Mor: výskyt, príznaky a liečba

Mor, známy aj ako čierna smrť, je jednou z najsmrteľnejších chorôb v histórii ľudstva. Toto ochorenie kedysi spôsobilo niekoľko pandémií, ktoré zdecimovali veľké populácie v rôznych častiach sveta. Hoci je táto bakteriálna infekcia liečiteľná antibiotikami, prípady sa stále vyskytujú, najmä v odľahlých oblastiach s obmedzeným prístupom k lekárskej starostlivosti.

Obsah

  1. Mor v súčasnosti
  2. Prenos choroby
  3. Príznaky moru
  4. Liečba moru
  5. Prevencia
  6. Zaujímavosti o more
  7. Mor v kultúre a literatúre
  8. Záver
  9. Zdroje
pilulka

Mor v súčasnosti

Aj keď sa mor vyskytuje sporadicky v mnohých častiach sveta, stále existujú oblasti, kde je táto choroba endemická, najmä v Južnej Amerike, Azii a Afrike. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ďalšie medzinárodné organizácie spolupracujú s miestnymi zdravotníckymi orgánmi na prevencii a kontrole moru. V Slovenskej republike existuje riziko zavlečenia choroby z endemických oblastí. 

Madagaskar je v súčasnosti najviac postihnutou krajinou. Každoročne je hlásených 200 prípadov, najčastejšie ide o bubonickú formu.

Prenos choroby

Mor je takzvaná zoonóza, choroba prenášaná medzi zvieraťom a človekom. Pôvodcom infekcie je gramnegatívna baktéria Yersinia pestis, vysoko odolný mikrób, ktorý môže prežívať v mŕtvolách zvierat a ľudí až niekoľko mesiacov. Zdrojom aj rezervoárom moru sú hlodavce, potkany, sysle, hraboše a svište. Blchy (morové blchy) patria medzi prenášačov moru, pričom ho na človeka môžu preniesť aj mačky alebo psy.
Mor sa môže prenášať aj kapôčkami prenášanými vzduchom z človeka na človeka pri kašli alebo kýchaní. Môže sa preniesť aj priamym kontaktom s chorým človekom alebo uhynutým zvieraťom.

Príznaky moru

Ochoroba sa vyskytuje v niekoľkých formách. Inkubačná doba moru je 2 až 6 dní a pri pľúcnej forme 1 až 3 dni.

Bubonická forma (dýmejová)

Najbežnejšia forma. Začína sa vysokou horúčkou, zimnicou a prekrvením. Dochádza k zápalu a opuchu lymfatických uzlín v slabinách, podpazuší a na krku. Osoba môže upadnúť do bezvedomia. Úmrtnosť je 50–60 %, ale je nízka, ak sa včas podajú antibiotiká.

Pľúcna forma

Ako už názov napovedá, postihuje pľúca. Prejavuje sa horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou a bolesťou na hrudníku. Úmrtnosť je takmer 90 %.

Septická forma

Pôsobí na krvný obeh. Prejavuje sa horúčkou, dochádza k poruchám zrážania krvi. Úmrtnosť je takmer 100 % a chorý zomiera na zlyhanie vnútorných orgánov.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Mor je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Yersinia pestis, ktorého zdrojom sú najmä hlodavce. Významný bol najmä v minulosti, keď patril medzi choroby s najvyššou úmrtnosťou a častými epidémiami. Najčastejšou formou je bubonická, čiže dýmejová, prejavujúca sa okrem iného zdurením lymfatických uzlín, ktoré môžu krvácať, preto je charakteristická čierna farba zdurených uzlín.

V súčasnosti sa mor sporadicky vyskytuje v endemických oblastiach, ako je Južná Amerika, Ázia a Afrika. Prevencia spočíva v ochrane pred uhryznutím blchami, vyhýbaní sa kontaktu s chorými alebo uhynutými zvieratami. Aktívne očkovanie vakcínou je užitočné najmä pre ľudí pracujúcich v týchto oblastiach, ako sú lekári alebo laboratórni pracovníci."

Liečba moru

Vďaka modernej medicíne je mor liečiteľný antibiotikami. Ak sa choroba diagnostikuje včas a liečba sa začne rýchlo, prognóza je zvyčajne dobrá. Bez liečby sa však mor môže v priebehu niekoľkých dní skončiť smrťou.

Prevencia

Prevencia moru spočíva v obmedzení kontaktu s infikovanými hlodavcami a blchami. V oblastiach s endemickým výskytom moru je dôležité monitorovať populáciu hlodavcov a v prípade potreby vykonať ich deratizáciu. 

Prevencia zahŕňa aj ochranu ľudí, ktorí cestujú do rizikových oblastí. Tieto osoby môžu využiť aktívnu imunizáciu vakcínou. Okrem toho sa pred cestou odporúča chemoprofylaxia antibiotikami alebo sulfonamidmi.

 

Zajímavosti o more

Mor mal v priebehu dejín obrovský vplyv na spoločnosť. Spôsobil masové úmrtia, čo viedlo k demografickým a hospodárskym zmenám. Mnohé mestá a dediny boli opustené a poľnohospodárska výroba klesla. Mor viedol aj k spoločenským zmenám, pretože ľudia hľadali vysvetlenia a vinu za chorobu, čo viedlo k prenasledovaniu menšín.

Na druhej strane mor viedol aj k niektorým pozitívnym zmenám. Zníženie počtu obyvateľov znamenalo, že na jedného človeka pripadalo viac zdrojov, čo viedlo k hospodárskemu rastu a inováciám

Mor sa neblaho zapísal aj do vojenských dejín. Počas obliehania miest sa morové mŕtvoly používali v podstate ako biologická zbraň– boli katapultované cez hradby do mesta, aby nakazili obyvateľov.

Vedecký výskum moru sa začal v 19. storočí, keď bola prvýkrát identifikovaná baktéria Yersinia pestis. Výskum moru viedol k objavu mnohých základných princípov bakteriológie a infekčných chorôb.

Mor v kultúre a literatúre

Mor inšpiroval mnohých umelcov, spisovateľov a filmárov pre svoju ničivú silu a vplyv na spoločnosť. Umelci často zobrazovali mor ako symbol smrti, ničenia a ľudského utrpenia.

V literatúre sa mor objavil v dielach ako Dekameron od Giovanniho Boccaccia, kde si skupina mladých ľudí rozpráva príbehy na pobavenie počas morovej epidémie vo Florencii. V modernej dobe sa zasa preslávila kniha Mor od Alberta Camusa, ktorá skúma reakciu ľudí na náhlu a nevysvetliteľnú epidémiu v alžírskom meste Oran.

Záver

Mor je jednou z najničivejších chorôb v histórii ľudstva, ale vďaka modernej medicíne a vedeckému výskumu sa ju darí lepšie kontrolovať. Napriek tomu je dôležité byť neustále ostražitý a pripravený na možnosť vypuknutia nových epidémií, najmä v rizikových oblastiach. História moru nám pripomína, ako môže jedna choroba zmeniť chod dejín a ovplyvniť celé civilizácie.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/pla­gue/symptoms-causes/syc-20351291

https://www.nzip­.cz/clanek/1162-mor

https://ziva.av­cr.cz/files/zi­va/pdf/mor-yersinia-pestis-blecha-a-clovek.pdf

https://szu.cz/te­mata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/m/mor/za­kladni-informace/

Autor článku

Ivan Novák

Dlhodobo sa venujem písaniu o zdravotníckej tematike, predovšetkým o príznakoch a liečbe chorôb, ktoré čitateľom prináša dôležité informácie. Okrem písania mám vášeň pre šport - beh, plávanie a cyklistiku. Verím, že kombinácia mentálnej a fyzickej aktivity je kľúčom k udržaniu rovnováhy a sviežej mysle.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.