Bolesť konečníka: čo značí a kedy ísť k lekárovi

Bolesť v konečníku je nepríjemný a často tabuizovaný problém, ktorý môže mať množstvo príčin, od bežných až po vážnejšie zdravotné stavy. V každom prípade je vhodné rozumieť možným príčinám, symptómom a dostupným liečebným metódam, aby bolo možné účinne riešiť tento intímny zdravotný problém.

 

  1. Príčiny bolesti konečníka
  2. Symptómy a diagnostika
  3. Liečba bolesti konečníka
  4. Domáca liečba a prevencia
  5. Kedy navštíviť lekára
  6. Život s bolesťou konečníka
  7. Často kladené otázky
  8. Záver
  9. Zdroje

 

Príčiny bolesti konečníka

Existuje veľa rôznych faktorov, ktoré môžu spôsobovať bolesť konečníka. Medzi bežné príčiny patria:

 

  • Hemoroidy, (žilové pletene v spodnej oblasti konečníka) pri poškodení spôsobujú najmä bolesť konečníka pri vyprázdňovaní. Vplyv na vznik hemoroidov majú nevhodné vyprázdňovacie návyky, strava, nedostatočný pitný režim a taktiež je to typicky bolesť konečníkov zo sedenia a málo aktívneho životného štýlu. Svoj podiel na vzniku má aj nadváha a genetika. V zá­važnejších prípadoch je bolesť análneho otvoru sprevádzaná aj krvácaním. Ide o chronický problém, ktorý si zvyčajne vyžaduje dlhodobú liečbu. V poči­atočných štádiách môžu hemoroidy zahŕňať len nepríjemné pocity a svrbenie. Pri včasnom nasadení liečby ani nemusí k bolestivému stavu dôjsť.
  • Análne fisúry, malé trhliny v sliznici konečníka, ktoré môžu spôsobovať veľmi intenzívnu, pálivú a ostrú bolesť konečníka. Bolesť zadnice pretrváva ešte niekoľko hodín po vyprázdnení a pri opätovnom vylučovaní nastáva nanovo. Možný je prechod do chronickej fázy, kedy však už sú nepríjemné pocity menej intenzívne a môže ich nahradiť obyčajné svrbenie. Riitne trhlinky najčastejšie vznikajú pri vyprázdňovaní tuhej stolice. Poznáte ich podľa akútnej bolesti konečníka, ktorá vzniká náhle. V 90% prípadov sa nachádza vzadu, smerom ku kostrči, teda sa často prejavuje ako bolesť konečníka od chrbtice.
  • Proktitída alebo zápal konečníka, často spojený s infekciou alebo chronickým ochorením, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Môžu ju sprevádzať horúčky, únava, potreba vyprázdňovania alebo krvácania. Pokiaľ nie je proktitída liečená, môžu sa objaviť komplikácie, ako je vznik análnych trhlín, abscesov alebo zúženie konečníka.
  • Perianálne abscesy, ktoré sú zapríčinené infekciou a môžu spôsobovať silnú bolesť konečníka, ktorá je tupá a pálčivá. Môžu sa objavovať aj teploty.
  • Nádorové ochorenia, ktoré môžu spôsobovať chronickú bolesť a ďalšie komplikácie. Ide predovšetkým o rakovinu hrubého čreva, ktorá však bolesť konečníka spôsobuje veľmi výnimočne. Ďalej môže ísť o rakovinu ritného otvoru.
  • Výhrez konečníka, kedy se časť konečníka dostáva von z tela. Výhrez je veľmi bolestivý a pokročilejšie formy treba riešiť chirurgicky. Tie miernejšie odznejú sami alebo s pomocou terapie. Výhrez konečníka vzniká oslabením steny v dôsledku ochorenia ako napríklad neliečenými hemoroidmi. Tiež je jednou z najčastejších príčin bolesti konečníka po pôrode z dôvodu mechanického natiahnutia celej oblasti.
  • Parazity môžu spôsobovať svrbenie až bolestivé pocity. Ide najmä o typickú príčinu detskej bolesti konečníka, pretože ratolesti strčia všetko do úst a ľahko sa tak nakazia parazitmi.
  • Bolesť konečníka pri menštruácii sa môže náhle objavovať alebo zhoršovať. V tomto prípade je často na vine ochorenie zvané endometrióza. Jedná sa o gynekologické ochorenie žien v reprodukčnom veku, kedy sa endometria (sliznica dutiny maternice) nachádzajú mimo dutinu maternice, najčastejšie vo vajcovodoch, vaječníkoch, ale aj inde, napríklad v ritnom otvore či dokonca v ďalších úplne nesúvisiacich častiach tela. Endometrium uložené kdekoľvek v ľudskom tele reaguje na hormóny av čase menštruácie dochádza v ložiskách ku krvácaniu a rozvoju zápalu. Menštruácia však môže zvýrazniť aj iné bolesti ritného otvoru spôsobené napríklad trhlinkami alebo napríklad cystami.
  • Bolesť konečníka pri hnačke býva spôsobená len podráždením sliznice. Nemala by pretrvávať dlho, môže však želajú v hemoroidy alebo iné problémy.
  • Bolesť v podbrušku vystreľujúca do konečníka môžu spôsobiť problémy ako zápal čriev, žalúdočný vred, infekcie močových ciest a ďalšie. Pokiaľ sa jedná nielen o bolesť zadku, ale aj ďalších častí brušnej dutiny, je dobré navštíviť lekára.

 

Symptómy a diagnostika

Symptómy bolesti konečníka sa môžu líšiť v závislosti od príčiny. Bežné symptómy zahŕňajú:

 

  • Ostrá alebo pálčivá bolesť, najmä pri vyprázdňovaní.
  • Tupá a dlho pretrvávajúca bolesť konečníka pri chronických problémoch.
  • Bolesť konečníka počas noci, kedy dochádza k zhoršeniu stavu pri rôznych ťažkostiach od hemoroidov až po parazity.
  • Krvácanie alebo hlien v stolici.
  • Svrbenie alebo pocit nepohodlia v oblasti konečníka.
  • Otok alebo hrčka okolo konečníka.

 

Pacientov s bolesťou konečníka vyšetruje chirurg proktologie poprípade internista. Diagnostika začína základným anamnestickým vyšetrením a ďalej môže zahŕňať ďalšie testy, ako je kolonoskopia (vy­šetrenie čreva pomocou kolonoskopu), rektoskopia (vyšetrenie konečníka endoskopom) alebo vzorkovanie stolice, na určenie presnej príčiny bolesti a navrhnutie vhodnej liečby.

 

Liečba bolesti konečníka

Liečba bolesti konečníka závisí od príčiny a závažnosti príznakov. Na liečbu hemoroidov môžu byť použité topické masti alebo čapíky, ktoré zmierňujú zápal a bolesť. V prípade análnych fisúr môžu byť odporúčané sedacie kúpele a zmäkčovadlá stolice, než sa trhliny zahoja.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Bolesti konečníka je všeobecný problém, obvykle spôsobený relatívne nezávažnými príčinami, ktoré však môžu znepríjemňovať život. Najčastejšie sa jedná o komplikáciu hemoroidov a análnych fisúr.

 

Ale bolesť tiež môže znamenať zápal, či trombózu – zrážanie krvi pod sliznicou. Je potrebné posúdiť, kedy sa bolesť vyskytuje, aký má charakter, trvanie a intenzitu. Vyšetrenie je potrebné na vylúčenie iných závažných príčin a na nastavenie správnej liečby.“

Infekčné stavy, ako sú abscesy, zvyčajne vyžadujú antibiotickú liečbu. V závažnejších prípadoch, ako sú nádorové ochorenia, môže byť potrebná špecializovanejšia liečba, vrátane chirurgického zákroku. Pri chronických ochoreniach, ako je Crohnova choroba alebo pokročilé hemoroidy, je dôležitá komplexná liečba zahŕňajúca zmenu životného štýlu a dlhodobú medikáciu. 

 

Domáca liečba a prevencia

Pre zvládanie miernejšej bolesti konečníka a prevenciu jej opakovania je dôležitá pravidelná osobná hygiena a dodržiavanie zdravých stravovacích návykov. Zahŕňa to dostatočný príjem vlákniny, vynechanie korenených a tučných jedál, hydratáciu a vyhýbanie sa dlhodobému sedeniu. Ďalšou domácou terapiou, čo pomáha na bolesť konečníka, je sedacie kúpele s teplou vodou. Tá pomôže uvoľniť oblasť konečníka a zmierniť príznaky.

 

Ďalej je dôležité vyhýbať sa nadmernému tlačeniu pri vyprázdňovaní a užívať zmäkčovadlá stolice v prípade potreby. Pravidelné cvičenie tiež podporuje dobré trávenie a môže pomôcť znížiť riziko problémov s konečníkom.

 

Kedy navštíviť lekára

Pokiaľ ide o zdravie, musí ísť všetok stud stranou. Nebojte sa s odborníkom konzultovať váš zdravotný stav ani tejto povahy. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak je bolesť konečníka silná, trvá dlhšie ako niekoľko dní, alebo je sprevádzaná ďalšími znepokojivými príznakmi, ako je krvácanie, horúčka, neobvyklý výtok alebo zmeny v stolici. Ďalej je dôležité kontaktovať lekára v prípade, že sa objaví bulka alebo opuch v oblasti konečníka. Včasná diagnostika a liečba môžu zabrániť komplikáciám a zlepšiť prognózu.

 

Ak sa objaví bolesť konečníka v tehotenstve alebo po pôrode, nemali by pacientky tiež nič nechať na náhodu a radšej svoj stav konzultovať s gynekológom či iným lekárom, hoci by išlo len o drobné problémy. Tiež bolesť ritného otvoru u detí nepodceňujte a radšej vyhľadajte odbornú pomoc.

 

Život s bolesťou konečníka

Život s bolesťou konečníka môže byť výzvou, ale existuje mnoho spôsobov, ako zvládať príznaky a udržať kvalitu života bez výrazných obmedzení. Dôležité je dodržiavať odporúčané liečebné postupy a domácu starostlivosť, vrátane užívania predpísaných liekov a dodržiavania správneho stravovacieho režimu. Pravidelná fyzická aktivita a udržiavanie zdravej hmotnosti môžu tiež pomôcť znížiť tlak na konečník a znížiť riziko problémov. Udržiavanie pozitívneho prístupu a hľadanie podpory u rodiny, priateľov alebo podporných skupín môže byť tiež kľúčové pre zvládanie tohto ochorenia.

 

Často kladené otázky

Čo spôsobuje bolesť konečníka? A ako zistiť príčinu?

Bolesť konečníka môže mať mnoho príčin, vrátane hemoroidov, análnych fisúr, infekcií alebo zápalových ochorení, ako je Crohnova choroba. Len podľa internetu a porovnanie príznakov presnú príčinu nejde na sto percent určiť. Nutné je lekárske vyšetrenie.

 

Sú domáce liečby účinné pre bolesť konečníka?

Áno, pre miernejšie prípady môžu byť účinné domáce liečby, ako sú teplé sedacie kúpele a zmäkčovadlá stolice, ale vždy by mali byť konzultované s lekárom.

 

Kedy by som mal/a vyhľadať lekára?

Vyhľadajte lekára, ak bolesť pretrváva, je obzvlášť silná alebo je sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je krvácanie alebo zmeny v stolici.

 

Môžu byť bolesti konečníka známkou niečoho vážnejšieho?

Áno, v niektorých prípadoch môžu byť bolesti konečníka príznakom závažnejšieho zdravotného stavu, ako sú nádory alebo zápalové ochorenia, preto je dôležitá lekárska konzultácia.

 

Záver

Bolesť konečníka môže byť nepríjemným a obmedzujúcim problémom, ale s vhodnou liečbou a starostlivosťou je možné efektívne zvládať príznaky a udržiavať kvalitu života. Dôležité je vyhľadať lekársku pomoc pre správnu diagnózu a liečbu a dodržiavať zdravý životný štýl a preventívne opatrenia na minimalizáciu rizika problémov s konečníkom.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/rectal-pain

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3048­443/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/anal-pain

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/anal-pain/basics/cau­ses/sym-20050918

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/326085

https://www.he­althline.com/he­alth/rectal-pain

https://www.ve­rywellhealth.com/rec­tal-pain-causes-2328384

https://www.he­alth.com/rectal-pain-7557339

https://musche­alth.org/medi­cal-services/ddc/pa­tients/symptoms-and-conditions/proc­talgia

https://www.web­md.com/first-aid/rectal-pain-treatment

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.