Úvodní
Cítite sa po zime unavení, spomalení a bez energie? Možno na vás padla jarná únava po zimnom prejedaní sa a z nedostatku pohybovej aktivity. Ako sa jej zbaviť, aby ste jar privítali naplno a plní energie? Odpoveďou je detox organizmu.

Naše telo je dokonalým nástrojom samo o sebe a najmä pečeň a obličky majú samoočistné schopnosti, ale potrebujú našu súčinnosť. Jar priamo nabáda na odľahčenie jedálnička. To znamená viac ovocia a zeleniny, dostatočný pitný režim (bez sladených limonád), ale aj dostatočný relax. Správne prečisťovanie tela navyše podčiarknu rôzne účinné látky na čele so storočiami overenými bylinkami, ktoré nájdete napríklad v potravinových doplnkoch od VITARu.

Terezia

Jarný detox: Akých poznáme pomocníkov?

Ostropestřec

Pestrec mariánsky

Pestrec je neodmysliteľne spätý s pečeňou. Má blahodárny vplyv na jej zdravie, pomáha chrániť pečeňové bunky pred oxidačným stresom a prispieva k ich detoxikácii. Navyše pomáha udržovať prirodzenú hladinu cukru v krvi a je významný pre správnu činnosť srdca. Napomáha tiež k prirodzenej obranyschopnosti organizmu. A nie je nič jednoduchšie, než si ho dopriať vo forme doplnkov stravy či ako šumivé tablety, teda v podobe chutného nápoja, ktorý zároveň pri očiste obohatí potrebný pitný režim.

Aloe vera

Bylina známa už po stáročia je na celom svete využívaná v ľudovom liečiteľstve i tradičnej medicíne. Aloe vera pomáha podporiť správnu funkciu pečene a pankreasu a má pozitívny vplyv na trávenie. Zároveň má antioxidačné účinky, takže bojuje proti nebezpečným voľným radikálom, ktoré majú negatívny vplyv na bunky v tele. Aloe taktiež posilňuje obranyschopnosť. Rovnako ako v prípade pestreca si ju môžete dopriať v podobe chutného nápoja vďaka šumivým tabletám s obsahom prospešnej vlákniny.

Aloe
Chlorella

Chlorela

Aj táto sladkovodná riasa sa vďaka vysokému obsahu antioxidantov využíva pri detoxikácii organizmu. Je cenená pre priaznivý vplyv na funkciu pečene, veľmi pozitívne pôsobí na črevnú mikroflóru a obsahuje veľa potrebných látok. Je jedným z najbohatších zdrojov vitamínov, minerálnych látok, esenciálnych aminokyselín, nenasýtených kyselín a karotenoidov.

Laktobacily a tráviace enzýmy

Laktobacily a probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v črevách a majú mnoho dôležitých funkcií: udržujú rovnováhu črevnej mikroflóry, zabraňujú premnoženiu škodlivých baktérií a pomáhajú pri trávení. Sú teda dôležitou súčasťou imunitného a tráviaceho systému. Naše telo ich potrebuje doplniť napríklad pri dlhodobejšom užívaní antibiotík. Ich nedostatok a nerovnováha sa prejavuje zhoršeným trávením, nadúvaním, hnačkami alebo naopak zápchou.

Enzymy
Voda
Pohyb