Odstráňte zdroj tepla alebo sa presuňte mimo jeho dosah.
Začnite popálené miesto chladiť miernym prúdom tečúcej studenej vody, ponorením do vody alebo obkladmi. Chlaďte aspoň 20 minút, alebo kým nepríde záchranná služba. V prípade rozsiahlych popálenín chlaďte najcitlivejšie miesta (tvár, krk, ruky).
Zložte z okolia popáleniny všetky prstene, náramky, hodinky a pod. Miesto začne opúchať a zložiť ich neskôr by bolo komplikované. Zložte tiež zasiahnuté oblečenie, pokiaľ nie je k rane prilepené.
Použite na popálené miesto sterilný obväz alebo iné nepriľnavé krytie, využite napríklad čisté prestieradlo alebo sterilné rúško. V nezávažných prípadoch môžete aplikovať hydrokoloidnú náplasť na popáleniny.
– Neaplikujte na čerstvú ranu krémy alebo tuky (maslo, masť, olej), tým by sa v koži udržiavalo teplo a zvýšilo riziko infekcie. S mastením rany počkajte až po jej zahojení. – Nechlaďte popáleninu ľadom ani snehom, mohla by sa tak prehĺbiť. Stačí studená voda z vodovodného kohútika. – Neprepichujte pľuzgiere, sú pre hojenie rany lepšie ako akýkoľvek obväz či gáza a zabraňujú infekcii. – Nestrhávajte z kože nič, čo sa do popáleniny prichytilo, napr. kus oblečenia. Chlaďte ranu cez neho a nechajte jeho odstránenie na zdravotných odborníkoch. – Nenahrádzajte špeciálne prípravky na popáleniny nevhodnými alternatívami, napr. obyčajnými náplasťami. Ak pri sebe nič nemáte, iba ranu chlaďte a potom prikryte čistým sterilným krytím. – Nedezinfikujte okolie popáleniny alkoholovými roztokmi, ale použite Betadine roztok, ktorý v rane nepáli (ak nemáte alergiu na jód). Toto sa týka nezávažných povrchových popálenín, pri tých hlbokých neaplikujte na kožu nič okrem studenej vody.
Miesto je červené, mierne opuchnuté a bolestivé. Pokožka vyzerá ako spálená slnkom, čo je tiež typický príklad I. stupňa. Tieto popáleniny sa rýchlo hoja a pri prvej pomoci často stačí iba chladiť, potom sa o ne starať prípravkami na upokojenie pokožky.
Povrchové popáleniny II. stupňa s drobnými pľuzgierikmi môžete ešte ošetriť sami a hoja sa bez jaziev. Ak sú však pľuzgiere väčšie a pevnejšie, bude potrebný lekár. Tieto popáleniny sú hlboké, dlhšie sa hoja a riziko infekcie je vyššie. Koža pod pľuzgiermi môže byť sýtočervená až voskovo biela.
Tieto popáleniny sú bezbolestné, majú žltú až hnedú farbu s bielym stredom. Kapilárna sieť je zničená a koža je poškodená v celej hrúbke. Hrozí septický šok a pravdepodobne bude nutná operácia, preto neotáľajte s volaním záchranárov.
V tomto prípade sú okrem kože poškodené aj svaly, šľachy alebo kosti. V rane sú zničené nervové zakončenia, preto aj v tomto prípade nemožno cítiť takmer žiadnu bolesť. Pri prvej pomoci je prioritou obstaranie záchrannej služby a sledovanie životných funkcií postihnutého.
Popáleniny rozhodne nepodceňujte, ani ak ste určili, že ide o prvý stupeň. Priebeh hojenia starostlivo sledujte a volajte lekára, len čo sa vám niečo nezdá. Lepšie je nechať vyšetriť nezávažné poranenie ako si privodiť otravu krvi – zvlášť ak sa popálilo dieťa. Rozhodne však volajte linku 155, keď je popálenie rozsiahle, na citlivých miestach, má veľké pľuzgiere alebo je v strede biele s nízkou bolestivosťou.
Pri ľahkých popáleninách je nasledovná starostlivosť jednoduchá a zvládnete ju pomocou bežne dostupných prípravkov. Na čerstvé popáleniny patrí na oblasť rany iba studená voda a sterilné krytie. Až potom prídu na rad masti, gély či spreje.
Najskôr vyhľadajte prípravky alebo špeciálne krytie zamerané na hojenie poškodenej pokožky. Patria medzi ne napr. Betadine (ak nemáte alergiu na jód), HemaGel, mastný tyl, hydrokoloidné náplasti a produkty s pantenolom. Nezabudnite krytie včas meniť, hlavne keď zvlhne alebo po sprchovaní.
Keď budete počas hojenia tiež dobre hydratovať a mastiť pokožku, znížite riziko, že tenká koža popraská a bude sa hojiť ešte dlhšie. Zvoľte prípravky s jednoduchým zložením, napr. Aloe vera gél alebo vazelínu. Na doliečenie je vhodná tiež šetrná kozmetika určená pre citlivú pokožku.
Na bezpečné hojenie je nutné kožu chrániť pred slnečným svetlom. Neplatí to len na spáleniny po opaľovaní, počas hojenia je koža veľmi citlivá a pálenie slnka jej môže značne priťažiť. Zvoľte opaľovací krém s najmenej SPF 30, alebo kožu vôbec nevystavujte priamemu slnku.
Opaľovať sa musíme s rozumom, inak hrozí nielen precitlivená červená pokožka, ale aj malé pľuzgieriky. Slnko teda väčšinou spôsobuje povrchové popáleniny I. stupňa, lenže na rozdiel od nehody s vriacou vodou nás spaľuje pomaly, postupne a nenápadne. Preto veľa ľudí spálenie slnkom podceňuje, hoci môže silne znepríjemniť relax na dovolenke. Aj v tomto prípade je pantenol váš najlepší priateľ spoločne s Aloe vera gélmi a ďalšími prípravkami na upokojenie pokožky po opaľovaní.
Rovnako ako v prípade iných popálenín, pľuzgiere neprepichujte. Dajte si studenú sprchu a chlaďte tie najhoršie oblasti. Potom aplikujte chladivý a hojivý prípravok po opaľovaní, napr. pantenol sprej, a nechajte zaschnúť. V ideálnom prípade by ste teraz mali odpočívať doma mimo slnka a priebežne si spáleniny chladiť. Ak ste na dovolenke a ťahá vás to von, musíte značne vylepšiť svoju slnečnú ochranu. Nezdržiavajte sa na priamom slnku, mažte sa čo najvyšším faktorom a popálené miesta zakryte oblečením, cez ktoré nepresvitá svetlo.