Pupočníková krv zostáva po pôrode v pupočníku a placente. Je bohatá na takzvané kmeňové bunky, čo sú nešpecializované bunky, ktoré potom môžu podľa potreby vytvárať rôzne typy buniek v tele. Preto sa stáva dôležitým nástrojom najmä pri liečbe niektorých ochorení.
Proces odberu pupočníkovej krvi je rýchly a bezpečný pre matku aj novorodenca. Po prestrihnutí a podviazaní pupočníka lekár zavedie ihlu do žily pupočníka a odoberie krv do zberného vákuového vaku.
Celý proces zvyčajne trvá menej ako 10 minút a nespôsobuje matke ani dieťaťu žiadnu bolesť ani nepohodlie. Odobraté bunky sa potom vyšetria, zmrazia a uskladnia v tekutom dusíku.
Pupočníková krv je cenná vďaka svojmu bohatstvu na kmeňové bunky, ktoré majú schopnosť diferencovať sa na rôzne typy buniek. V medicíne sa používajú na liečbu mnohých ochorení, napríklad:
Vedci skúmajú aj ďalšie potenciálne využitie pupočníkovej krvi v regeneratívnej medicíne, napríklad pri liečbe srdcových ochorení, diabetu a neurologických porúch.
Hlavnou výhodou odberu je už spomínané využitie kmeňových buniek v budúcnosti na liečebné účely dieťaťa alebo potenciálne jeho rodinných príslušníkov. Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú tiež menej náchylné na odmietnutie ako bunky získané z iných zdrojov, čo ich robí ideálnymi na transplantáciu.
Množstvo kmeňových buniek v pupočníkovej krvi však môže byť nedostatočné na liečbu dospelého človeka. Okrem toho sa nedá použiť na liečbu viacerých vrodených ochorení. V prípade súkromných bánk je určitou nevýhodou aj náklady spojené so skladovaním krvi.
Banka pupočníkovej krvi sa špecializuje na zber, spracovanie a skladovanie pupočníkovej krvi na budúce použitie. Existujú dva hlavné typy týchto bánk:
„Pupočníková krv je krv, ktorá zostáva v pupočníku a
placente po pôrode. Je bohatá na krvotvorné kmeňové bunky. Tieto bunky sa
dokážu rýchlo množiť a nie sú zaťažené životným štýlom, starnutím,
vírusmi a vplyvmi prostredia.
Odber pupočníkovej krvi nezasahuje do priebehu pôrodu, nezaťažuje matku ani
dieťa a nebolí. Súčasná bežná prax podviazania pupočníka nebráni
odberu pupočníkovej krvi.“
Skladovanie a používanie pupočníkovej krvi je spojené s viacerými etickými otázkami. Niektorí ľudia spochybňujú, či je správne „komercializovať“ biologický materiál, zatiaľ čo iní zdôrazňujú potenciálne liečebné výhody.
V prvom rade ide o otázku informovaného súhlasu: je dôležité zabezpečiť, aby rodičia mali všetky informácie, ktoré potrebujú na prijatie informovaného rozhodnutia o tom, či chcú pupočníkovú krv darovať, uchovať pre vlastné použitie alebo zničiť.
V posledných rokoch sa zvýšil záujem o kmeňové bunky a ich potenciálne využitie v regeneratívnej medicíne. Vedecký výskum v oblasti kmeňových buniek je dynamický a výsledky naznačujú, že pupočníková krv by mohla zohrávať kľúčovú úlohu pri liečbe mnohých ochorení vrátane neurodegeneratívnych ochorení, srdcových chorôb a cukrovky.
V Slovenskej republike existuje niekoľko bánk pupočníkovej krvi, ktoré ponúkajú služby súvisiace s odberom, spracovaním a dlhodobým skladovaním pupočníkovej krvi.
Niektoré z týchto bánk sú súkromné a za odber a skladovanie krvi vyžadujú vyšší poplatok, zatiaľ čo iné sú verejné a fungujú na princípe dobrovoľného darcovstva.
Existujú aj špecializované centrá a výskumné inštitúcie, ktoré sa venujú výskumu kmeňových buniek a hľadajú nové spôsoby ich využitia pri liečbe.
„Prečo skladovať pupočníkovú krv?
Pupočníková krv je bohatá na kmeňové bunky, ktoré majú potenciál na
liečbu mnohých ochorení.
„Koľko stojí uskladnenie pupočníkovej krvi v súkromnej
banke?“
Cena sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej banky a služieb,
ktoré ponúka. Kým samotný odber môže stáť v rádoch desiatok
tisíc eur, ročné poplatky za uskladnenie sa pohybujú v nižších
tisícoch.
„Je možné darovať pupočníkovú krv?
Ano, existujú verejné banky pupočníkovej krvi, ktoré prijímajú darcovstvo bez poplatku pre verejnosť.
Pupočníková krv predstavuje jedinečný a cenný zdroj kmeňových buniek,
ktoré majú obrovský potenciál v oblasti regeneratívnej medicíny. Hoci sa
v súčasnosti používa najmä na liečbu krvných ochorení, vedecký výskum
stále odhaľuje nové možnosti jej využitia. Je dôležité, aby boli
rodičia informovaní o výhodách a obmedzeniach spojených s uskladnením
pupočníkovej krvi, aby sa mohli rozhodnúť na základe informácií. Je tiež
dôležité podporovať verejné banky pupočníkovej krvi, ktoré môžu
rozšíriť dostupnosť kmeňových buniek pre všetkých pacientov, ktorí ich
potrebujú.
Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné
lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte
s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/umbilical-cord-blood
https://www.genetickabanka.cz/
https://www.webmd.com/baby/should-you-bank-your-babys-cord-blood
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3209739/
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/23981-cord-blood-banking
https://wmda.info/cord-blood-other-cell-therapies/
https://parentsguidecordblood.org/en
https://www.pregnancybirthbaby.org.au/cord-blood-banking
https://kidshealth.org/en/parents/cord-blood.html
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.