Ako na chudnutie a detox?

Začať zhadzovať kilá nejde ako mávnutím kúzelného prútika. Často si nevieme rady, ako s chudnutím začať, akú vybrať diétu, alebo ako doplniť svoj jedálniček. Tu vám odpovieme na najčastejšie otázky o chudnutí, detoxe, keto diéte a doplnkoch stravy.

Ako na chudnutie?

Jedna magická formula pre chudnutie predsa len je: kalorický deficit. Keď premýšľate, čo na chudnutí funguje najlepšie, všetky diéty budú mať spoločný kalorický deficit. V podstate je to jednoduché. Telo potrebuje kalórie, aby malo energiu a fungovalo. Keď mu dodáme presne toľko kalórií, koľko spotrebuje, naša váha sa nezmení. Ak ich však dodáme menej ako spotrebuje, bude si energiu brať zo „zásob“ a začneme chudnúť. Nájdite si online kalorickú kalkulačku, ktorá vám podľa váhy, výšky a miery fyzickej aktivity vypočíta váš denný energetický výdaj. Znížte svoj prísun kalórií pod toto číslo a kilá pôjdu dole.

ako na chudnutie
hubnuti
ako začať s chudnutím

Aký je jedálniček na chudnutie?

Dostať sa do kalorického deficitu tak, že skrátka prestanete jesť, rozhodne nie je vhodnou formou chudnutia. Asi tušíte, aké je dôležité mať zdravý jedálniček a pohyb. Starostlivo vyberajte jedlá tak, aby mali menej kalórií, ale obsahovali potrebné živiny pre zdravé fungovanie nášho metabolizmu. Voľte jedlá bohaté na bielkoviny a vlákninu, obmedzte cukry. Začnite sa trochu hýbať, dodržiavať pitný režim a budete na správnej ceste. Kalórie a živiny z jednotlivých jedál si môžete zapisovať pomocou mobilných aplikácií, aby sa vám deficit ľahšie udržoval.

linka

Čím zdravý jedálniček doplniť?

Výberom vhodných doplnkov stravy! Hoci nie sú univerzálne prášky na chudnutie, pokiaľ už zdravo jete a máte nejaký pohyb, môžete doplnky stravy využiť ako pomocníka. Doplnky stravy na chudnutie potláčajú chuť do jedla a cítite sa tak dlhšie plní, zároveň podporujú spaľovanie tukov. Najčastejšie v doplnkoch nájdete výťažky z bobúľ acai, zelenej kávy alebo guarany.

zdravý jedálniček
dieta

Ako rýchlo schudnúť?

Hýbať sa, zvoliť efektívnu redukčnú diétu a naozaj sa jej držať, aby telo začalo spaľovať tuky. Môžete tento proces ďalej podporiť používaním spaľovačmi tukov. Pre svižnejšie chudnutie skúste aj týchto 5 tipov:

  • Jedzte raňajky bohaté na bielkoviny. Budete si potom pripadať dlhšie plní, mať menšiu chuť do jedla a teda zjete menej kalórií počas dňa. Dobrou voľbou sú vajíčka, ovsené vločky alebo puding s chia semienkami.
  • Pred jedlom sa poriadne napite vody. Pomôže vám to menej zjesť. Pitný režim je zároveň dôležitý na zníženie váhy zo zadržiavanej vody, takže nezabúdajte piť po celý deň.
  • Obmedzte sladké nápoje. Džúsy a sýtené malinovky sú prázdne kalórie, ktoré nedodávajú telu energiu a iba vám chudnutie spomaľujú.
  • Jedzte čo najmenej priemyselne spracovaných potravín. Typickými príkladmi sú fast food a instantné polievky, patria medzi ne však aj čipsy, balené pečivo a pripravené mrazené jedlá. Nespracované jedlá sú nielen zdravšie, ale aj vás viac naplnia s menším počtom kalórií.
  • Znížte príjem sacharidov. Aj keď nejdete priamo do „low carb“ diéty, sacharidy na seba viažu vodu. Obmedzenie sacharidov v jedle vám pomôže rýchlo zhodiť kilá spôsobené zadržiavanou vodou v tele.

V súvislosti s chudnutím sa rieši aj liek Saxenda. Saxenda posilňuje pocit plnosti , obmedzuje túžbu po jedle a pôsobí aj na centrálnej úrovni na receptory v mozgu, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla. Všeobecne povedané sa po užití tohto lieku pacienti cítia menej hladní. Viac o tomto lieku si môžete prečítať v našej poradni.

cielené cvičenie

Cielené cvičenie

Akonáhle bude telo spaľovať tuky, začnú ubúdať všade – nejde sa ich zbaviť iba v jednej oblasti. Na spaľovanie tukov je najskôr nutná úprava jedálnička, potom sa však môžete zamerať na aeróbne cvičenie a posilňovanie jednotlivých častí tela, ktoré chcete spevniť. Najlepšie sa vám bude tuk spaľovať počas dlhšieho (1–1,5 h) a menej intenzívneho kardio cvičenia, ako je jazda na bicykli, behanie, plávanie, tanec alebo aj rýchla chôdza. Zvýšte intenzitu a začnite posilňovať, až budete chcieť nabrať svalovú hmotu. Kúpte si vhodné fitness pomôcky a posilňujte aj v obývačke.

hubnuti cviceni
ako schudnúť brucho

Ako schudnúť brucho?

Na spevnenie brucha je dôležité posilniť stred tela (core). Kľučky, plank a drepy vám zapoja celé telo. Potom môžete brušné svaly posilňovať pomocou sklapovačiek, skracovačiek, nožníc, či zdvíhania tela ku kolenám či prstom nôh.

ako schudnúť bohy

Ako schudnúť boky?

Medzi cviky na boky patria šikmé skracovačky, zdvíhanie bokov v ľahu s podopreným lakťom, plank, bočné výpady alebo zdvíhanie nôh na boku poležiačky.

ako schudnúť stehná

Ako schudnúť stehná?

Najlepšie ich vypracujete na spinningu a pri jazde na bicykli. Do svojho cvičenia potom zahrňte drepy, výpady a kmity poležiačky. Behanie a chôdza tiež pomôže, obzvlášť, keď sa zameriate na výstupy na prekážku. Môžete opakovane vystupovať na schody alebo stabilnú stoličku – čím rýchlejšie, tým lepšie sa vám tvarujú nielen stehná, ale aj zadok.

Ako schudnúť po pôrode

Počas tehotenstva sa síce priberá, ale zase z toho vzniká celý nový človek, a to je ten dôležitejší fakt. Preto nie je dobrý nápad so svojou váhou začať zaoberať čoskoro po pôrode. Počas šestonedelia je akékoľvek chudnutie alebo cvičenie úplne vylúčené, ale ani potom nie je vhodné sa unáhliť. Len dojčením spotrebujete každý deň 400–500 kalórií. Aby materské mlieko zostalo nezmenené, zdravý úbytok váhy je menej ako 0,5 kg za týždeň. Myslite na to, že teraz kŕmite seba aj bábätko, takže voľte pestrú vyváženú stravu pre chudnutie aj pre výživu dieťaťa. S cvičením začínajte pomaly, najskôr choďte na prechádzky s kočíkom, potom postupne prechádzajte na ľahký jogging a na internete vyhľadajte videá s cvikmi vhodnými po pôrode.

ako schudnúť po pôrode
hubnuti
detox

Čo je to detox?

Keď máte chuť na svojom organizme stlačiť tlačidlo „reset“, vyskúšajte detox. Detox je súhrnný názov pre očistu tela od škodlivých látok z jedla, okolitého prostredia a následkov nezdravého životného štýlu. Hodí sa, ak si často prídete nafúknutí, unavení a máte zlé trávenie. Proces detoxikácie prebieha v našom organizme stále, ale takto mu môžete výrazne pomôcť. Odmenou vám bude pocit ľahkosti, lepšie trávenie a viac energie.

detox

Ako prebieha detox?

Na detoxikácii organizmu pracujú naša pečeň, črevá a obličky. Počas detoxu ich prestanete zahlcovať škodlivými látkami, ktoré musia neustále filtrovať. Dáte im také menšie voľno, aby sa tieto orgány mohli prečistiť a ďalej spokojne pracovali. Nie je potrebné držať pôst a hltať čaje na preháňanie, ide to aj s kľudom. Úprava jedálnička, obmedzenie zlozvykov a vhodné doplnky stravy vám pomôžu sa opäť dostať do formy.

detox
jak na detox
detox

Ako na detox?

Opäť treba začať pri jedálničku. Na detoxikáciu organizmu je vhodné zvýšiť príjem vlákniny a antioxidantov, takže si prichystajte ovocie a zeleninu – žiadne priemyselne spracované alebo presladené potraviny. Nejedzte ani solené pochutiny, aby sa telo lepšie odvodnilo. Tiež sa pripravte na pitie čistej vody, prípadne bylinkových čajov alebo ovocných smoothie. Denne vypite aspoň 1,5 l vody. Obmedzte alkohol, nech majú pečeň chvíľku sviatok, a tiež fajčenie. Skúste detox stráviť relaxáciou, bez stresu a s čo najkvalitnejším spánkom. Aby bol celý proces úspešný, podporte ho vhodnými doplnkami stravy na detoxikáciu, ako je chlorella, spirulina, alebo šťava z aloe vera.

detox

Ako dlho trvá detoxikácia organizmu?

Stačí pár dní, alebo týždeň. Avšak jeden super zdravý týždeň za rok nepovedie k dlhodobým zmenám, preto nezabúdajte telo očisťovať pravidelne. Skúste postupne zakomponovať aspekty zdravého životného štýlu aj do toho svojho (viac vlákniny, pitný režim, menej soli a cukru atď.), pre celkovo zdravší organizmus.

ako dlho trvá detoxikácia
ss
antioxidanty

Čo sú antioxidanty?

Ďalší dôležitý aspekt detoxu je dodať telu viac antioxidantov. Antioxidanty sú látky, ktoré chránia naše bunky pred škodlivými voľnými radikálmi a tým obmedzujú oxidatívny stres. Voľné radikály telo produkuje aj samo, lenže ich môže tvoriť príliš kvôli dymu z cigariet, pitiu alkoholu, nezdravej strave, alebo znečistenému prostrediu. Potom začnú poškodzovať bunky, čo prispieva k starnutiu organizmu a vzniku množstva závažných chorôb, vrátane srdcových a nádorových ochorení. Antioxidanty pomáhajú predísť tvorbe voľných radikálov a neutralizovať ich škodlivý efekt.

antioxidanty ovoce
Čo obsahuje antioxidanty

Čo obsahuje antioxidanty

Medzi prírodné antioxidanty radíme vitamíny A, B, C, E. Preto vás asi neprekvapí, že ovocie a zelenina sú dobrými zdrojmi antioxidantov. Predovšetkým lesné ovocie ako jahody, maliny a čučoriedky, ale aj červená kapusta, artičoky, fazuľa, špenát alebo paradajky. Čo však môže byť prekvapivým zdrojom antioxidantov, je káva a horká čokoláda. Tiež čierne a zelené čaje obsahujú antioxidanty, pokiaľ práve nie ste milovník kávy. Zaistite si prísun týchto prospešných látok pomocou doplnkov stravy s antioxidantmi.

Ako na očistu pečene? Čo prospieva pečeni?

Už sme zdôraznili, že obmedzením alkoholu sa svojej pečeni určite zavďačíte, rovnako ako celkovo zdravším životným štýlom. Pokiaľ sa na ňu pri detoxikácii chcete zamerať, začnite dodržiavať pitný režim a do vody si pridajte čerstvo vylisovanú citrónovú šťavu. Ďalej podporte jej funkciu pomocou doplnkov stravy pre zdravú pečeň. Pestrec, kurkumín, glutatión alebo chlorella – všetky tieto látky obsahujú antioxidanty, ktoré chránia pečeň pred poškodením.

očista pečene
chlorela
Čo obsahuje chlorella

Čo obsahuje chlorella?

Chlorella je jednobunková sladkovodná riasa a obľúbený doplnok stravy, často používaný na detoxikáciu organizmu. Je bohatá na vitamíny, bielkoviny, železo, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a horčík. Právom sa teda radí medzi tzv. superpotraviny, teda potraviny plné prospešných a výživných látok pre naše telo.

Čo je to spirulina

Čo je to spirulina?

Spirulina tiež patrí medzi sladkovodné riasy, superpotraviny a teda aj populárny doplnok stravy. Obsahuje viac ako 50 % bielkovín, vitamíny, železo, horčík, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a ďalšie prospešné látky, rovnako ako chlorella. Vďaka vysokému obsahu bielkovín môže slúžiť ako proteínový doplnok pre vegánov a vegetariánov.

Čo je účinnejšie - Chlorella alebo Spirulina?

Obe riasy sú v mnohých aspektoch podobné a majú pozitívny vplyv na náš metabolizmus vďaka vysokému prísunu prospešných látok. Mierne sa líšia v obsahu niektorých živín, napr. spirulina má viac bielkovín, chlorella má viac omega-3 kyselín, ale ich celkový obsah je porovnateľný. Najväčší rozdiel je v ich farbe (zelená a modro-zelená) a spracovaniu. Chlorella má totiž celulózovú bunkovú stenu, ktorú ľudský organizmus nestrávi, preto sa musí sušená rozomlieť na prášok. Obe riasy predstavujú rovnako kvalitný zdroj výživných látok a majú rovnakú účinnosť, voľba medzi nimi nie je príliš podstatná. Na trhu nájdete aj doplnky stravy, ktoré obe riasy kombinujú. Objavte silu prírody a preskúmajte aj ďalšie prírodné doplnky stravy.

chlorela spirulina
keto
keto dieta

Čo je to keto diéta?

Ak túžite po rýchlych výsledkoch, nájdete ich s nízkosachari­dovými diétami a keto diétou. Rozdiel je v tom, že keto diéta obmedzuje sacharidy ešte prísnejšie, aby sa telo dostalo do stavu ketózy. Bez sacharidov dôjdu v pečeni zásoby glykogénu, ktoré telo potrebuje na získavanie energie. Je teda nutné začať plán B – začať rozkladať uložený tuk a získavať energiu z neho. Aby nastala ketóza, je nutné zjesť menej ako 40 g sacharidov za deň. To znamená obrovské zmeny v jedálničku, kedy sa aj mnoho zdravých jedál stane zakázanými. Na druhú stranu, telo úspešne spaľuje tuk a počas ketózy si človek príde sýtejší, bez neustáleho nutkania hľadať malé desiaty.

keto

Ako funguje keto diéta?

Hlavným cieľom je vyvolať ketózu a spaľovať tuky. Začnite zostavením jedálnička s max. 40 g sacharidov. Neobmedzujte bielkoviny ani tuky, s nimi to naopak môžete naozaj rozbehnúť. Tučnejšie jedlá a prísun proteínov vás viac naplnia ako jedlá nízkotučné, čo napomáha dlhodobému chudnutiu. Po úprave jedálnička bude trvať niekoľko dní až týždňov, kým príde ketóza. Jej nástup nemusí byť obzvlášť príjemný. Niektorí keto začiatočníci pocítia zhoršené zažívanie, únavu a zápach z úst, než si telo zvykne na nový režim. Potom rýchlo ubudnú kilá zo zadržiavanej vody a začnú sa spaľovať tuky.

ako funguje keto dieta
co jíst a co ne keto dieta
čo jest a čo nie

Keto diéta - čo jesť a čo nie?

Veselo jedzte tučné jedlo a bielkoviny. V hlavných chodoch budú dominovať ryby a mäso, doplnené o nízkosacharidovú zeleninu (väčšina zelenej zeleniny ako brokolica, uhorky; tiež paprika, cibuľa, paradajky a ďalšie). Pridať k nim možno slaninu, syry a iné tučné mliečne výrobky, maslo, smotanu a vajíčka. Na desiatu môžete jesť šaláty, ovocie s nízkym obsahom cukru (napr. avokádo, jahody, maliny), grécky jogurt alebo orechy.

Musíte však povedať zbohom väčšine bežných príloh, ako sú zemiaky, cestoviny, strukoviny, ryža, chlieb a potraviny s vysokým obsahom cukru. To zahŕňa aj množstvo ovocia, napr. pomaranče, banány, jablká a hrozno. Obmedzte aj niektoré nápoje, predovšetkým tie sladené, ale aj pár pív vám vyčerpá denný limit sacharidov. Je teda nevyhnutné pred nákupom čítať nutričné hodnoty potravín.

keto jak začít

Ako začať s keto diétou?

Najdôležitejšia je príprava. Zorientujte sa v nízkosachari­dových potravinách, aby ste si spísali nákupný zoznam. Z neho potom vytvorte jedálniček s hlavnými jedlami i desiatami, čím sa vyhnete pochybnostiam o vhodnosti jednotlivých potravín. Začiatky keto diéty môžu pôsobiť ako výstup na strmý kopec, preto existujú špeciálne keto potraviny a predpripravené jedlá, desiaty aj nápoje, aby sa vám do toho kopca išlo o niečo ľahšie. Nezabúdajte, že na vrchole čaká vaša vytúžená postava.

ako začať s keto
zdravý životní styl
ako začať zdravý životný štýl

Ako začať zdravý životný štýl?

V dnešnej uponáhľanej dobe často siahame po tom najľahšom a najrýchlejšom, pokiaľ sme schopní aspoň nejako fungovať. Keď si ale dáme za cieľ „žiť zdravšie“, znie to úplne nesplniteľne. K zdravému životnému štýlu vedie cesta krok za krokom, treba „piť menej sladkých nápojov“ alebo „jesť viac vitamínov“. Čo zvolíte vy ako prvý krok?

chci žít zdravě

Autor článku

Radka Iterová

Špecializujem sa na vytváranie prepracovaných textov, ktoré efektívne podporujú zaujímavosti o ľudskom zdraví. Okrem iného mám záľubu v zahradničení, fotografovaní a varení. Som presvedčená, že harmonické spojenie kreatívnej práce a týchto relaxačných aktivít prispieva k všeobecnej duševnej pohode.

Všetky články od autora