Železo - Na starostlivosť o pokožku (0 produktov)

Železo patrí medzi tzv. stopové prvky. Stopové preto, že náš organizmus ich potrebuje v pomerne malom množstve. V dospelom mužskom tele je prítomných asi 4-4,5 g železa. U žien ešte o niečo menej. Napriek tomu je ale železo absolútne nevyhnutné pre správnu funkciu buniek v tele. Potrebujeme ho predovšetkým pre transport kyslíka po tele.

Zobraziť viac

Vymazať všetky filtre

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Pošlite nám tip na produkt a my ho skúsime zaradiť do ponuky.

Odporučiť produkt
Nenašli ste, čo ste hľadali?

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám a radi vám pomôžeme s výberom a vyhľadávaním vhodného produktu.

Potrebujete poradiť?

Ako naše telo železo získava?

Železo získavame zo stravy. Denne skonzumujeme približne 10-50 mg železa, čo by teoreticky malo stačiť pre doplnenie dennej dávky. Lenže! Z tohto množstva vstrebe naše telo iba 10-15%. Lepšie sa nám absorbuje z mäsa než zo zeleniny, pretože rastlinná strava obsahuje látky, ktoré spoločne so železom vytvoria nerozpustné a nevstrebateľné chemické zlúčeniny. Preto je veľmi dôležité, aby vegetariáni dopĺňali železo aj iným spôsobom ako z rastlinnej stravy (pomocou doplnkov stravy). Vstrebateľnosť železa zlepšuje vitamín C (kyselina askorbová).

Ako sa prejavuje nedostatok železa v tele?

Železo v našom tele ovplyvňuje kožu, svaly, vlasy, nechty, sliznice. Prvotné príznaky nedostatku železa tak môžete spoznať práve na nich. Koža vyzerá veľmi bledo a nezdravo. Nechty sa lámu, sú krehké a zle dorastajú. Objavujú sa ochorenia kože a slizníc. Ohromná únava môže byť tiež jedným z príznakov. U detí dochádza k poruchám rastu. Dlhodobý nedostatok železa potom môže viesť k metabolitickým poruchám a preťaženiu tela.

Čo robiť, keď mám podozrenie na nedostatok železa v tele?

Nedostatok železa v tele sa veľmi ľahko spozná z krvného obrazu. Ak teda máte podozrenie, že vaše ťažkosti môžu byť spôsobené práve týmto a nechcete zbytočne experimentovať, kontaktujte svojho praktického lekára a nechajte si urobiť krvný obraz.

Ako k strate železa v tele dochádza?

Pokles hladiny železa v tele má vždy nejakú príčinu:

  • Krvnú stratu
  • Nedostatočný príjem
  • Zlé vstrebávanie
  • Infekcie alebo chronické zápalové ochorenie

Za nízkou hladinou železa v krvi teda môže u žien stáť silná alebo príliš častá menštruácia, ale aj zápalové ochorenie čriev ako je Crohnova choroba alebo celiakia, prípadne poškodenie obličiek. Môžu sa tak prejavovať aj niektoré druhy rakoviny.

Má tehotenstvo a dojčenie vplyv na hladinu železa v krvi?

Áno. V tomto období je nutné príjem železa zvýšiť, pretože je potrebné aj pre dieťa. V žiadnom prípade si ho ale nedávkujte a nepredpisujte bez konzultácie so svojím lekárom. Bez obáv a porady môžete použiť kombinované vitamíny pre tehotné a dojčiace, kde je železo tiež obsiahnuté.

Ako sa prejavuje nadbytok železa v tele?

Trápi vás hnačka, vracanie, prípadne hnačka alebo zvracanie s prímesou krvi? Potom by na vine mohol byť nadbytok železa. Rovnako ako pri zvýšenom počte bielych krviniek v tele.

Čo znamená vysoká hladina železa v krvi?

  • Predávkovanie železom - železom sa predávkovať možno, ale je to pomerne vzácne. Na vysokú hladinu železa v tele človeka väčšinou upozornia tráviace ťažkosti alebo čierna stolica
  • Intoxikáciu
  • Zvýšený rozpad červených krviniek (erytrocytov)
  • Niektoré pečeňové ochorenia
  • Hemochromatóza - dedičné metabolické ochorenie, kedy je vstrebávanie železa v čreve zvýšené a to sa potom ukladá v tele, najmä v pečeni, v ktorom následne zlyhávajú orgány

Pozrite sa na produkty z kategórie Železo zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Železo sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších. Kategóriu Železo sme pre vás zoradili od najpredávanejších.