Leros FENIKEL PLOD 20x1,5 g 20 x 1.5 g

Feniklový čaj určite netreba predstavovať, je výborným pomocníkom snáď každej …

Zobraziť viac

Feniklový čaj určite netreba predstavovať, je výborným pomocníkom snáď každej novopečenej mamičky

Tento produkt nie je momentálne dostupný.
  • Najspoľahlivejšia internetová lekáreň na Slovensku

    Najspoľahlivejšia internetová lekáreň na Slovensku

  • Viac ako 1 milión spokojných zákazníkov

    Viac ako 1 milión spokojných zákazníkov

  • Cez 40 000 produktov v ponuke skladom

    Cez 40 000 produktov v ponuke skladom

Pri dojčení Pri dojčení
5
Zákazník odporúča

100% zákazníkov odporúča

Hodnotilo 14 zákazníkov
Napísať hodnotenie
5
14x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Skvele chutí
100%
Spokojnosť so zložením
100%
Výhodné balenie
100%

Fenikel obyčajný patrí do jednej rodiny s rascou, anízom, kôprom, koriandrom, zelerom, petržlenom, ligurčekom, trebuľkou, teda do skupiny rastlín, ktoré majú široké použitie ako v kuchyni. Prvé záznamy o užívaní tejto byliny na liečenie iv kulinárstvo pochádzajú už z doby staroveku, používali ho v starej Číne, Indii, Orientu av oblasťou Stredomoria.

Rastlina feniklu dorastá až do výšky 2 metrov. Zužitkovať ju môžeme celú, zrelé plody, listy, nadzemná řapíkatou časť i koreň. Najbežnejšie je užívanie semien feniklu. Semená feniklu sú tvarom podobné rasce, sú však väčšinou väcšie a po dozretí a usušení majú svetlohnedú farbu.V semenách nájdeme mnoho pre človeka prospešných látok, obsahujú silice, éterické oleje, cukor, stopové prvky a vitamíny. Používanie semien vo forme náleve alebo odvaru má veľa priaznivých účinkov na naše telo:

Fenikel na trávenie

Pretože látky obsiahnuté v semenách feniklu uvoľňujú hladké svalstvo tráviaceho traktu, pomáhajú uvoľňovať kŕče v oblasti žalúdka a čriev a zlepšujú odchod zadržovaných plynov z tela. Týchto významných účinkov iste využíva nejedna mamička, u malých ratolestí je to jedna z najjednoduchších a najpríjemnejších ciest, ako pomôcť pri plynatosti. Feniklový čaj má totiž príjemnú sladkastú chuť, ktorú znesie aj malé dieťa a účinok sa dostaví po veľmi krátkej dobe. To samozrejme platí pre všetky vekové skupiny, v prípade "nafúknutého bruška" je fenikel skvelým pomocníkom pre každého.

Na zažívací trakt pôsobí fenikel celkovo blahodarne.Je účinný aj pri menších poruchách trávenia, kŕčoch alebo prekyslenie žalúdka. V stredoveku vraj dámy píly feniklový čaj alebo žuvali celá semená ako prevenciu proti obezite, pretože navodzujú pocit sýtosti a tým znižujú chuť k jedlu. Na tráviaci trakt však fenikel pôsobí tiež ľahko dezinfekčne, môžeme ho teda použiť pri menších kataroch žalúdka a čriev.

Fenikel pri nachladnutí Menej známe sú veľmi prospešné účinky feniklu na dýchacie cesty. Pomáha čistiť sliznicu dýchacích ciest a zlepšuje odkašliavanie, čo sa nám náramne hodí pri nachladnutí, chrípke či angíne. Možno ho používať samotný, ale hodí sa aj do bylinných zmesí pri prechladnutí, kombinovaný napríklad s lipovým kvetom, kvetom bazy čiernej, hluchavky a divozelom. Vďaka dezinfekčným účinkom sa silný odvar zo semien užíva aj ako kloktadlo pri bolesti v krku.

Ďalšie účinky feniklových semien

Látky obsiahnuté v semenách pôsobí ľahko močopudne, čím pomáhajú s odvodňovaním a čistením organizmu. Majú aj priaznivý vplyv na pečeň a obličky, čistí ich, a tým zlepšujú ich funkciu. Predtým sa nálev z feniklu tiež uplatňoval ako ústna voda pre zlepšenie stavu ďasien a osvieženie dychu. Za týmto účelom vraj naši predkovia dokonca žuvali celá semená, ako my si dnes dávame žuvačku.

Nálev z feniklových semien sa používa hlavne na očné výplachy a obklady pri zápaloch očí, ktoré sa prejavujú začervenaním očného bielka a pálením.

Fenikel v kuchyni

stopka feniklu je v mnohých krajinách obľúbený ako kulinárska lahôdka.U nás jeho úprava v kuchyni nemá tak veľkú tradíciu, to nám však nebráni, nechať sa inšpirovať. Môžeme ho kúpiť v lepších predajniach zeleniny alebo vo väčších predajniach potravín. Používa sa buď v surovom stave, nakrájaný do šalátu. Po rozobratí listovej stopky na jednotlivé lôžka nám vzniknú akési "mištičky", ktoré môžeme plniť podľa chuti a zapekať na mnoho spôsobov.

Listy majú silnú anízovú vôňu a dajú sa pridávať napríklad k nakladanej zelenine miesto kôpru, do omáčok a nátierok. V južnej Európe sa tieto aromatické listy pridávajú ako korenie k pečeným a grilovaným rybám a iným mäsovým pokrmom.

Používanie semien feniklu má však tiež dlho tradíciu v likérnictve, sú neoddeliteľnou súčasťou výroby mnohých bylinných alkoholických nápojov, napríklad niektorých absint a žalúdočných likérov.

Recept na čaj / nálev:2 čajové lyžičky semien (najlepšie podrvených) zalejeme šálkou vriacej vody a necháme 10-15 minút odstáť, scedíme (môžeme piť až 3x denne)

Recept na odvar: 2 polievkové lyžice na 0.5 l vody, povaríme 15 minút, scedíme (po šálkach vypijeme v priebehu dňa) - odvar má silnejší účinok ako nálev, je vhodný predovšetkým na dôkladné prečistenie dýchacích ciest pri prechladnutí

Vyskúšajte tiež ďalšie výrobky značky Leros, ktoré sú v kategóriách Jednozložkové bylinné čaje, Špeciálne čaje a Potraviny, nápoje. Produkt zrecenzovalo 14 zákazníkov a 100 % z nich ho odporúča. Ak si nie ste istí výberom tohto produktu, inšpirujte sa v kategórii Jednozložkové bylinné čaje.

EAN8594740106181
ZnačkaLeros
Veľkosť balenia20 x 1.5 g
Cesta podaniaDo ústnej dutiny - neprehĺta sa
FormaČajovina
PrePre dospelých
Na čo je  Na trávenie a metabolizmus
Vlastnosti  Pri dojčení
Originálny názovLEROS FENIKEL PLOD 20x1 5 g