Vegánske proteíny - Káva (0 produktov)

Je možné získať dostatok proteínov pre vybudovanie vysnívaných svalov pri vegánskej diéte? Odpoveď je jednoznačne áno. Hoci rôzne názory prezentujú, že dostatok bielkovín je možné dodať telu iba zo živočíšnej stravy, jednoznačne sa nezakladajú na pravde. Vegetariánsky a vegánsky jedálniček pri správnom a pestrom zložení obsahuje pre organizmus všetky potrebné aminokyseliny.

Zobraziť viac

Je možné získať dostatok proteínov pre vybudovanie vysnívaných svalov pri vegánskej diéte? Odpoveď je jednoznačne áno. Hoci rôzne názory prezentujú, že dostatok bielkovín je možné dodať telu iba zo živočíšnej stravy, jednoznačne sa nezakladajú na pravde. Vegetariánsky a vegánsky jedálniček pri správnom a pestrom zložení obsahuje pre organizmus všetky potrebné aminokyseliny.

Aké sú rastlinné potraviny bohaté na proteíny?

Medzi potraviny rastlinného pôvodu s vysokým obsahom dôležitých bielkovín patrí jednoznačne sója, ktorá dokonca obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín (t.j. aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže samé vytvoriť). Medzi ďalšie potraviny s vysokým obsahom proteínov patrí napríklad hrach, fazuľa, ryža, ľanové, slnečnicové, chia semená.  Avšak pri aktívnom športovaní a náročných tréningoch príjem proteínov zo stravy nebude dostačujúci. Našťastie je dnes dostupná široká ponuka nielen proteínov vyrobených zo živočíšnych produktov, ale taktiež špeciálnych vegánskych proteínových doplnkov výživy vyrobených zo 100% rastlinných surovín.

Ktorý je najlepší vegan proteín?

Pri výbere vegánskeho proteínu je dôležité sledovať hlavne podiel dôležitých aminokyselín v jednotlivých prípravkoch. Najčastejšie výrobcovia kombinujú viacero rastlinných zdrojov proteínu v jednom prípravku pre pokrytie celého spektra aminokyselín. Dostupné sú však aj jednozložkové vegánske proteíny. Medzi najobľúbenejšie patria sójové, ryžové a konopné proteíny.

Druhy vegánskych proteínov

Sójový proteín - obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, vrátane BCAA. Taktiež obsahuje málo sacharidov, vysoký pomer glutamínu (pomáha predchádzať preťaženiu svalov). Kvôli nízkemu obsahuj sacharidov je obzvlášť vhodný pri chudnutí. Taktiež pomáha znížiť hladinu „zlého“ (LDL) cholesterolu a naopak, zvýšiť množstvo „dobrého“ (HDL) cholesterolu.

Konopný proteín – vyrába sa z konopných semien, resp. z ich zvyšnej časti po vylisovaní oleja. Neobsahuje THC, teda je úplne bezpečný a nespôsobuje žiadne halucinogénne stavy. Zloženie aminokyselín má podobné ako sója, obsahuje teda všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, avšak má nízku koncentráciu lyzínu. Preto sa nepovažuje za kompletný proteín. Obsahuje veľa vlákniny, je bohatý na minerálne látky (najmä magnézium, vápnik, železo, mangán, zinok a meď), a omega 3 a 6 mastné kyseliny.

Ryžový proteín – väčšinou je vyrobený z hnedej ryže. Hoci obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, kvôli nízkemu obsahu lyzínu sa nedá považovať za kompletný proteín. Má však vysoký obsah BCAA, ktoré sú najdôležitejšie pre budovanie svalovej hmoty. Je tiež ľahko stráviteľný, hypoalergénny, a nespôsobuje tráviace ťažkosti.

Ako užívať vegan proteín?

Napriek tomu, že sú vyrobené zo 100% rastlinných zložiek, sú vegan proteíny vhodné aj pre všetkých všežravcov a mäsožravcov. Vegánske proteíny je možné užívať ako náhradu klasického srvátkového (whey) proteínu, alebo ako jeho doplnok. V porovnaní so srvátkovým proteínom je ľahšie stráviteľný, avšak dlhšie sa vstrebáva. Nespôsobuje však žiadne tráviace ťažkosti ako je nadúvanie, plynnatosť a pod. Je vhodný aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou, ľudí s alergiou na mliečnu bielkovinu, a aj na lepok. Sú ľahko rozpustné a miešateľné, takže bez problém obohatia váš šejk o potrebné proteíny. Výborné sú aj na doplnenie proteínov do zdravých maškŕt (napr. do proteínových koláčov a palaciniek).

Zákazníci najlepšie hodnotia rady Salvia Paradise. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Salvia Paradise Phyto Protein Energy – kakao 300 g.

Vymazať všetky filtre

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Pošlite nám tip na produkt a my ho skúsime zaradiť do ponuky.

Odporučiť produkt
Nenašli ste, čo ste hľadali?

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám a radi vám pomôžeme s výberom a vyhľadávaním vhodného produktu.

Potrebujete poradiť?

Produkty z kategórie Vegánské proteíny sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Od najlacnejších produktov sme zoradili kategóriu Vegánské proteíny. V kategórii Vegánské proteíny nájdete tovar poskladaný od najkvalitnejších kúskov.