Otázka z 25. 3. 2024

Mam strach a úzkosť

Lieky
Beriem lexaurin , zo začiatku mi bolo dobre , nemala som strach ísť k zubárovi, cítila som sa uvoľnená a tešila som sa k zubárovi, ale čím viac ho beriem , prestal účinkovať, neviem poraďte mi liek , ktorý by ma zbavil strach a úzkosti .Ďakujem Tnto liek mi predpisuje mój obvodný lekár a do žiadnej poradne nepôjdem, lieky účinkujú až po 2 týždňov. Ďakujem pekne .
Na otázku odpovedá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý deň,

Lexaurin je liečivo, ktoré je vhodné iba na krátkodobé riešenie strachu a úzkostných príznakov. Pokiaľ sa jedná o strach (fóbiu) iba zo zubárov alebo z lekárov, je jeho použitie opodstatnené (pretože sa väčšinou jedná o jednorazovú záležitosť, ktorá sa neopakuje tak často). Lexaurin je liečivo, ktoré účinkuje zhruba 6-8 hodín (dostupné je v dvoch silách - 1,5 mg a silnejšie 3 mg). Účinkuje zhruba za pol – trištvrte hodiny.

Pokiaľ je strach a úzkosť aj pri iných, bežných situáciách, potom nie je Lexaurin vhodnou liečbou a to najmä z dôvodu vzniku tolerancie (pôvodná dávka, ktorá bola účinná, už účinná nie je) a návyku.

Ideálnou a veľmi účinnou metódou ako zvládať stresové situácie je kognitívno-behaviorálna terapia. Neochota navštevovať poradňu je úplne pochopiteľná, avšak väčšina terapeutov sú profesionáli a ich navštevovanie sa bohato oplatí – rapídne sa zlepší kvalita života, pretože nadmerný stres je obťažujúci pre bežné denné fungovanie. V dnešnej dobe existujú aj online kurzy založené na kognitívno-behaviorálnej liečbe, ktorá je základom liečby úzkostných porúch.

Iným, rovnako rozumným variantom ako kognitívno-behaviorálna terapia, je užívanie antidepresív. Jedná sa o liečivá, ktoré nepôsobia iba na depresívne poruchy, ale bežne sa používajú na liečbu úzkostí a fóbií. Ich nevýhodou je dlhší nástup účinku (2-4 týždne), ich veľkou výhodou je nenávykovosť a účinnosť. Pod vedením profesionála sa jedná o bezpečnú a účinnú liečbu.

Majte pekný večer,

Pavel Horký

Užitočné?

Články

Všetky články

Najhľadanejšie témy

LiekyChoroby a príznakyZdravie a prevenciaBolesťDoplnky stravyŽenské zdravieVitamíny a minerályKožaZažívanieLiekové interakcieDetiInfekciaAlergiaVýživaTehotenstvoDuševné zdravieDermokozmetikaBylinkyStarostlivosť o teloImunitaPohybový systémOči a ušiIntímne problémyProbiotikáÚsta a zubyVzťahy a sexMagnesiumNervový systémAntikoncepciaDýchacia sústavaKĺbyMočové cestyChrípka a prechladnutieCholesterol a krvný tlakŽily a cievyVitamín DKašeľStarostlivosť o pleťMužské zdravieHomeopatiaDojčenieErekciaAntibiotikáVlasy a nechtyMenštruáciaLaktobacilyBolesť v krkuKontraindikácieChudnutieDetoxikaceRegeneráciaSpánokDetské chorobyEkzémPrvá pomocVitamín CVaginálna infekciaReceptyOmega 3-6-9SuperpotravinyNespavosťKŕčové žilyMaterstvo a rodinaMaznáčikoviaIntímna hygienaHorúčka, zvýšená teplotaKoronavírusSvalyRiedenie krviNadúvanieDezinfekciaDiabetesNádchaDetská výživaCestovanie a výletyZápchaOparOpaľovanieDomácnosťPestrecObehový systémNáplastiInkontinenciaDopyt na lekárneAlkoholKozmetika pre mužovŠportVegáni a vegetariániPrírodná kozmetika

Podobné otázky

Najnovšie otázky

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.