Vlašské orechy - Bez chémie (1 produktov)

Ďalší orech, čo vlastne orechom nie je. Áno, hovoríme o starom dobrom „vlašáku“, ktorý je z botanického pohľadu kôstkou. Rastie na strome zvanom orech kráľovský, ktorý pôvodne zakorenil v Strednej Ázii, ale dnes sa mu veselo darí aj u nás. Vlašský …

Zobraziť viac

Ďalší orech, čo vlastne orechom nie je. Áno, hovoríme o starom dobrom „vlašáku“, ktorý je z botanického pohľadu kôstkou. Rastie na strome zvanom orech kráľovský, ktorý pôvodne zakorenil v Strednej Ázii, ale dnes sa mu veselo darí aj u nás. Vlašský orech má dve šupky. Pod vrchným obalom sa nachádza tvrdá drevitá škrupina, ktorá samotný oriešok chráni. Len čo vrchná šupka zmení svoju farbu zo zelenej na čiernu, orech spravidla spadne na zem. V tej chvíli je vhodné začať zber. Tak sa totiž pozná, že sú orechy zrelé.

Vlašské orechy a ich vplyv na zdravie

Zloženie vlašákov je v priemere 70% tukov, 18% proteínov (bielkovín) a približne 3% sacharidov (cukrov). Veľmi prospešné sú surové aj v tekutej forme. Napríklad taký olej z vlašských orechov je skvelým zdrojom omega 3 mastných kyselín a pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Z minerálnych látok sú zastúpené napríklad horčík, draslík alebo fosfor. Obsahujú aj vitamíny B1, B2 alebo kyselinu listovú.

Alergia na vlašské orechy

Stopy orechov sa často vyskytujú aj v produktoch, kde by ste to nečakali. Pokiaľ máte alergiu na orechy, dajte si pozor pri nasledujúcich potravinách a pozorne kontrolujte ich etikety.

  • marcipán
  • pečivo a chlieb
  • sušienky, čokolády
  • cereálie a müsli
  • nugát
  • margarín

Môže pes vlašský orech?

U ľudí obľúbené vlašáky nie sú pre psov ani zďaleka také dobré. Priamo naopak. Objavujú sa v nich toxíny, ktoré môžu vyvolať záchvaty alebo neurologické ťažkosti. U pekanových orechov a pistácií zase riskujete, že váš štvornohý kamoš dostane do tela aj aflatoxín, ktorý dokáže ohroziť zdravie pečene.

Ako uskladniť vlašské orechy

Bojíte sa, že vám pracne nazbierané vlašáky zožltnú alebo sa do nich pustia mole? Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako ich uskladniť, aby vydržali dlho krásne čerstvé. Zoradili sme ich podľa trvanlivosti.

  • v chladničke (vydržia až 4 mesiace)
  • zamrazenie (približne rok)
  • zavarenie nasucho (niekoľko rokov)

Prečo vlašáky namáčať?

Skúste cez noc pár usušených vlašských orieškov namočiť do vody. Ráno na vás bude čakať príjemné prekvapenie v podobe dokonale čerstvej chuti. Akoby ste orech práve vylúpli zo škrupiny.

Sladkosti z vlašských orechov

Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je pečenie koláčov. Recepty na obľúbené osie hniezda a ďalšie sladkosti sa dedia z generácie na generáciu, pretože je to skrátka klasická vianočná lahôdka, ktorá by nemala chýbať na žiadnom sviatočnom stole. Ak sa chcete inšpirovať v tom, ako piecť zdravo, objavte tipy na zdravé pečenie.

Zákazníci hodnotia najlepšie rady Allnature a Najtelo. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Najtelo Vlašské orechy 500 g.

Vlašské orechy - Bez chémie - recenzie a skúsenosti zákazníkov
Zaujíma vás, aké skúsenosti majú s produktmi Vlašské orechy - Bez chémie ostatní zákazníci? Mrknite sa na ich recenzie, nech nekupujete mačku vo vreci.
Ľudia hodnotia produkty v kategórii Vlašské orechy - Bez chémie na 88 %
Recenzia produktu: Bonitas BIO Vlašské jadra 80 g
5 / 1x
Orisky jsou nejlepsi dezert na svete
Recenzia produktu: Najtelo Vlašské orechy 500 g
5 / 3x
dobré
Recenzia produktu: Allnature Vlašské orechy 500 g
5 / 1x
Vlašské ořechy chutnají vždy celé rodině
Recenzia produktu: Snäksy Vlašské orechy jadrá 500 g
3.6 / 5x
Koupeno za akční cenu, ale ořechy již nebyly dobré, znovu bych nekoupila
Recenzia produktu: Allnature Vlašské Orechy 1000 g
3.3 / 3x
Ne doporucuju k nakupu. Asi oni je špatně uchovavaji. Moc nechutne a chemicke.

Produkty z kategórie Vlašské orechy sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Tovar z kategórie Vlašské orechy sme pre vás podkladali od najlacnejších po najdrahší. V kategórii Vlašské orechy nájdete tovar poskladaný od najkvalitnejších kúskov.