Maslá na opaľovanie - Regeneračný

Opaľovacie maslá sú novou alternatívou k bežným opaľovacím krémom.

Aké sú výhody opaľovacích masiel oproti bežným opaľovacím prostriedko…

Opaľovacie maslá sú novou alternatívou k bežným opaľovacím krémom.

Aké sú výhody opaľovacích masiel oproti bežným opaľovacím prostriedkom?

 • Dobre sa rozotierajú
 • Premasťujú a nevysušujú pokožku
 • Krásne voňajú (a vôňa je väčšinou prírodná, nie na umelej báze)
 • Napomôžu rýchlemu zhnednutiu pokožky
 • Pomáhajú opálenie dlhšie udržať

Aké sú nevýhody opaľovacích masiel oproti bežným opaľovacím prostriedkom?

 • Na trhu sú väčšinou dostupné iba maslá s pomerne nízkym UV faktorom (pretože sú vyrobené z prírodných prostriedkov)
 • Nie sú vhodné pre deti (z dôvodu nízkej UV ochrany)
 • Vo veľkom teple menia svoju konzistenciu a roztekajú sa

Čo to znamená nízky UV faktor?

UV faktor udáva, o koľko dlhšie môžeme stráviť vystavení slnečným lúčom (bez toho, aby sa naša koža spálila) oproti tomu, koľko času by sme mohli na slnku stráviť nenamazaní.

Pre lepšie pochopenie uveďme príklad: Ak máme človeka s veľmi citlivou svetlou kožou, ktorý patrí k fototypu 1, potom vieme, že na slnku sa môže bez použitia opaľovacích prípravkov zdržiavať približne 10 minút. Ak sa takýto človek natrie opaľovacím krémom s ochranným faktorom 20, potom sa táto doba predĺži na 200 minút (vypočítaná ako 10 x 20).

Ale pozor: Tento výpočet vznikol na základe laboratórnych výskumov. A nastoliť také podmienky, aké sú v laboratóriu, sa podarí len málokomu. Predovšetkým býva problém v množstve opaľovacieho krému, ktorý nanášame (spravidla ho používame menej, než by bolo vhodné). Preto je nutné vypočítané číslo ešte ponížiť a počítať iba so zhruba 60% z pôvodne vypočítanej doby, teda 120 minútami.

Prečo sú prípravky s nízkym UV faktorom nevhodné pre deti?

U detí je ochranná vrstva kože oveľa tenšia než u dospelých. To znamená, že slnečné žiarenie u nich ľahšie prenikne do hlbších vrstiev kože a ľahšie ju poškodí (spáli). Navyše si ľudská koža pamätá všetko, čo sa s ňou počas života stalo, a čím častejšie dôjde k jej poškodeniu, tým viac je v budúcnosti ohrozená vážnym ochorením. Kým dospelému sa odporúča opaľovací prostriedok s UV faktorom najmenej 20, pre deti sú vhodné prípravky s faktorom 30-50.

Aké zložky najčastejšie obsahujú opaľovacie maslá?

 • arganový olej
 • kokosový olej
 • betakarotén
 • vitamín E

Na čo je dobrý betakarotén?

Je často jednou zo zložiek opaľovacích masiel, pretože sa rovnako ako u ostatných karotenoidov jedná o prírodné farbivo. Pokožka vďaka nemu získa oranžovú až hnedú farbu, ktorá údajne vyzerá lepšie a je bezpečnejšie získaná ako pri opaľovaní v prírode či soláriu. Vo vysokých dávkach však jeho užívanie nie je úplne bezpečné. Betakarotén sa totiž ukladá do zásoby, a to práve v koži (keď ho užívate vnútorne), pečeni alebo tukových tkanivách. Vysoká dávka potom znamená viac ako 30 mg denne po dlhšiu dobu. Báť sa ale nemusíte, uvádza sa, že napríklad 1 kg mrkvy v surovom stave obsahuje približne 100 mg betakaroténu. Ako jedinú prírodnú ochranu proti slnku však betakarotén neodporúčame, uvádza sa, že má ochranný faktor len okolo 2-3.

Prečo sa v opaľovacích maslách využíva vzácny arganový olej?

Arganový olej je veľmi špecifický, má špeciálne vlastnosti a jedinečnú kombináciu obsiahnutých látok. Získava sa zo semien alebo jadier arganového ovocia, ktoré rastie na arganovom strome iba v juhozápadnom Maroku (preto sa mu niekedy prezýva "marocké zlato"). V kozmetickom priemysle sa využíva najmä preto, že obsahuje vitamín E a kyselinu ferulovú. Tieto zložky napomáhajú pokožku udržať hydratovanú (tým pádom pevnú a sviežu), starajú sa o ňu a hlavne pomáhajú pri regenerácii slnkom spálenej pokožky.

Kokosový olej na opaľovanie - je vhodný?

Ako prírodnej zložke opaľovacích masiel mu nie je čo vytknúť, pozor však na jeho použitie ako jediného opaľovacieho prostriedku. Sám o sebe má totiž kokosový olej ochranný faktor maximálne 8, a to je málo (pozri vysvetlenie vyššie).

Aké pozitívne účinky má vitamín E na pokožku?

Vitamín E sa do opaľovacích masiel a iných kozmetických prípravkov pridáva, pretože dokáže chrániť bunky pred škodlivými vplyvmi. Je to vitamín rozpustný v tukoch a prirodzene ho naše telo získa najmä z rastlinných olejov.

Užívatelia si najviac obľúbili rady Vivaco. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Vivaco Opaľovacie maslo s arganovým olejom pre rýchle zhnednutie SPF10 200 ml. Pokiaľ ste si nevybrali tu žiadny výrobok, pozrite sa aj na kategórie Opaľovacie maslá s arganovým olejom.

Zobraziť celý popis

2 produkty

Produkty

Pozrite sa na produkty z kategórie Maslá na opaľovanie zoradené od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Maslá na opaľovanie zoradené od najlacnejších. V kategórii Maslá na opaľovanie nájdete tovar poskladaný od najkvalitnejších kúskov.