Vitamíny na kĺby - Barny's (0 produktov)

Vitamíny na kĺby už dávno nie sú určené len pre seniorov. Vďaka sedavému životnému štýlu, nedostatku pohybu, vrodeným predispozíciám trpí bolesťami kĺbov čoraz viac ľudí aj v mladom veku. Bolesti kĺbov a šliach sa však na druhej strane nevyhýbajú …

Zobraziť viac

Vitamíny na kĺby už dávno nie sú určené len pre seniorov. Vďaka sedavému životnému štýlu, nedostatku pohybu, vrodeným predispozíciám trpí bolesťami kĺbov čoraz viac ľudí aj v mladom veku. Bolesti kĺbov a šliach sa však na druhej strane nevyhýbajú ani aktívnym športovcom. Podľa druhu športu dostáva zabrať aj kĺb samotný, aj chrupavka, na ktorú pôsobí vyššie zaťaženie ako pri bežnom pohybe. Ak chcete pomôcť svojim kĺbom, môžete siahnuť po niektorom prípravku zo širokej ponuky špeciálnych doplnkov výživy určených priamo na kĺby. Avšak okrem nich môžete podporiť zdravie kĺbov, kostí a šliach aj „obyčajnými“ vitamínmi.

Ktoré vitamíny a minerály sú prospešné pre kĺby, šľachy a kosti?

Vitamín D

Keď sa spomenú kosti a ako ich posilniť, väčšine ľudí ako prvé napadne kombinácia vitamín D s vápnikom. A majú pravdu. . Vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik.  Štúdie tiež preukázali, že ľudia s nízkou hladinou vitamínu D majú tendenciu častejšie trpieť bolesťami kĺbov. Užívaním tohto vitamínu môžete prispieť k posilneniu kostí a kĺbov. Mimo výživových doplnkov je vitamín D možné získať aj konzumovaním mliečnych výrobkov, ale najmä prostredníctvom čistého slnečného žiarenia.

Vápnik

Vápnik je známy minerál, ktorá úzko súvisí so zdravím kostí a kĺbov. Je to živina, ktorá pomáha vytvárať kosti a zuby a udržiavať ich silné. Vápnikové pilulky môžu byť účinné pri znižovaní zápalu a pri bolesti kĺbov, najmä v kolenných kĺboch. Tmavá zelená listová zelenina, mlieko, jogurt a brokolica sú príkladmi potravín s vysokým obsahom vápnika. Ženy potrebujú prijímať viac vápnika ako muži, keďže ich organizmus je náchylnejší na rýchlejšie odbúravanie vápnika a na rednutie kostí, najmä vo vyššom veku.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 je spájaná skôr so zdravým srdcom ako so zdravými kĺbmi, avšak aj pri nich hrajú svoju rolu. Mastné kyseliny pomáhajú predchádzať poškodeniu kĺbov niektorými enzýmami a je známe, že pomáhajú zmierňovať zápal. Je vhodné ich užívať hlavne pri bolestiach kolien alebo pri reumatoidnej artritíde. Strava bohatá na omega-3 zahŕňa najmä ryby, avokádo, orechy a semená.

Ako sa starať o zdravie kĺbov

Pre zachovanie zdravých a nebolestivých kĺbov samozrejme nestačia iba pilulky. Rovnako dôležitá je pravidelná fyzická aktivita, po ktorej nasleduje dostatok odpočinku. Spolu s vitamínmi a doplnkami stravy je to to najlepšie preventívne opatrenie, ktorá pomáha bojovať telu s bolestivými kĺbmi skôr, ako sa samotná bolesť prejaví.

Užívatelia hodnotia najlepšie značky Biomin, Generica a DeVit. Najlepšie hodnoteným výrobkom je DeVit 2000 60 kapsúl.