Zápal mandlí: príčiny, príznaky a liečba

Zápal mandlí alebo tonzilitída je akútny zápal krčných mandlí. V spoločnosti je toto ochorenie známe aj ako angína a najčastejším pôvodcom sú baktérie, konkrétne streptokoky. Typické pre toto ochorenie je začervenanie a zdurenie mandlí, ktoré môžu byť pokryté bielymi povlakmi, ťažké prehĺtanie a horúčka.

pilulka

Úloha mandlí v tele

Krčné mandle sú súčasťou tzv. Waldeyerovho okruhu. Ide o okruh spájajúci dýchacie a prehĺtacie cesty. Pri narodení sú krčné mandle malé, postupne sa zväčšujú a najväčšie bývajú okolo desiateho roku života, potom sa postupne znova zmenšujú.

 

Fungujú ako filter proti baktériám a vírusom. Sú súčasťou imunitného systému človeka a sú prvým miestom, kde sa zachytia antigény, ktoré vniknú do tela ústnou alebo nosnou dutinou. Často ide teda o prvý orgán, v ktorom dochádza k premnoženiu baktérií. Pokiaľ dôjde k odstráneniu krčných mandlí ich funkciu nahradia ďalšie časti lymfatického okruhu.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Zápal krčných mandlí, tonzilitída, ale aj angína je označenie pre infekčné ochorenie, najčastejšie bakteriálneho pôvodu. Zápal sa prejavuje silnou bolesťou v krku, zväčšenými mandľami s belavým povlakom a teplotou. 

 

Toto ochorenie častejšie postihuje deti. Je veľmi dôležité nepodceniť dostatočnú liečbu a kľudový režim, aby sa predišlo budúcim zdravotným komplikáciám."

Príčiny zápalu mandlí

Zápal mandlí predstavuje bežné ochorenie, ktoré sa šíri kvapôčkami. Prenášačom môže byť aj osoba, u ktorej nie sú zjavné žiadne príznaky choroby. Inkubačný čas je 1 – 3 dni a choroba väčšinou vypukne u jedincov s oslabeným imunitným systémom.

 

Zápaly mandlí sú časté predovšetkým v zimných mesiacoch, avšak ak v lete sa môžu objaviť – na vine býva prudký rozdiel teplôt. V lete teda môže angína prepuknúť ochorenie pri prechode zo silne klimatizovaných miestností do horúcich letných dní. Angína môže prepuknúť v teplých mesiacoch ako dôsledok presunu zo silne klimatizovanej miestnosti von do tepla. Na druhej strane, v zime môže vzniknúť pri prechode z prehriatej miestnosti do mrazu.

 

Konkrétnou príčinou môžu byť vírusy, baktérie alebo plesne:

 

Bakteriálny zápal mandlí

Príčinou je väčšinou streptokok alebo stafylokok. Streptokok sa pritom na našom tele a slizniciach vyskytuje úplne bežne, niektoré typy ale môžu vyvolať zápal mandlí, napr. Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae.

Vírusový zápal mandlí

Najčastejšie býva spôsobený herpetickými vírusmi.

Mykotický zánět mandlí

Nejedná sa o častú príčinu. Objavuje sa skôr u pacientov s HIV ochorením alebo u onkologicky chorých pacientov, ktorí majú oslabenú imunitu vplyvom užívaných liekov.

Príznaky zápalu mandlí

Ochorenie sa väčšinou ako prvé prejaví škrabaním v krku, ťažkosťami s prehĺtaním a následne horúčkou, ktorá môže dosahovať aj vyššie hodnoty ako 38 °C. Mandle bývajú prvýkrát začervenané a postupne sa na nich tvorí biely povlak, ten sa potom môže objaviť aj na jazyku. K typickým príznakom patria aj zväčšené podčeľustné lymfatické uzliny.

 

Medzi jednotlivé symptómy teda patria:

 

Diagnostika

Diagnostiku stanoví lekár po starostlivom vyšetrení ústnej dutiny. Konkrétne vykoná výter z krku, ďalej sa pozrie na stav mandlí, či sú začervenané alebo či sa na nich objavujú čapy. V neposlednom rade prehmatá lymfatické lymfatické uzliny a skontroluje, či sú zdurené.

Tiež môžu byť vykonané odbery krvi, na základe ktorých môže lekár stanoviť, v akej miere je organizmus napadnutý zápalom.

Liečba a domáca starostlivosť

Liečba sa odvíja od pôvodcu zápalu mandlí. Pokiaľ je angína spôsobená baktériami, veľmi dobre reaguje na antibiotiká (penicilín). Pokiaľ sú pôvodcom ochorenia vírusy, nie je antibiotická liečba nutná a podávajú sa iba lieky na tíšenie príznakov. Ďalej sa odporúča podporná liečba:

 

  • pastilky, kloktadlá a spreje na úľavu krku
  • čaj zo šalvie
  • horúčku je možné znižovať pomocou antipyretík
  • dostatočný spánok, odpočinok
  • dostatočný príjem tekutín
  • prísun vitamínov v podobe ovocia a zeleniny
  • pravidelné vetranie

Riadne doliečiť

Zápal mandlí má tendenciu sa vracať, preto je potrebné dodržať pokojovú rekonvalescenciu ešte dva týždne po prekonaní choroby, aby nedochádzalo k recidíve.

Odstránenie mandlí

Ak sa zápal pravidelne opakuje a ochorenie prechádza do chronického stavu, môže lekár odporučiť odstránenie mandlí, ktoré sa vykonáva chirurgicky v úplnej anestézii. K odstráneniu sa pristupuje aj pokiaľ na mandliach vznikajú hnisavé ložiská, nádory alebo v prípade vrodených chýb.

 

Komplikácia neliečeného zápalu mandlí

Zápal mandlí sa určite nevypláca prechádzať, vždy je potrebné zápal poriadne vyliečiť doma v pokoji. Prechádzanie choroby môže spôsobiť rôzne komplikácie:

 

  • celková sepsa
  • ochorenie srdca
  • postihnutie obličiek
  • reumatická horúčka

 

V prípade reumatickej horúčky hovoríme o zápalovom ochorení rôznych tkanív, prevažne môžu byť napadnuté kĺby, srdce, cievy alebo nervový systém a viesť tak k trvalému poškodeniu. Zápal sa môže tiež rozšíriť do hlbších tkanív a vytvoriť tak bolestivý absces, ktorý treba odstrániť chirurgicky.

Prevencia tonzilitídy

Najlepšou prevenciou proti zápalu mandlí je predovšetkým posilnenie imunity a dodržiavanie hygienických návykov. Vhodné je dodržiavať zdravý životný štýl, dbať na dostatok vitamínov, fyzickú aktivitu, pravidelnú hygienu a znížiť stresové faktory v živote. Inšpiráciu môžete nájsť napríklad v podcaste Životosprávy:

 

 

Určite je vhodné sa vyhnúť kontaktu s chorými jedincami, pretože nákaza sa šíri kvapôčkovo. Zápal mandlí sa vyskytuje skôr v zimných mesiacoch, preto je na mieste sa dostatočne obliekať a minimalizovať veľké teplotné rozdiely.

Záver

Zápal mandlí prekoná v živote takmer každý. Najčastejšie zápal mandlí postihne deti do 15 rokov, po puberte sa mandle postupne zmenšujú. Chorobu sa určite neodporúča prechádzať, pretože by mohlo dochádzať k recidíve. Pôvodcom je najčastejšie streptokok, k prepuknutiu choroby dochádza v prípade zníženej imunity jednotlivca. Preto je najlepšou prevenciou posilňovanie imunity a dodržiavanie hygienických návykov.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK544342/

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/ton­sillitis/symptoms-causes/syc-20378479

https://www.web­md.com/oral-health/tonsillitis-symptoms-causes-and-treatments

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21146-tonsillitis

https://www.ftn­.cz/tonsillitis-717/

https://www.he­althdirect.gov­.au/tonsillitis

https://www.he­althline.com/he­alth/tonsilli­tis

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/156497

Autor článku

Kateřina Viktorová

Za klávesnicou so šálkou výberovej kávy v ruke tvorím články o zdraví a zdravom životnom štýle. Mám aj svoj lifestyle blog, kde zdieľam kúsky môjho života a najrôznejšie tipy. Okrem toho sa tiež rada vzdelávam, a to ako z hľadiska zdravotníckych tém, tak napríklad marketingu.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.