Milujete vôňu čerstvo vypranej, usušenej a vyžehlenej bielizne? Ale ako na to, aby v skrini bielizeň voňala ešte dlho po vypraní a žiarila čistotou? Môže sa zdať, že v dobe automatických práčok s múdrymi funkciami je pranie úplne jednoduchá záležitosť. Mnoho ľudí ale neperie správne a oblečenie tak vystavuje riziku predčasného opotrebovania. Pretože aj v dobe automatizovanej má pranie svoje isté pravidlá.
Milujete vôňu čerstvo vypranej, usušenej a vyžehlenej bielizne? Ale ako na to, aby v skrini bielizeň voňala ešte dlho po vypraní a žiarila čistotou? Môže sa zdať, že v dobe automatických práčok s múdrymi funkciami je pranie úplne jednoduchá záležitosť. Mnoho ľudí ale neperie správne a oblečenie tak vystavuje riziku predčasného opotrebovania. Pretože aj v dobe automatizovanej má pranie svoje isté pravidlá.
Základným krokom, ešte než dáte bielizeň do práčky, je roztriedenie podľa farieb, inak hrozí vzájomné zafarbenie vecí. Väčšina ľudí triedi klasicky na biele, farebné a čierne. Ale ak by sme chceli byť naozaj dôslední, tak môžeme triediť na biele a biele so vzormi, farebné svetlé a tmavé, červené a čierne.
Ďalším, nemenej dôležitým krokom je triedenie bielizne podľa materiálu. Napríklad hodvábna blúzka sa bude prať určite inak, než bavlnená bielizeň. Častou chybou je aj pranie spodnej bielizne dokopy s ostatnými vecami. Tá by sa pre svoj jemný materiál mala prať úplne zvlášť, či už ide o klasickú spodnú bielizeň alebo tehotenskú, a tiež z hygienických dôvodov. Spodnú bielizeň perte na 60°C. Pri triedení teda tiež kontrolujte ceduľky so symbolmi prania.
Ak chcete zachovať žiarivé farby svojho oblečenia čo najdlhšie, určite siahnite po pracom prášku na farebnú bielizeň, ktorý na sebe nesie označenie color, na čierne veci taktiež používajte špeciálny prací prostriedok vyložene na čiernu farbu.
Výber pracieho prášku je tiež neodmysliteľne spätý s vôňou bielizne. V drogériách nájdete celý rad pracích prostriedkov, od klasických sypkých cez gélové kapsule až po tekuté pracie prášky. Je len na vás, aká forma vám bude najviac vyhovovať alebo voňať.
Pri dávkovaní prášku tiež prihliadajte na to, ako veľmi špinavé prádlo je.
Aviváž sa stala bežnou výbavou pre pranie. Bielizeň nielen krásne prevonia, ale tiež ju zmäkčí a napríklad svetre zbaví statického náboja.
Aviváž vytvára jemnú ochrannú vrstvu na povrchu vlákien, teda ich chráni pred stratou farby, oblečenie sa tiež menej krčí a ide lepšie žehliť.
Pri výbere aviváže sa väčšina ľudí riadi jej vôňou. Ponuka je naozaj pestrá a zahŕňa aj špeciálne aviváže. Napríklad hypoalergénne pre bábätká, na čierne oblečenie, na obnovu vlákien alebo eko, ktoré nezaťažujú životné prostredie.
Aviváž nikdy nepoužívajte priamo na bielizeň, ani ju nerieďte vodou. Na dávkovanie aviváže použite viečko (bližšie informácie o dávkovaní nájdete na zadnej etikete prostriedku) a jednoducho nalejte do zásobníka určeného pre aviváž. Býva označený symbolom kvetinky.
Alebo môžete namiesto klasickej tekutej aviváže použiť vonné perličky, ktoré bielizeň prevoňajú rovnako sviežou a trvajúcou vôňou. Vonné perličky odmerajte do viečka a vsypte priamo do bubna práčky pod bielizeň.
Kto by to nepoznal. Škvrny od krvi, vína, džúsu, mastnoty, make-upu. Ale ako na ne, aby sme ich bežným praním nezaprali? Staviť môžete na osvedčené babské rady alebo špeciálne odstraňovače škvŕn. Tie sa aplikujú priamo na škvrnu ešte pred samotným praním a nechajú sa pôsobiť po dobu odporúčanú na obale. Nežiaduce škvrny môžete tiež predprať v ruke pomocou mydla či prášku a tie nechať chvíľu pôsobiť.
Ani málo, ani veľa. Keď budete prať malé množstvo bielizne, je to neekonomické. Naopak keď naplníte práčku príliš, bielizeň sa dokonale nevyperie, neprevonia a bude dosť pokrčená.
Všeobecne platí, že by ste mali práčku naplniť tak, aby medzi bielizňou a bubnom zostal priestor, kam vložíte dlaň na výšku.
Niektoré moderné práčky si dokážu samy zvážiť hmotnosť bielizne a tomu prispôsobiť dĺžku programu a množstvo napustenej vody.
Moderné práčky disponujú mnohými programami, v závislosti od druhu a materiálu bielizne alebo miery zašpinenia. Iný program voľte na posteľnú bielizeň, na oblečenie pre denné nosenie a pre vlnené či jemnú bielizeň voľte šetrný program prania v ruke.
Niektoré typy programov:
Dnešné práčky sú veľmi účinné a preto pre bežné denné pranie stačia teploty na 30 či 40°C a úmerná dávka pracieho prostriedku. Lenže nízka teplota nezvládne odstrániť vírusy a baktérie, preto napríklad spodnú bielizeň, posteľnú bielizeň, utierky alebo uteráky perte tzv. "na šesťdesiat", teda nie pod 60°C.
Naopak na jemnú bielizeň a vlnené svetre nepoužívajte príliš vysoké teploty ani žmýkanie.
Zrejme najmenej obľúbená činnosť "pracieho procesu". Vybrať bielizeň z práčky, efektívne rozvešať, prípadne obracať bielizeň, ktorá je naruby, po usušení zožať, zložiť a narovnať do skrine. Bielizeň samozrejme najlepšie uschne a prevonia sa pri sušení vonku na slniečku. Pozor však, aby vám nevybledla.
Bielizeň nevešajte v nevetranej či vlhkej miestnosti, hrozí tu vznik plesní. Ak sušíte bielizeň na klasickom rozkladacom sušiaku, vždy ho umiestnite tak, aby okolo neho mohol voľne cirkulovať vzduch.
Sušenie bielizne v sušičke je najpohodlnejší spôsob a jeho obľuba stále rastie. Bielizeň navyše krásne vonia a pri skladaní za tepla ju už nemusíte žehliť.
Čo do sušičky nepatrí:
V práčke sa hromadia nielen baktérie, ale postupne sa zanáša zvyškami pracieho prášku, aviváže, chuchvalcami a pri nedokonalej starostlivosti môže aj začať smrdieť. Takže pravidelnou údržbou práčky prispievate ako jej dlhšej životnosti, tak dbáte o svoje zdravie.
Po každom praní vyčistite zásobník na prášok a aviváž a utierajte gumové tesnenie medzi dvierkami a bubnom.
Raz za čas tiež zapnite práčku na najvyšší stupeň a pustite ju bez bielizne. Zbavíte sa usadenín, baktérií i možného zápachu. Pravidelne tiež čistite filtre práčky, kde sa tvorí vodný kameň.
A čím práčku čistiť? Použite špeciálne čističe práčky. Skvele odstránia všetky nečistoty z útrob práčky a zaistia tak jej optimálny výkon a dlhšiu životnosť.
Najlepšie hodnoteným výrobkom je Kuschelweich Vonné perličky nebeská sviežosť 275 g. Zákazníci si najviac obľúbili rady HygienFresh, Coccolino a Lenor. Pokiaľ ste si nezvolili tu žiadny tovar, skúste sa pozrieť aj na kategórie Detské pracie prostriedky, Aviváže, Mydlá na pranie, Obrúsky proti zafarbeniu a Odstraňovače škvŕn.
Vyhrajte so šampiónmi!
Chcem vyhraťKategóriu Pranie sme pre vás zoradili podľa hodnotení zákazníkov od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Pranie zoradené od najlacnejších. Tie najpredávanejších kúsky v kategórii Pranie nájdete medzi prvými.