Skrátka ste nešťastne zdedili riedke alebo ustupujúce vlasy. Dedičné „plešatenie“ sa odborne nazýva androgénna alopécia a je najčastejšou príčinou nadmerného vypadávania vlasov.
Nerovnováha predovšetkým mužských hormónov v tele dokáže výrazne prispieť k strate vlasov. Krátkodobé vypadávanie môžu napríklad pocítiť ženy po pôrode, počas tehotenstva alebo po vysadení antikoncepcie.
Jedálničky s nedostatočným obsahom bielkovín, železa alebo vitamínu B12 môžu tiež viesť k vypadávaniu vlasov. Striktné diéty, ktoré bránia vyváženému prísunu týchto látok, nedávajú vlasom priestor k rastu. Rovnako tak môže k strate vlasov viesť aj prudké zníženie hmotnosti.
Po niektorých závažných ochoreniach môže dôjsť k rýchlejšej strate vlasov, prípadne aj z dôvodu užívania liekov, napr. na zníženie cholesterolu alebo riedenie krvi.
Silné emocionálne vypätie a dlhodobý stres môžu spôsobiť náhlu zmenu v stave vlasových folikulov, čím začnú padať skôr ako majú. Tento proces prebieha až tri mesiace, preto začnú vlasy vypadávať až po troch mesiacoch od začiatku stresujúceho obdobia. Pomôžte aj svojmu psychickému zdraviu tým správnym výživovým doplnkom pre duševnú pohodu.
Bežne človeku narastie nových 1 – 1,5 cm vlasov za mesiac, priemerne 15 cm za rok. Tento faktor je z veľkej časti ovplyvnený geneticky, ale dôležité sú aj vek a celkový zdravotný stav. Záleží aj na konkrétnom type vlasov a ich kvalite. Rýchlo rastúce vlasy, ktoré sa od určitej dĺžky stenčujú a lámu, pravdepodobne rovnako skončia na podlahe u kaderníčky.
Prvou možnosťou je vhodná vlasová kozmetika proti vypadávaniu vlasov, ako sú šampóny, aktivátory rastu a kozmetika s kofeínom. To patrí medzi najjednoduchšie zmeny, ktoré možno vyskúšať kedykoľvek. Ak je na vine predovšetkým nedostatok vlasom prospešných látok zo stravy, ďalšou možnosťou sú úpravy jedálnička a vitamíny na rast vlasov. Výhodou vitamínov je, že mnohé z nich zároveň spevňujú nechty alebo pomáhajú k zdravšej pleti. Dôležitú úlohu hrá tiež šetrný styling účesu. V zásade ide o obmedzenia tepelného upravovania, častého farbenia a odfarbovania, ale aj jemnejšiu manipuláciu s vlasmi. Pri hrubom česaní, ťahaní a nosení príliš utiahnutých účesov v nevhodných gumičkách sa zbytočne prichádza o veľa vlasov.
V prípade vlasovej kozmetiky je najdôležitejšie šetrné čistenie pokožky hlavy. Šampony na rast vlasov alebo proti vypadávaniu vlasov by mali byť jemné, aby nevysušovali a nezaťažovali stenčené vlasy. Dbajte na zloženie a vyberte taký šampón, ktorý dokáže posilniť štruktúru vlasov a zároveň stimulovať ich rast. Najvyhľadávanejšou zložkou práve na rýchlejší rast vlasov je kofeín. Kofeín nás dokáže nakopnúť pri rannej únave, ale dokáže nakopnúť aj vlasové folikuly k rastu a pomáha predísť vypadávaniu. Zlepšuje totiž prekrvenie pokožky hlavy, čo je jeden zo základných aspektov optimálneho rastu vlasov.
Samotný šampón môže byť na vypadávanie krátky, preto je vhodné doplniť svoju vlasovú starostlivosť o aktivátor rastu vlasov. Kým hlavnou funkciou šampónu je stále čistenie, aktivátor je koncentrovaný prípravok cielený výhradne na stimuláciu rastu vlasov. Tieto produkty bývajú označené ako séra alebo toniká a nanášajú sa priamo na pokožku hlavy, väčšinou bez oplachovania. Aktivátory predstavujú komplexnú starostlivosť o pokožku, ktoré nielen podporujú rast vlasov, ale navyše regenerujú a hydratujú vysušenú kožu pre celkovo zdravšie vlasy.
Vitamín
A prospieva ako rastu vlasov, tak aj zdraviu pokožky
hlavy. Dokáže mierne urýchliť ich rast a ako bonus posilňuje
prirodzený proces hydratácie pokožky.
Vitamíny C a
E
určite poznáte ako všeobecne prospešné nášmu telu, účinky však majú
aj na vlasy ako silné antioxidanty. Vitamín D zasa podporuje
tvorbu nových folikulov.
Biotín (vitamín
H alebo B7) patrí medzi najpopulárnejšie vlasové vitamíny vďaka jeho
schopnosti spevniť krehkú textúru vlasov. Jeho význam spočíva
predovšetkým v posilnení vnútornej proteínovej štruktúry vlasových
folikulov, ale aj nechtov a
pleti.
V skupine B je tiež významný vitamín B12, ktorý
podporuje tvorbu červených krviniek a tie dodávajú kyslík a živiny
pokožke hlavy.
Šampóny s kofeínom majú túto vlastnosť tiež, ale môžete ju podporiť klasickou masážou hlavy. Masírujte pokožku hlavy napríklad rovno pri umývaní šampónom alebo nanášaním inej vlasovej kozmetiky. Lepšie prekrvená pokožka hlavy pomôže vlasom rásť rýchlejšie a nadvihne ich pri korienkoch, čím sa zväčší objem.
Nebojte sa, nechceme, aby ste sa v sprche kvôli vlasom otužovali. Napriek tomu je lepšie na teplote vody trochu ubrať, pretože príliš horúca voda vysušuje vlasy aj pokožku. Oproti tomu studená voda rozprúdi krv v celom tele, nevysušuje a uzatvára vlasové kutikuly, takže vlasy sú lesklejšie, hladšie a pevnejšie. Nie je však vhodná na umývanie, pretože kutikuly musia byť otvorené, aby do vlasov lepšie prenikli zložky z kozmetiky. Preto umývajte vlasy vlažnou vodou a tesne pred koncom kúpeľa ich opláchnite studenou vodou.
Podporiť rast vlasov možno napríklad maskou z vaječných žĺtkov. Dostatok bielkovín je nevyhnutný na optimálny rast vlasov a práve vajíčka môžete pridať ako na váš tanier, tak aj na hlavu. Rozmiešajte dve vajíčka a dve polievkové lyžice olivového oleja na extra výživu. Masku môžete ešte vylepšiť pridaním škorice, ktorá tiež zvyšuje prúdenie krvi k folikulom, čím stimuluje rast vlasov. Pridajte trochu vody na lepšiu konzistenciu a naneste zmes na suché vlasy. Nechajte pôsobiť 20 – 30 minút, potom opláchnite a umyte šampónom, ako ste zvyknutí.
Hoci sa v prípade rastu vlasov zameriavate skôr na pokožku hlavy, čo môžete robiť, keď sa vlasy od určitej dĺžky stenčujú a lámu? Okrem postupov vyššie môžete polámané vlasy posilniť pomocou prírodných olejov. Nie každý je však vhodný na všetky typy vlasov. Napríklad populárny kokosový olej je vhodnejší na poškodené a rozštiepené vlasy, ktoré sa zdajú nepoddajné a na dotyk pripomínajú koberec. Pre jemné a tenké vlasy je tento olej príliš ťažký, preto je lepšou alternatívou jojobový alebo arganový. Aplikujte olej po malých kvapkách do dlane a premasírujte ním končeky.
Upravovať vlasy teplom sa pre mnohých z nás zdá nevyhnutné. Ak však chcete obnoviť ochabnuté a poškodené vlasy, musíte svoje sušiče, kulmy a žehličky pred sebou niekam schovať. Vysoké teploty vlasy výrazne vysúšajú, čo vedie k štiepeniu, lámaniu a vypadávaniu. Ak to bez nich skrátka nejde, obmedzte sa na najnižšie teplotné nastavenie a používajte ochranné stylingové prípravky.
Autor článku