10 najčastejších otázok
o opaľovacích krémoch

opalovani

Ako funguje opaľovací krém?

Slnko je zdrojom UV žiarenia a úlohou opaľovacích krémov je chrániť našu pokožku pred negatívnymi dopadmi tohto žiarenia. Krémy obsahujú UV filtre, ktoré žiarenie pohlcujú alebo odrážajú. Tým zabraňujú nielen nepríjemnému spáleniu, ale aj predčasnému starnutiu či vzniku pigmentových škvŕn.

opalovaci kremy
opalovani

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Opaľovací krém je ochranný prostriedok, ktorý chráni pokožku vystavenú ultrafialovému žiareniu zo slnka. Krémy s SPF by ste mali využívať aj v prípade, keď je pod mrakom, predovšetkým v oblasti tváre. V letných mesiacoch je vhodné používať krémy s SPF 30 a viac a tiež nezabúdať ho používať opakovane, približne každé dve hodiny alebo po kúpaní. Výber krému by ste mali prispôsobiť svojej pokožke, na trhu existuje celý rad opaľovacích krémov. Pokiaľ máte citlivú pokožku sú pre vás vhodné krémy na prírodnej báze. Pri výbere krému pre malé deti by ste mali byť obzvlášť opatrní a vystavovať ich slnku čo najmenej.

pilulka

Aký je rozdiel medzi UVA a UVB?

Sila UV žiarenia sa mení počas dňa a ročného obdobia. UV žiarenie je najsilnejšiev letných mesiacoch a medzi 11:00 – 14:00 hodinou. Môžete tiež zaznamenať UV index pri predpovedi počasia, ktoré jeho silu monitoruje. Pri výbere opaľovacieho krému a ochrany pokožky sú dôležité dva typy žiarenia:

UVA zareni

UVA

Preniká hlboko do kože a spôsobuje dlhodobejšie opálenie, predčasné starnutie a pigmentové škvrny. Prispieva k rozvoju rakoviny kože. Miera ochrany má označenie PPD (alebo symbol plus pri ázijských krémoch).

uvb zareni

UVB

Poškodzuje povrch kože, môže ju spáliť a vytvoriť pľuzgiere. Spôsobuje krátkodobé opálenie a prispieva k rozvoju rakoviny kože. Miera ochrany má označenie SPF.

jak dlouho vydrzi opalovaci krem

Ako dlho vydrží opaľovací krém chrániť pokožku?

SPF znamená ako dlho pokožka vydrží na slnku, než začne červenať a páliť. Teoreticky, čím vyššie je SPF, tým dlhšia je ochrana. Problém je, že SPF sa meria pod UV lampou a reálne slnečné svetlo nie je také rovnomerné ani konštantné. Výdrž navyše skracuje potenie, utieranie alebo kúpanie.

 

UV filtre sa tiež „opotrebovávajú“ podľa intenzity žiarenia, ktoré musia vstrebať. Preto je výdrž rovnakého krému oveľa kratšia počas letného popoludnia pri mori s vysokým UV indexom, ako počas jarného celodenného výletu u nás. V letných mesiacoch sa teda odporúča nanášať krém znova každé 2 hodiny alebo po kúpaní na zaistenie maximálnej ochrany.

opalovani

Aký silný opaľovací krém zvoliť?

Čím vyššie SPF a PPD, tým lepšie. Miera ochrany sa totiž výrazne znižuje použitým množstvom. Ideálne by sme na všetky časti tela mali nanášať dosť krému na dĺžku dvoch prstov (2 mg/cm²), aby sme získali SPF na obale. Keď nanesiete polovicu odporúčaného množstva, ochrana sa tiež zníži na polovicu alebo až na tretinu. Jemne nanesené SPF 50 teda chráni podobne, ako perfektne nanesené SPF 20. Myslite na tento fakt zvlášť, ak ste pri mori, máte slnečnú alergiu, citlivú pokožku alebo natierate krémom svoje deti.

Ako si vybrať opaľovací krém?

  • Podľa miery ochrany: Hľadáte krém na tých pár hodín, než prídete a odídete z práce? Alebo, naopak, krém, ktorý zvládne silu prímorského slniečka? V tom je rozhodujúci ochranný faktor. Na letné mesiace vždy zvoľte SPF 30 alebo SPF 50.
  • Podľa ročného obdobia: V zime sa síce nespálite, ale UVA žiarenie pôsobí celoročne. Zatiaľ čo v lete je pre vás najdôležitejšie SPF, po zvyšok roka hľadajte širokospektrálne krémy s vysokou UVA ochranou.
  • Podľa zloženia: Je vaša pleť suchá, mastná či citlivá? Máte akné alebo ekzém? Nahliadnite do zloženia a vyberte si opaľovací krém, ktorý zodpovedá potrebám vašej pokožky, napr. opaľovacie krémy bez parfumácie.
  • Podľa konzistencie: Keď vás nelákajú krémy, zvoľte odľahčené opaľovacie mlieko. Nechce sa vám pri bazéne opakovane natierať? Potom sa vám bude viac hodiť opaľovací sprej.
jak vybrat opalovaci krem
opalovani
opalovaci krem k mori

Aký opaľovací krém k moru?

Pri výbere opaľovacieho krému k moru je najdôležitejšie vysoké SPF a odolnosť. Zvoľte aspoň SPF 30 a uistite sa, že je krém zároveň vodoodolný. Predsa len sa budete viac potiť a často kúpať. Nezabudnite však po každom kúpaní krém naniesť znova.

opalovani deti

Aký opaľovací krém pre deti a dojčatá?

Pre malé deti vždy zvoľte krém, ktorý je pre ne určený. Má totiž nielen vysoký ochranný faktor, ale je zároveň prispôsobený na ich citlivú pokožku. Myslite aj na vhodné oblečenie, pokrývky hlavy a slnečné okuliare. U bábätiek sa nespoliehajte len na krém a snažte sa ich vystavovať silnému slnku čo najmenej.

opalovani

Opaľovanie pred dovolenkou – chráni pred spálením?

Obava zo silného slnka a skazenej dovolenky ženie veľa ľudí von alebo do solárií. Dermatológovia však majú jasno – opaľovať sa pred dovolenkou nepomáha proti spáleniu. Opálená koža je vlastne koža viditeľne poškodená slnkom a nemá zmysel si ju poškodiť dopredu, ešte než sa dostane k ďalšej silnej dávke UV žiarenia pri mori. 

Čím nahradiť opaľovací krém?

Zabudli ste si krém? V lete je vašou najlepšou stratégiou sa slnku skrátka vyhýbať, ako najviac to pôjde. Môžete si však pomôcť oblečením a najcitlivejšie miesta nechať zakryté, napr. zátylok, ramená a dekolt. Ideálne sú pokrývky hlavy a priedušné kardigany alebo šatky.

 

Snažiť sa vyrobiť vlastný opaľovací krém neodporúčame, panuje okolo nich množstvo mýtov. Rastlinné oleje majú neznáme alebo zanedbateľné SPF (0 – 7) vrátane malinového a mrkvového oleja. Aj keby ste použili UV filtre, ako je oxid zinočnatý a oxid titaničitý, nemožno ich spracovať a otestovať rovnako dobre ako v laboratóriu. Výsledkom bude nespoľahlivá a pravdepodobne veľmi nízka ochrana v nestabilnej zme­si.

cim nahradit opalovaci krem
opalovani

Aký opaľovací krém je najlepší?

Ten, ktorý budete používať. Slnečná ochrana je dôležitá pre naše zdravie a je prevenciou mnohých problémov. Preto predovšetkým nájdite krém, ktorý sa vám bude komfortne nanášať, nebude nechávať nežiaduci film a bude v súlade s potrebami vašej pokožky. Jedine, keď vám bude opaľovací krém maximálne príjemný, docielite spoľahlivú ochranu. To je dôležitejšie ako jeho zloženie, SPF a ďalšie vlastnosti.

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.