Work-life balance: cesta k spokojnému životu

V dnešnom uponáhľanom svete, kde technológia neustále maže hranice medzi pracovným a osobným životom, je dosiahnutie work-life balance stále ťažšie. Je to ale kľúčový prvok na udržanie zdravia, šťastia, pohody i produktivity. Tento článok poskytuje vysvetlenie, čo work-life balance znamená, prečo ide o dôležitú tému, o ktorej by sa malo viac hovoriť a čo robiť pre udržanie tejto rovnováhy.

 

Obsah článku

 

Definícia work-life balance

Work-life balance sa typicky definuje ako rovnováha medzi časom stráveným prácou a časom venovaným rodine, priateľom alebo osobným záujmom a koníčkom. Keď práca vyžaduje viac času alebo pozornosti, máte menej času na zvládanie ostatných záležitostí, ktoré vám prináša radosť alebo uvoľnenie.

 

Význam work-life balance

Hoci je tvrdá práca v dnešnej kultúre cenená, nemali by ste dovoliť, aby vám práca ovládla celý život. Je dôležité a nevyhnutné sa o seba starať, pretože žiadna práca vám nestojí za to, aby ste sa zrútili. Prílišný stres môže mať negatívny vplyv nielen na duševné zdravie, ale aj na vysoký krvný tlak a oslabenie imunitného systému.

 

Znaky narušenia work-life balance

Medzi znaky narušenia work-life balance patria:

  • zanedbávanie starostlivosti o vlastné telo
  • zhoršenie duševného zdravia
  • pocit apatie k práci
  • pocit nekompetentnosti
  • znížená produktivita

Ďalším znakom je absencia jasných hraníc medzi prácou a domovom, čo je obzvlášť problematické pri práci z domu. Home office je od čias covidu veľmi rozšírený, je však otázkou, či pracovať z domu je výhodou. Nemusíte síce nikam jazdiť, ale nemáte jasne oddelené miesto na prácu a na domáci život, ste neustále pokúšaní upratovaním alebo varením a hlavne nad vami nikto nestojí, takže nestráži ako dlho a ako poriadne pracujete.

 

Tipy na vylepšenie work-life balance

Na vylepšenie work-life balance je dôležité identifikovať vlastné produktívne obdobie (niekomu to lepšie premýšľa ráno, niekomu až večer), pravidelne si dávať prestávky a udržovať striktné pracovné hodiny. Ľudské telo je naprogramované pomocou 90-minútových cyklov, to znamená, že po uplynutí 90 minút už sa poriadne nesústredíte a váš mozog jednoducho potrebuje pauzu. Ďalej je kľúčové mať dlhodobý plán, venovať sa koníčkom a záľubám, plánovať dovolenky a uprednostňovať činnosti, ktoré sú pre vás dôležité. V neposlednom rade je nutné nevykonávať úlohy počas prestávok, naplánovať sociálne aktivity, hovoriť „nie“ nadmerným požiadavkám a požiadať o pomoc, keď je to potrebné.

 

V jednom dni je iba 24 hodín, za ktoré musíte zvládnuť dostatočný spánok, vybaviť všetky pracovné záležitosti, venovať sa rodine a venovať sa aj sebe. To sa môže zdať ako veľmi veľké sústo. Zamyslite sa preto, či je udržateľné pokračovať v nadčasoch, ktoré vás uberajú o čas pre seba alebo o spánok. Keď sa v starobe obzriete za svojím životom, určite nechcete spomínať len na prácu.

 

Uprednostnenie duševného zdravia a pohody

Duševné zdravie by malo byť vašou prioritou. Je dôležité venovať čas aktivitám, ktoré obnovujú kreativitu, prinášajú radosť a osviežujú myseľ, ako sú koníčky, cvičenia alebo trávenie času s rodinou a priateľmi. Život nie je len o práci, od malých detí sa môžete naučiť radovať sa z maličkostí a byť spontánny. Nie vždy môžete dať zo dňa na deň výpoveď, ale skúste si zlepšiť náladu prechádzkou v prírode, pozeraním sa na seriál, pečením vašich obľúbených dobrôt alebo čítaním knižky. V dnešnej uponáhľanej dobe úplne vymizla nuda, stále je okolo toľko stimulov a toľko príležitostí. Zažite zase chvíľku nudy a ničnerobenie a doprajte svojmu mozgu zaslúžený odpočinok.

 

Záver

Dosiahnutie rovnováhy medzi prácou a osobným životom je kľúčové pre udržanie zdravia, šťastia a produktivity. Je dôležité si uvedomiť, že work-life balance znamená pre každého niečo iné a vyžaduje individuálny prístup. Zistite, kedy ste najviac produktívni, dávajte si pravidelné prestávky, dodržujte vopred stanovené pracovné hodiny a oddeľujte prácu od osobného života. Starajte sa o svoje duševné zdravie a nehanbite sa vyhľadať pomoc, keď ju potrebujete. Pamätajte, že vaše duševné aj fyzické zdravie a vzťahy by mali byť vždy na prvom mieste.

 

Zdroje

https://d1wqt­xts1×zle7.clou­dfront.net/3330049­8/11_Lockwood_Wor­kLifeBalance-libre.pdf?1395679­760=&response-content-disposition=in­line%3B+filena­me%3DWork_Life_Ba­lance_Challen­ges_and_Soluti­o.pdf&Expires=17012557­19&Signature=N99nhY­ayzqwGBm2PUX7yF­3cBsmbqEgYPTho­jiyhjACmMC4×zTTlWCk­SjxfHri8voNwKG0Fv8iv1px­cHkRLyij8OfMHQWW2YJ7WKy­N34ErBGLoWB3ix­VV11Ec6jbHuI-~dy-YX1q-cGYc82ULScVr3A­bu0Izbil5b-CxeCqEIbQ~CV0Hyz1VIl­GMXGecGRqPAKHm0kl9sJLMvC­eIq2D6KPr3OOR­fQZVC78pG~tEX4C94ZC6baQ­SdkTE~Ko4sZ1cI4SJeW­rXn2Ckik4UJyIX­BD1EHVAMs1REJ5RlU­MOQCYh-r0GqOXkqvXdBis­Qxka6awLAqSLL3kBui-jz1wH1P7fgQ__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA

https://d1wqt­xts1×zle7.clou­dfront.net/3682158­9/pdf_of_work_li­fe-libre.pdf?1425277­999=&response-content-disposition=in­line%3B+filena­me%3DPdf_of_wor­k_life.pdf&Ex­pires=17012557­67&Signature=A8nOT­bcLKuQUn8ujnnJU­Uhk6W5X5OE3VdJSjjij­Q4oAXRMDV9uiv­tXssWMRkr6UfMg1GRwtDQwk0­QingZRX2FBRJj7Q­bcc3qTAojAPNso­QeIP6E71mXiQlpD~CBGI­yZp4IaTViIKczex­tb1c-GegpViWCZUS6o1kZKM6­CUEOujJZZQsAka­TU5L~2yGJlcdHWBiF9y­U1w4PcPbvH4P2J4Ew­rJRa18gfKpWzqk4qkU­o2×nTpIo6PZoa­CYo1aE0ZxdttzYx­XOh6XdS-tKq6Vg0yF3GQD­BY2SssDmqHR07sVE­ceEUQLOanIBeoT­Dppvff0ERviDbi7-ZAr92rkfmZ9mV­Tw__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA

https://online­library.wiley­.com/doi/epdf/10­.1111/j.1744–6570.1998.tb00256.x

Autor článku

Samuel Černý

Záujem o témy ohľadom zdravia sa ma držia už od strednej školy. Na univerzite som sa začal venovať aj písaniu článkov a obe činnosti spájam dohromady už 4 roky. Okrem práce rád trávim čas v prírode alebo chodím s kamarátmi na stenu.

Všetky články od autora