K dovolenke neodmysliteľne patrí pobyt na slniečku a opaľovanie. Všetci už sme niekedy počuli o rizikách spojených s UV žiarením, a preto sa opaľujte s rozumom. Slnku sa predsa len nevyhneme a ani by to nebolo rozumné. Antidepresívne účinky slnečného žiarenia a jeho význam pri tvorbe vitamínu D sú pre nás nesmierne dôležité. Kvalitné opaľovacie prípravky sú jedným zo zásadných spôsobov ochrany pred spálením pokožky, najmä ak vieme, že na slnku budeme naozaj dlho. Nezabudnite, že na maximálnu ochranu je nutné opaľovací krém alebo sprej nanášať opakovane počas dňa.
SPF je miera ochranného faktora proti slnku – vyššie číslo, vyššia ochrana. Panuje však názor, že SPF 50+ potrebujú len ľudia s precitlivenou pokožkou na slnko a tí, ktorí sa opáliť nechcú. Vysoké SPF však nefunguje ako fyzický štít proti opáleniu. Iba dáva pokožke viac času, než sa spáli. Faktor sa navyše znižuje podľa toho, koľko krému nanesiete. Nerovnomerne a tenko nanesený krém s SPF 50 bude stále chrániť viac, ako dobre nanesený krém s SPF 15. Za to malé množstvo SPF 15 nechráni takmer vôbec, preto je vyšší faktor lepšou obranou proti spáleniu pre kohokoľvek, nielen pre tých bledých a citlivých.
Slnečné lúče a letné teploty lákajú deti a dospelých, aby trávili čas vonku. Určite pri plánovaní svojich výletov za slnkom nezabudnite na krém na opaľovanie pre deti. Detský opaľovací krém je možné používať od pol roka veku dieťaťa.
Pre zdravý bronz nevynechávajte prípravky po opaľovaní. Najčastejšie ide o kozmetiku s obsahom pantenolu alebo Aloe vera. Pomáhajú pokožku hydratovať a regenerovať po náročnom dni na slnku (teda, náročnom aspoň pre pokožku). Zároveň sa odporúča dodržiavať zvýšený pitný režim.
Bronzovej pokožke môžete prospieť aj zvnútra užívaním betakaroténu a vitamínu C. Oba sú antioxidanty, takže pomáhajú okrem iného proti starnutiu pokožky. Betakarotén je zároveň farbivo, ktoré napomáha ku krásne bronzovému opáleniu. Hoci je to skôr babská rada, niektorým ľuďom betakarotén uľaví od alergie na slnko, ak ho berú aspoň 3 týždne pred dovolenkou.
Opäť nastáva obdobie, keď sa začíname stretávať so záplavami otravného hmyzu. Komáre a ďalší hmyz nám dokážu poriadne znepríjemniť krásne jarné a letné obdobie. Zvlášť nepríjemné sú štípance, ktoré po bodavom hmyze zostávajú. Pozor aj na premnožené kliešte, ktoré prinášajú riziko v podobe prenášania zárodkov nebezpečných chorôb. Na ochranu je nevyhnutné používať repelenty. Ak sa vám už nejaký ten štípanec objavil, zmierniť príznaky vám pomôžu prípravky po poštípaní.
Slnenie a kúpanie dokážu naozaj vysušiť našu pokožku. Aby zostala vláčna a hebká, každý večer ju poriadne hydratujte telovým mliekom. Po návrate domov či na hotelovú izbu nie je nič lepšie, ako osviežujúca sprcha. Doprajte si voňavý sprchový gél a obnovte namáhanú kožu telovým peelingom.
Potenie je prirodzený a pre ľudské telo veľmi dôležitý proces. Jeho hlavnou úlohou je termoregulácia. Pri nadmernom potení bez patologickej príčiny je najľahšie použitie antiperspirantov v kombinácii s dezodorantmi. Aký je medzi nimi rozdiel? Dezodoranty obsahujú antibakteriálne látky obmedzujúce pôsobenie baktérií a tým pomáhajú predchádzať vzniku nepríjemného zápachu. Antiperspiranty znižujú tvorbu potu v potných žľazách.
Leto a dovolenka je čas, keď sa nosia sandále, šľapky, obľúbené žabky a, samozrejme, krásne nohy. Jemnosť a krásu vašich nôh zaistí iba pravidelná starostlivosť, pre ktorú nie je potrebné vynaložiť veľké úsilie. S našou ponukou prípravkov na nohy to bude ešte jednoduchšie.
Šport a aktívna dovolenka alebo relax a slastné ničnerobenie? Ak ste si vybrali prvú možnosť, pravdepodobne patríte k ľuďom, ktorí zbožňujú pohyb a preferujú cestovanie spojené s relaxáciou formou športu. Aktívnu dovolenku si každý môže predstavovať rôzne. Rafting či canyoning po rieke? Jazda na bicykli? Lezecká skala a turistika? Toto všetko sú možnosti aktívnej dovolenky. Je však len na vás, či si vyberiete aktívny odpočinok alebo pasívnu dovolenku.
Pri balení na dovolenku určite nesmie vo vašej batožine chýbať lekárnička. Jej obsah by mal zodpovedať vašim potrebám. Určite v nej majte náplasti na rany, dezinfekciu, obväz a lieky proti horúčke. V prípade potreby aj lieky proti alergii a ďalšie lieky, ktoré pravidelne užívate.
Aká by to bola dovolenka, keby sme neochutnali miestne špeciality. Poznávanie tradícií, kultúry, ale aj domácej kuchyne k dovolenke patrí. Ako prevenciu je vhodné začať mesiac pred odchodom na dovolenku s užívaním probiotík a rovnako tak nezabudnúť ani na 15-dennú kúru po svojom návrate. Takto môžete predísť žalúdočným problémom, ktoré by vás počas alebo po dovolenke mohli prekvapiť.