Ako zastaviť krvácanie

Z krvi sa vám nemusí robiť mdlo, keď sa naučíte, ako jej prúdenie čo najrýchlejšie zastaviť. Napokon sú to v rámci prvej pomoci veľmi cenné poznatky. Poďte sa s nami naučiť, ako pomôcť sami sebe pri menších poraneniach a tiež ako zastaviť silnejšie krvácanie a neurobiť pri tom zásadnú chybu.

 

 

Prvá pomoc

Typy krvácania

Krvácanie z nosa

Časté chyby

první pomoc, krvácení

Prvá pomoc pri krvácaní

Drobné poranenie

– Opláchnite ranu pod tečúcou vodou a umyte ju od nečistôt. Môžete na to použiť mydlo. – Po uschnutí dezinfikujte okolie rany a priložte sterilné krytie. Pri menších poraneniach, keď netečie veľa krvi, postačí ako krytie obyčajná náplasť. Inak použite hotový obväz s vankúšikom a pevne ho namotajte, aby sa príliš nehýbal. – Ak je to možné, zdvihnite krvácajúce miesto nad úroveň srdca. – Keby krv pretekala obväzom, priložte naň ďalšiu vrstvu. Nepokúšajte sa tu prvú odstrániť.

Silné krvácanie

– Raneného posaďte alebo položte. Ak je to možné, zdvihnite krvácajúce miesto nad úroveň srdca. – Krvácanie zastavte pomocou prstov v rane. Buď o to požiadajte raneného, alebo ranu stlačte prstami v rukaviciach. Skúste stlačiť krvácajúcu cievu priamo v rane smerom ku kosti a čo najskôr volajte číslo 155. – Vyrobte tlakový obväz z dvoch obväzov. Jeden priložte zmotaný priamo na ranu na sanie krvi, druhý namotajte cezeň, aby vytváral tlak (ale neškrtil) a krv netiekla stranou. – Ak krv preteká cez tlakový obväz, pridajte ďalšiu vrstvu obväzu. S tlakovým obväzom by mal ranený vystačiť do príchodu záchrannej služby.

Náplasti a obväzy

první pomoc

Typy krvácania

Poranenie sa dá rozlíšiť podľa toho, ktorá cieva sa pri úraze poškodila.
Vlásečnicové krvácení

Nezávažné drobné rezné rany a odreniny.

Žilní krvácení

Hlbšie, voľne tečúca krv tmavšej farby.

Tepenné krvácení

Krv vystrekuje z rany, hrozí vykrvácanie.

 

Okrem ľahkých odrenín je väčšina hlbších poranení označená ako zmiešané krvácanie, pretože došlo k poškodeniu rôznych typov ciev naraz. V praxi nemá zmysel typ poškodenia určovať, stačí rozlíšiť drobné vs. silné (či masívne, hlavne tepnové) krvácanie a pri prvej pomoci sa riadiť iba tým.

 

Ako spoznať vnútorné krvácanie?

V tomto prípade krv nevyteká na vzduch, ale tečie do telových dutín. Vnútorné krvácanie je často následkom tupých nárazov do brucha, hrudníka alebo závažných zlomenín a poranenia hlavy. Buďte zvlášť pozorní po páde z výšky alebo po nehode na bicykli. Typicky sa vnútorné krvácanie prejavuje bolesťou, blednutím, studenou pokožkou a potom, poruchami vedomia a zrýchleným povrchným dýchaním. S poraneným príliš nehýbte, zaistite mu pokoj a teplo (zabalením do deky alebo termofólie) a volajte číslo 155.

Rýchla pomoc pri krvácaní

prvni pomoc

Ako zastaviť krvácaní z nosa

Z nosa sa vám môže spustiť krv znenazdajky, nie vždy je to následok zranenie. Napríklad pri častom smrkaní sa môže vysušiť sliznica, zvýšená citlivosť vedie k poškodeniu malých ciev a zrazu je krv na vreckovke. V tomto prípade nejde o nič závažné. Ak však nastane silnejšie krvácanie po úraze hlavy alebo pri vysokom krvnom tlaku, už je potrebné zakročiť.
krvácení z nosu, první pomoc

Posaďte postihnutého do mierneho predklonu a nedovoľte mu zakloniť hlavu. Krv musí tiecť von, nie do krku. Vyzvite raneného, aby krv pľul a neprehĺtal ju.

krvácení z nosu, první pomoc

Nechajte raneného, aby si stlačil a držal mäkké časti nosa aspoň 5 minút. Na zátylok alebo koreň nosa môžete priložiť studený obklad.

krvácení z nosu, první pomoc

Postihnutý by sa mal po zastavení krvácania vyhýbať náročnej fyzickej činnosti. Ak krvácanie neprestane do 20 minút, vyhľadajte lekársku pomoc.

Čo znamená časté krvácanie z nosa?

Príčin je veľa. Môže to byť niečo jednoduché, ako príliš suchá sliznica, alebo tiež príznak závažnejšieho ochorenia. Pokiaľ máte často suchý nos a pohybujete sa v prostredí s veľmi suchým vzduchom, vyskúšajte zvlhčujúce spreje alebo nosové masti . Ak je to vo vašich možnostiach, môžete si zaobstarať zvlhčovač vzduchu. V prípadoch častého silného krvácania však radšej navštívte lekára, nech máte o príčine častého krvácania jasno.

Vitamín C proti krvácaniu z nosa

„Céčko“ je naozaj dobré na všetko vrátane častých problémov so slabým krvácaním z nosa. Pri nedostatku vitamínu C môžu byť drobné cievy v nose krehkejšie, takže aj mierna záťaž, ako napríklad suchosť či nádcha, spôsobí ich prasknutie. Vitamín C pomáha spevniť steny ciev a posilní ich, predovšetkým u detí, ktoré majú tieto cievy všeobecne citlivejšie.
první pomoc

Pozor na časté chyby

jak zastavit krvácení, mýty

Keď je v rane zabodnutý predmet, nikdy sa nevyťahuje.

Zabodnuté nože si hrdinovia akčných filmov často vyťahujú z rán a dramaticky ich odhodia. Na túto predstavu však zabudnite. Neopatrnou manipuláciou môžete spôsobiť oveľa väčšiu škodu a porušiť ďalšie cievy. Predmet navyše pôsobí ako zátka a po vytiahnutí začne rana krvácať ešte rýchlejšie. Zraneného položte, v rukaviciach tlačte na ranu a pripravte okolo predmetu krytie tak, aby sa čo najmenej v rane pohyboval.

první pomoc, mýty o krvácení

Zaškrcovadlo sa používa len v krajných, extrémnych prípadoch.

Ide len o poslednú záchranu v prípade masívneho krvácania, o ktorú by sa laik bez tréningu radšej nemal pokúšať, pretože môže viesť k úplne zbytočnej amputácii. Najskôr vždy tlačte na ranu prstami, potom použite dobre utiahnutý tlakový obväz a pridávajte ďalšie vrstvy. Ak presiaknu tri vrstvy tlakového obväzu, potom možno využiť zaškrcovadlo. Dáva sa iba na stred ramena alebo stred stehna, malo by byť 5 cm široké (možno použiť kusy látky, oblečenie) a pevne utiahnuté. Do príchodu záchranky už ho nepovoľujte.

první pomoc, krvácení

Hľadať tlakové body je strata drahocenného času.

Tlakové body nie sú mýtus, na tele možno pritlačiť na určité cievy a zmierniť tak krvácanie. Bohužiaľ, pre laikov v stresujúcej situácii je tento postup zbytočný. Tlakové body sú tam, kde nahmatáte pulz, avšak ani ten nie je pri prvej pomoci najdôležitejší. Preto je dobré nestrácať čas hľadaním a skúšaním, keď sa ponúkajú jednoduchšie a vysokoúčinné riešenia: tlačiť prsty na ranu a tlakové obväzy.

první pomoc

Autor článku

Klára Hausteinová

Písanie pre mňa nie je len koníček, ale hlavne spôsob, ako priniesť informácie všetkým, ktorí hľadajú inšpiráciu a rady – prevažne potom v oblasti zdravia a materstva. Keď práve netvorím, nájdete ma na cestách, ponorenú do fantasy knihy, alebo na výlete v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.