Epilepsia nie je jedna choroba. Ide o súhrn neurologických, nie však psychických ochorení. Charakterizuje ju výskyt opakovaných (viac ako 2) epileptických záchvatov. Aký je jej priebeh, príčina a liečba? V článku sa spoločne pozrieme na to, že s epilepsiou sa dá žiť normálny život, aj keď s niektorými obmedzeniami.
Choroba sa prejavuje opakovaným výskytom epileptických záchvatov. Pri týchto záchvatoch je ochromená mozgová činnosť. Zoskupenie nervových buniek vytvára elektrické impulzy, ktoré sa nekontrolovane šíria. Záchvat sa môže zakaždým líšiť, prechádzať od obyčajného brnenia cez výpadky pamäti až po známe kŕče so stratou vedomia. Záchvaty sa môžu objaviť kedykoľvek počas dňa vrátane noci. U každého pacienta sa choroba trochu líši, či už typom záchvatov, príčinou, liečbou alebo priebehom.
Epilepsia je štvrtou najviac sa vyskytujúcou neurologickou poruchou na svete. Na Slovensku žije zhruba 60 000 pacientov s epilepsiou. Ročne si diagnózu vypočuje zhruba 5000 ľudí. Diagnostikovanie choroby je zvyčajne možné po prekonaní 2 epileptických záchvatov bez inej ďalšej príčiny, ako je intoxikácia alkoholom, účinok liekov alebo nízka hladina cukru v krvi. Nečakaný záchvat nie je dobré podceňovať, pretože môže viesť k nebezpečným komplikáciám (autonehoda, pád, utopenie, sociálne komplikácie). Epilepsia sa môže prejaviť kedykoľvek počas života.
Typy epilepsie:
Vďaka stále prebiehajúcemu genetickému výskumu sa poznatky týkajúce sa príčin epilepsie neustále rozširujú. Klasifikácia od roku 2017 rozdeľuje príčiny vzniku epilepsie nasledovne:
Anamnéza pri posudzovaní záchvatov epilepsie je veľmi dôležitá. Stanovenie diagnózy prináša pre pacienta veľa psychických a sociálnych zmien, preto je nevyhnutné diagnózu zvážiť a urobiť po dôkladnom vyšetrení. Lekár si kladie celé množstvo otázok:
U pacienta by sa malo ďalej vykonať celé množstvo vyšetrení (neurologické, kardiologické, EEG, MMR, laboratórne). Diagnóza závisí od opisu záchvatu pacienta alebo svedka. Na priebeh záchvatu si nepamätá až 80 % pacientov, preto výpoveď blízkych osôb môže byť kľúčová.
Ďalej sa lekár vypytuje na epilepsiu v rodine, komplikácie pri pôrode, úrazy hlavy, zápaly mozgu, drogy, psychické choroby a alkohol. Vo viac ako polovici prípadov, kde je podozrenie na epileptický záchvat, je nakoniec iná príčina. Opísanie záchvatov je veľmi dôležité, nasleduje vhodný výber liečby podľa typu záchvatov. Sú opísané rizikové faktory, podľa ktorých možno očakávať riziko opakovania. Podľa dostupných informácií sa má však liečba začať až po prekonaní druhého záchvatu.
Po dôkladnom stanovení diagnózy sa pristupuje k predpísaniu liekov, tzv. antiepileptík. Ich užívanie je väčšinou dlhodobé a môže mať celé množstvo nežiaducich účinkov, preto by sa nemali predpisovať tzv. pre istotu. Pri užívaní liekov je na mieste pravidelnosť a dodržiavanie správneho dávkovania. Nepravidelné užívanie liekov je spojené s rizikom nahromadenia záchvatov, až k ich splynutiu, čo je životu ohrozujúci stav. Výber lieku závisí od typu epileptického záchvatu daného pacienta. Asi u 30 % pacientov epilepsia vymizne úplne do 5 – 10 rokov od svojho začiatku, u ďalších 30 % je dobre kontrolovateľná antiepileptikami a u posledných 30 % je horšie liečiteľná a je na mieste zvážiť ďalšie možnosti liečby. Takto sa bežne postupuje, pokiaľ nepoznáme príčinu rozvoja epilepsie. Užívanie antiepileptík nemusí byť vždy celoživotné. O vysadení možno uvažovať, ak je pacient 2 roky bez záchvatu, samozrejme, po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.
Ak poznáme príčinu epileptických záchvatov alebo liečba antiepileptikami nie je úspešná, zvyčajne sa pristupuje k chirurgickej liečbe. Cieľom je odstránenie mozgového tkaniva, ktoré je zodpovedné za záchvaty. Je to jediná možná cesta k skutočnému vyliečeniu epilepsie. V súčasnej modernej medicíne je metóda považovaná za bezpečnú a účinnú. Pacient, ktorý je zaradený do programu, sa musí liečiť antiepileptikami aspoň 2 roky a musí byť zrejmé, že mu v liečbe nepomáhajú. Pre operačnú liečbu je vhodná iba epilepsia čiastočná. Pred samotným výkonom je nutné zvážiť, či odstránenie poškodenej oblasti nebude mať vplyv na stratu neurologickej funkcie (poruchu reči, hybnosti, pamäti).
Z ďalších spôsobov podpornej liečby sa využíva tzv. vagová stimulácia alebo ketogénna diéta. Pacientom sa odporúča udržiavať stres v norme pomocou relaxačných cvičení, arómoterapie, jogy a dostatku spánku. Pacient by mal mať v jedálničku veľa potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú normálnu činnosť mozgu. Bohatým zdrojom týchto kyselín sú napríklad ľanové semienka alebo rybí olej. Ďalej sa odporúča podporovať normálnu funkciu nervovej sústavy pomocou horčíka. Dôležité je nezabúdať na pravidlá zdravého stravovania s dostatočným prísunom vitamínov v čerstvom ovocí a zelenine.
Ochorenie má veľký vplyv na psychický aj fyzický stav jedinca, preto je nesmierne dôležité mať chorobu pod kontrolou. Pri nekontrolovanej epilepsii chorí často pri záchvate utrpia zranenie, ktorého dôsledkom môže byť celé množstvo pridružených problémov. Život s epilepsiou má mnohé úskalia – dodržiavanie spánkového režimu, zákaz pitia alkoholu, nemožnosť určitých výkonov práce alebo práce v trojzmennej prevádzke.
U 32 % pacientov trpiacich záchvatmi bola preukázaná klinická depresia, zatiaľ čo u pacientov v remisii iba u 8 %. Pacienti so záchvatmi majú oproti pacientom v remisii vyššiu pravdepodobnosť horšieho zdravotného stavu, zákazu riadenia, obmedzeného profesijného uplatnenia a sociálnej stigmácie než pacienti v remisii. Nedostatočná kontrola epilepsie znižuje kvalitu života pacientov, preto dosiahnutie kontroly ochorenia u všetkých pacientov zostáva hlavným cieľom.
Treba sa zamerať už na prirodzený a pokojný pôrod, snažiť sa minimalizovať počet úrazov novorodenca počas a po pôrode. U detí je vhodné akýkoľvek výskyt febrilných kŕčov konzultovať s neurológom, ktorý určí ďalší postup. Každý úraz hlavy je spojený so zvýšeným rizikom rozvoja epilepsie, a preto sa snažte týmto úrazom predchádzať. Dôraz sa kladie aj na obmedzenie konzumácie alkoholu či iných návykových látok, ktoré môžu mať vplyv na rozvoj epileptického záchvatu.
Pacienti liečiaci sa s epilepsiou musia dodržiavať režimové opatrenia a pravidelne užívať predpísané lieky. Medzi tieto opatrenia patrí pravidelný spánok, obmedzenie alkoholu a vylúčenie návykových látok. Dostatočný pitný režim, racionálna strava a vyhýbanie sa stresovým situáciám. Dôležité je vyhýbať sa fyzickému a psychickému vyčerpaniu, ktoré môže viesť k vyvolaniu epileptického záchvatu.
Pre chorých žalostne chýba osveta. Väčšina ľudí vníma epilepsiu ako príšerné ochorenie, keď po diagnostikovaní sa pacientovi zásadne zmení život. S prvou pomocou pri epileptickom záchvate sa spája celé množstvo mýtov, pritom najdôležitejšie môže byť iba odstrániť predmety, o ktoré by sa pacient mohol poraniť, podložiť hlavu a nijak dotyčného neobmedzovať.
V súčasnosti sa výskum sústredí na personalizovanú liečbu. Pozornosť odborníkov sa zameriava predovšetkým na pacientov, u ktorých doterajšia liečba nie je úspešná. Moderný výskum epilepsie je zameraný na úzku spoluprácu odborníkov naprieč odbormi. Ide o lekárov, molekulárnej genetiky, matematiky, biotechnológov a pod. Na prvých priečkach celosvetového záujmu sú teraz molekulárne genetické metódy, ktoré idú ruka v ruke s pochopením fungovania mozgu. Predmetom záujmu biotechnológov sú špeciálne implantáty, ktoré by umožňovali sledovať elektrickú aktivitu mozgu, vďaka čomu by bolo možné epileptické záchvaty predvídať. Ďalším predmetom výskumu je uplatnenie nanotechnológií a nanorobotov, ktoré by pomáhali zaviesť lieky cielene do oblasti epileptického ohniska.
Lekári tiež stále pracujú na skvalitnení diagnostických metód, ktoré by umožňovali určiť oblasť mozgu, kde vznikajú záchvaty, a tým aj zacieliť výsledky chirurgickej liečby.
Veľkým prísľubom do budúcnosti je aj génová terapia. Bolo už preukázané, že zanesenie časti génu do epileptického ohniska vedie k vymiznutiu epilepsie. V súčasnosti prebiehajú ďalšie výskumy týkajúce sa overenia týchto poznatkov aj v klinickej štúdii.
Epilepsia je súhrn neurologických, nie však psychických ochorení. Charakterizuje ju výskyt opakovaných (viac ako 2) epileptických záchvatov. Pri týchto záchvatoch je ochromená mozgová činnosť. Zoskupenie nervových buniek vytvára elektrické impulzy, ktoré sa nekontrolovane šíria. Záchvat sa môže zakaždým líšiť, prechádzať od obyčajného brnenia cez výpadky pamäti až po známe kŕče so stratou vedomia. Najčastejšie príčiny sú genetická predispozícia, úraz mozgu, ďalšie ochorenia mozgu, metabolické poruchy a infekcia. Veľa prípadov epilepsie tiež nemá jasne opísanú príčinu. Stanovenie diagnózy prináša pre pacienta veľa psychických a sociálnych zmien, preto je nevyhnutné diagnózu zvážiť a urobiť po dôkladnom vyšetrení. Po dôkladnom stanovení diagnózy sa pristupuje k predpísaniu liekov, tzv. antiepileptík. Ich užívanie je väčšinou dlhodobé. Ochorenie má veľký vplyv na psychický aj fyzický stav jedinca, preto je nesmierne dôležité mať chorobu pod kontrolou.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Epilepsie
https://www.homolka.cz/nase-oddeleni/11635-specializovana-centra/11635-centrum-pro-epilepsii/11856-pro-pacienty/11858-vagova-stimulace
https://www.fnbrno.cz/informace-pro-nemocne-s-epilepsii/t1453
https://www.spolecnost-e.cz/o-epilepsii
https://vipharm.cz/epilepsie
https://www.prolekare.cz/tema/epilepsie/detail/nedostatecne-kontrolovana-epilepsie-snizuje-kvalitu-i-delku-zivota-130511
http://www.epilepsiebrno.cz/omezeni-z-diagnozy-epilepsie.html
https://www.simplea.cz/epilepsie/
https://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Akademie-ved-se-pripojuje-k-pripomince-Mezinarodniho-dne-epilepsie
https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/vyzkum-epilepsie-lekarum-pomahaji-i-nanoroboti.A150420_152711_ln-zdravi_ape
Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.