo originálny liek. Navyše, manželka potrebuje občas kombinovať liečbu s nesteroidnými antireumatikami (Brufen), čo je podľa SPC kontraindikované. Ďakujem.
Na otázku odpovedá:

Mgr. Dominika Zourková

Dobrý deň,

Asentra (sertralín) patrí do skupiny antidepresív tretej generácie, konkrétne medzi selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI). Táto skupina liekov je často preferovaná pre ich efektivitu a relatívne priaznivý profil nežiaducich účinkov. Okrem sertralínu medzi SSRI patrí napríklad paroxetín, citalopram alebo escitalopram, a z SARI (serotonín antagonist a reuptake inhibítors) je to trazodón.

Sertralín sa zvyčajne podáva raz denne, a to buď ráno alebo večer, s možnosťou podania s jedlom alebo bez neho. Nástup terapeutického účinku sertralínu je možný počas prvého týždňa, avšak na dosiahnutie plného efektu je obvykle potrebných 4-6 týždňov. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky sertralínu patrí nauzea. Odporúča sa tiež vyhnúť kombinácii sertralínu s grapefruitovou šťavou.

Ďalej je dôležité, aby bola liečba sertralínom prípadne ukončená postupne, počas najmenej 1-2 týždňov, aby sa predišlo abstinenčným reakciám, z toho hľadiska sa odporúča vysádzať iba po konzultácii s lekárom.

Pokiaľ ide o kombináciu sertralínu s nesteroidnými antiflogistikami (NSA), ako je Ibuprofén (Brufén), je dôležité byť opatrný. Súčasné užívanie NSA a SSRI môže zvýšiť riziko gastrointestinálneho krvácania, najmä u pacientov s predchádzajúcim poškodením sliznice GIT alebo tých, ktorí sú na antikoagulačnej alebo antiagregačnej liečbe. Hoci príležitostné použitie Ibuprofénu by mohlo byť akceptovateľné, je dôležité túto kombináciu konzultovať s lekárom, obzvlášť pri chronických bolestí. Ako bezpečnejšia alternatíva na liečbu bolesti je paracetamol.

Prajem pekný deň,

Mgr. Dominika Zourková

Užitočné?

Články

Všetky články

Najhľadanejšie témy

LiekyZdravie a prevenciaChoroby a príznakyBolesťDoplnky stravyŽenské zdravieVitamíny a minerályLiekové interakcieKožaZažívanieDetiInfekciaDuševné zdravieVýživaAlergiaTehotenstvoDermokozmetikaPohybový systémBylinkyImunitaStarostlivosť o teloOči a ušiIntímne problémyProbiotikáMagnesiumÚsta a zubyVzťahy a sexAntikoncepciaNervový systémDýchacia sústavaVitamín DChrípka a prechladnutieCholesterol a krvný tlakKĺbyMočové cestyŽily a cievyMenštruáciaKašeľAntibiotikáMužské zdravieHomeopatiaStarostlivosť o pleťDojčenieErekciaRegeneráciaVlasy a nechtyBolesť v krkuLaktobacilyPrvá pomocDetské chorobyKontraindikácieVitamín CSvalyChudnutieDetoxikaceSpánokEkzémReceptyNespavosťVaginálna infekciaIntímna hygienaOmega 3-6-9Kŕčové žilySuperpotravinyRiedenie krviMaterstvo a rodinaMaznáčikoviaDiabetesHorúčka, zvýšená teplotaKoronavírusNadúvanieDezinfekciaŠportNádchaDetská výživaCestovanie a výletyZápchaOparOpaľovanieNáplastiDopyt na lekárneAlkoholDomácnosťPestrecObehový systémInkontinenciaKozmetika pre mužovVegáni a vegetariániPrírodná kozmetika

Podobné otázky

Najnovšie otázky

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.

Všetky otázky