Vitamín E - Na štítnu žľazu (0 produktov)

Vitamín E je jedným z najdôležitejších antioxidantov. Chráni bunky pred voľnými radikálmi, oxidačným stresom a pomáha tiež spomaľovať bunkové starnutie. Nedostatok vitamínu E spôsobuje neurologické problémy a znižuje imunitu. Na vitamín E sú bohaté …

Zobraziť viac

Vymazať všetky filtre

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Pošlite nám tip na produkt a my ho skúsime zaradiť do ponuky.

Odporučiť produkt
Nenašli ste, čo ste hľadali?

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám a radi vám pomôžeme s výberom a vyhľadávaním vhodného produktu.

Potrebujete poradiť?

Aké sú prírodné zdroje vitamínu E?

Najlepším prírodným zdrojom vitamínu E sú rastlinné oleje (resp. potraviny s veľkým množstvom nenasýtených mastných kyselín). Ďalej potom rôzne oriešky a semienka.

Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu E?

Denne sa odporúča dodať telu 12-15 mg vitamínu E (pre mužov). Dávka pre ženy sa líši a to aj podľa rôznych životných situácií, v ktorých sa daná žena práve nachádza:

  • ženy vo všeobecnosti potrebujú denne vitamínu E o niečo menej: 11-12 mg
  • tehotné ženy o niečo viac, odporúča sa im 13 mg
  • dojčiacim ženám sa odporúča až 17 mg

Pre malé deti platia iné odporúčané denné dávky, ale u detí pri doplňovaní vitamínu inak ako pestrou stravou (či pri podozrení na ich nedostatok), odporúčame radšej poradu s detským lekárom.

Čím pokryjem dennú potrebu vitamínu E?

Zhruba 20 gramami slnečnicového oleja. Je ale potrebné dbať na vyváženú a pestrú stravu. Aby vitamín E mohol v tele správne plniť svoje funkcie, je potreba tuk. Ide totiž o vitamín rozpustný v tukoch.

Ako poznám nedostatok vitamínu E?

K nedostatku vitamínu E v tele môže dôjsť, ak sa rozhodnete obmedziť vo svojej strave tuky. Bez nich, ako už bolo povedané, sa totiž vitamín E nevstrebe. Inak, ak jete vyvážene, nemusíte sa nedostatku tohto vitamínu príliš obávať. Na pozore by sa mali mať osoby, ktoré trpia chronickým ochorením narúšajúcim vstrebávanie tuku v črevách (celiakia, Crohnova choroba a pod.) a predčasne narodené deti. Nedostatok vitamínu E môže spôsobiť poruchu funkcie svalov a nervov.

Možno sa vitamínom E predávkovať?

Ak vitamín E prijímate zo stravy, predávkovania sa báť nemusíte, zvyčajne možné nie je. Opatrnosť je na mieste pri používaní potravinových doplnkov. Rovnako ako u iných preparátov, pri dlhodobom užívaní vysokých dávok vitamínu E by k predávkovaniu teoreticky mohlo dôjsť. Predávkovanie by sa obvykle začalo prejavovať tráviacimi ťažkosťami. Pozor na množstvo vitamínu E si musia dať ľudia, ktorí berú lieky na riedenie krvi alebo majú problémy s krvou - vitamín E môže zvyšovať krvácavosť a ohroziť ich tak. Vysoké dávky vitamínu E by ste si tiež mali odpustiť dva týždne pred plánovanou operáciou a dva týždne po nej.

Čo je ešte dôležité vedieť?

Vitamín E je tzv. antagonista vitamínu K. To znamená, že ruší funkciu, resp. absorpciu, vitamínu K.

Aké výrobky s vitamínom E odporúčame?

Vitamín E nájdete v mnohých kozmetických produktoch alebo napríklad opaľovacích krémoch. Na našom e-shope je ale najpredávanejším výrobkom obsahujúcim vitamín E Pupalka Forte od GS. Pupalkový olej totiž sľubuje peknú pleť a udržanie mladistvého vzhľadu. Okrem toho by mala pupalka dvojročná pomôcť aj s hormonálnou nerovnováhou. Ďalším obľúbeným u našich zákazníkov je Drmek Forte s vitamínom E. Tento bylinný prípravok má pomôcť s otehotnením. Pôsobí totiž na produkciu ženských pohlavných hormónov, ktoré sú zodpovedné za ovuláciu. Je ale nutné ho užívať pravidelne a dlhodobo, pretože byliny začnú pôsobiť až za niekoľko týždňov. Ak chcete doplniť naozaj iba vitamín E, odporúčame mäkké želatínové kapsule od Generica.

Produkty z kategórie Vitamín E sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Vitamín E zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Vitamín E sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších.