Selén patrí medzi minerály, ktoré sa v našej strave vyskytujú v nepatrnom množstve, jeho účinky pritom majú pre naše zdravie zásadný význam. Tento silný antioxidant chráni naše bunky pred voľnými radikálmi, účinne podporuje obranyschopnosť organizmu i srdcovo-cievne a reprodukčné zdravie.
Výskumy ukázali, že pri nedostatku selénu v organizme výrazne klesá aktivita enzýmu glutathion peroxidázy, a tým zároveň i antioxidačná ochrana organizmu.
V prítomnosti selénoproteínov sa imunitný systém aktivuje – selén zmobilizuje bunkovú obranu, T-lymfocyt (najdôležitejší článok imunitného systému) začnú vyhľadávať votrelca a produkciou cytotoxických látok ich pomáhajú zničiť a z tela vylúčiť.
Mnohé vedecké štúdie poukazujú na súvislosti medzi nízkou koncentráciou selénu v krvi a zvýšeným počtom kardiovaskulárnych a onkologických ochorení.
Podľa rozsiahlej fínskej štúdie nedostatok selénu môže zhoršiť prietok krvi a následne nepriaznivo ovplyvniť kardiovaskulárny systém a zvýšiť riziko vzniku, či zhoršenie stavu pri ischemickom srdcovom ochorení, ktoré je ochorením z nedostatočného krvného zásobovania niektorých oblastí srdcového svalu. Môže i zvýšiť nebezpečie vzniku infarktu myokardu a cievnych ochorení.
Selén zastáva dôležitú úlohu i v reprodukčnom procese. Je nevyhnuteľný pre biosyntézu testosterónu a tvorbu a vývoj normálnych spermií. Zodpovedá za kvalitu spermií a ich pohyblivosť. Jeho hladina a prítomnosť v semenníkoch ovplyvňujú potenciu z hľadiska dozrievania spermií a celkového vplyvu na spermatogenézu.
Výskumy z oblasti reprodukčného zdravia poukazujú na neustále klesajúcu hladinu selénu v krvnej plazme mužov, ktorá je častým dôvodom neplodnosti párov.
Nedostatok selénu môže ale tiež nepriaznivo pôsobiť na vývoj plodu u tehotných žien. Nízka hladina tohto minerálu v organizme tehotných žien môže zvýšiť riziko samovoľného potratu. Jeho deficit v strave matiek môže mať súvislosť so vznikom Downovho syndrómu a môže byť zodpovedný i za zastavenie rastu a vývoja detí.