5 tipov, ako urobiť bábätko šťastné pri každom jeho pohybe

Rodičia so svojimi bábätkami trávia najviac času doma v bezpečí. Pokiaľ nutne nikam nemusíte ísť, napríklad do mesta vybaviť niečo dôležité, je úplne najlepšie zostať s deťmi doma. Či už budete s bábätkom vnútri alebo vonku, nezabudnite na spoločné aktivity, dobrú náladu a čerstvý vzduch. Okrem obývacích izieb môžete využívať tiež záhradu, parky, lesy a lúky, jednoducho všetky miesta, kde je málo ľudí a je to ideálne prostredie pre odpočinok.

 

Pampers

Pravidelný pohyb totiž potrebuje úplne každý z nás. A tak sme si pre vás pripravili pár tipov, ako naše najmenšie lásky zabaviť a vykúzliť im úsmev na tvári s každým ich pohybom. Tu sú!

 

Tancujte

 

Spoločné tančeky a iné zábavky vyčarujú úsmev na tvári vám aj vášmu bábätku. A nebude to iba úsmev, ale tiež pravidelný a toľko potrebný pohyb. Spravte si to zábavné. Či už tomu budeme hovoriť tanec alebo len pohyb na vybranú hudbu, vždy pri tom môžete zažiť plno zábavy. Pustite si obľúbenú pesničku a dieťatku ukážte ako na to. Tancovať nemusíte iba doma, obľúbené pesničky si pustite na mobile (samozrejme ohľaduplne k ostatným), keď budete v záhrade, v parku alebo kdekoľvek inde na čerstvom vzduchu.

 

Prirodzený pohyb a smiech bábätka sú rovnako dôležité, ako jeho pohodlie a komfort. Preto záleží tiež na tom, akú plienku pre bábätko vyberiete. Rolu hrajú správne zvolená veľkosť, ale tiež materiál a druh plienky. Dôležité je, aby sa bábätko v plienke cítilo príjemne, plienka mu dobre sedela, umožnila bábätku voľný pohyb a mali ste istotu, že nepretečie. Čo tak plienky Pampers?

 

Vstávať a cvičiť

Vymyslite si každodenný rituál v podobe ľahkej rozcvičky, ktorú si spolu s bábätkom naplno užijete. Rozcvičku je ideálne prispôsobiť veku vášho dieťatka tak, aby pre neho bola rozcvička vhodná a aby ho bavila. 

 

Na instagrame nájdete mnoho inšpirácie, naši najmenší nám môžu slúžiť napríklad ako závažie. Novinkou sú teraz cvičenia, kedy napodobňujete pohyby svojho malého miláčika, bábätko teda precvičuje vám. Nezdá sa to, ale zistíte, že je to pekná makačka. 

 

„U malých detí je dôležitý rozvoj motorických schopností, pretože motorika a reč sa vzájomne ovplyvňujú. A dokonca je známe, že neobratné deti mávajú omnoho viac nedostatkov vo výslovnosti.,“ hovorí k tomu neonatologička MUDr. Soňa Šuláková.  „Zábavným cvičením sa dá rozvíjať hybnosť celého tela. Hrubú motoriku môžete podporiť tým, že bábätko polohujete, nechávate na brušku, na boku a striedate polohu na chrbte. Pri väčších deťoch môžete vyskúšať státie na jednej nohe alebo preskakovanie z nohy na nohu. Môžete zapátrať v svojej pamäti, čo ste sami robili ako deti? Áno, skákať škôlku baví naše ratolesti dodnes, ďalej tiež jazdiť na trojkolke, chytanie lopty alebo jeho kotúľanie po zemi. Jemnú motoriku podporí ťukanie do stola prstom, ktoré napodobňuje hranie na klavír a namotávanie klbka vlny na prsty. Pri malom bábätku využite hračky, ktoré sa dajú dobre uchopiť, sú členité zaujímavým tvarom, šuštia alebo vydávajú rôzne zvuky,“ radí doktorka Šuláková.

 

Spoločné čítanie

Ďalšou možnosťou, ako spoločne tráviť čas, je čítanie. Najčastejšie čítame rozprávky pred spaním, aby sme bábätko uspali. Čítať ale môžete i počas dňa. A pokiaľ máte bujnú fantáziu, skúste si vymyslieť vlastné rozprávkové príbehy. Deti milujú zážitky zo života, môžete do nich nenápadne dokonca nahrať aj výchovný podtext.

 

Prieskumníci, alebo okružná jazda

„Cestujme” s bábätkom. Rozprávať mu môžete o všetkom čo vidíte, ukázať všetko, čo ešte nepozná. Okružnú jazdu s výkladom môžeme podniknúť v byte, v dome, na záhrade, v parku alebo v lese. Bábätko bude o to zvedavejšie a bude se chcieť všade pozrieť, všetko vedieť, vidieť a všetko poznať. 

 

Náš tip: Predstavte mu i prebaľovací pult. Pokiaľ ste doteraz bojovali s krikom, plačom či zlostením sa pri prebaľovaní, teraz máte obrovskú šancu zmeniť to. Vymyslite si kúzelný príbeh a nalákajte bábätko na prebaľovací pult, aby si aj toto miesto zamilovalo. Niekedy sme unavení, vyčerpaní a samotné prebalenie vrtiaceho sa anjelika nám môže dať pekne zabrať. Preto využite každú možnosť, ako si prebaľovanie uľahčiť. Okrem popisovanej okružnej jazdy vám tu môžu pomôcť i plienkové nohavičky.

 

Pampers Pants, plienky, ktoré vyzerajú ako naťahovacie nohavičky, vám ušetria hromadu práce a nervov. Vďaka širokému a hebkému pásu po celom obvode sa plienkové nohavičky ľahko obliekajú i vyzliekajú a skvele padnú každému dieťatku. Nebudete už musieť odhadovať, ako na plienke najlepšie zalepiť „lepítka” tak, aby bábätko plienka netlačila na brušku, zároveň ale, aby ste plienku nenechali až moc voľnú a nemuseli ste tak zachraňovať škody, ktoré plienka napácha, až sa dieťa rozhodne preskúmavať svet.

 

Výmena plienky zaberie oveľa menej času. Boky sa dajú ľahko roztrhnúť, čím uľahčujú vyzliekanie použitých plienkových nohavičiek bez nutnosti ich zložito rozopínať.

 

„Ideálne je, keď plienku vymeníte behom niekoľkých sekúnd, a ešte pritom dieťa stihnete zabaviť. Dajte mu do ruky niečo na hranie, hrkálku, varešku alebo lyžičku. Nezabudnite tiež použiť ochranný krém na citlivú pokožku zadočku a v kombinácii so správnou plienkou predídete zapareninám,“ dopĺňa pani doktorka Šuláková.

 

Opičia dráha

Mnoho zábavy a pohybu môžeme deťom nachystať aj doma alebo napríklad na záhrade. Pripravte im opičiu dráhu. Myslite pritom na vek a bezpečie našich najmenších, využijte vankúše, koberce, hračky, pri tých starších napríklad stoličky, sedačku… Čokoľvek, čo dieťa bude musieť preliezť, obliezť, podliezť, prebehnúť, obehnúť, prebatoliť, preplaziť. Nebojte sa zapojiť všetko, čo vás napadne a čo je pre dieťa bezpečné.

 

Na bezpečie dieťatka myslite predovšetkým, ale nezabudnite tiež na pohodlie bábätiek. Zvoľte takú plienku, ktorá udrží dieťa v suchu a pohodlí a o to viac zábavy si užije. Pampers Pants majú tri absorpčné kanáliky, ktoré pomáhajú rovnomerne odvádzať vlhkosť a revolučným spôsobom tak udržujú dieťatko v suchu.

 

Viete, že ...

… ďalšie tipy pre to, ako tráviť čas s deťmi doma, nájdete v článku na stránkach Pampers klubu?